Migdały - przepisy i właściwości

155 przepisów

Migdały - właściwości

Istnieją dwie odmiany: słodkie i gorzkie migdały. Te drugie - wykorzystywane przede wszystkim w kosmetyce - zawierają amigdalinę, z której wydziela się kwas pruski. W dużych ilościach jest on szkodliwy, jednak ze względu na smak często dodaje się jeden lub dwa gorzkie migdały do wypieków lub kremów. Obie odmiany zawierają natomiast bardzo ważne witaminy i składniki mineralne, między innymi solidne dawki witaminy E, witamin z grupy B, magnezu, potasu, wapnia, żelaza oraz wartościowe białko.

Mimo że bogate w tłuszcz (zawartość na poziomie 53,5%), migdały są zbawienne dla profilu lipidowego, wysokoenergetyczne i bardzo odżywcze. Zawierają przede wszystkim tłuszcze nienasycone, włącznie z cennym kwasem alfa-linolenowym. Taki skład sprawia, że migdały pozytywnie wpływają na pracę układu sercowo-naczyniowego, obniżają ciśnienie, wzmacniają naczynia krwionośne.

Mimo wysokiej zawartości tłuszczu i kaloryczności, migdały często są ważnym elementem w jadłospisie diety redukcyjnej. Dzieje się tak za sprawą błonnika oraz białka. Właściwości te powstrzymują głód, zapewniając uczucie sytości. Mogą przyspieszyć również metabolizm. Należy zachować jednak umiar, bo nadmiar migdałów w diecie przyczyniać się może do powstawania zaparć.

Jak zdjąć skórkę z migdałów?

Do wypieków najczęściej wykorzystuje się migdały blanszowane i pozbawione skórki. Wystarczy zalać je wrzątkiem i pozostawić na 10-15 minut. Tyle wystarczy, aby skórka zmarszczyła się. Później wystarczy migdały odcedzić i przelać zimną wodą. Po naciśnięciu każdego z węższej strony, migdał sam wysunie się ze skórki. Ta metoda ma jednak swoje wady: wrzątek pozbawia migdały niektórych właściwości. Jeśli chcemy je zachować, lepiej użyć zimnej wody.

Jak obierać migdały na zimno? Ten sposób wymaga więcej czasu i cierpliwości. Migdały zalewa się zimną wodą na 12 godzin. Później trzeba wymienić płyn na świeży i odczekać kolejne 12 godzin. Po tym czasie skórkę obiera się za pomocą nożyka.

Jak uprażyć migdały?

Przepisy na desery i wypieki z migdałami często wymagają ich uprażenia. Najprościej zrobić to na patelni, z czym powinny poradzić sobie nawet osoby początkujące w kuchni. Potrzebna będzie tylko taka o grubszym, nieprzywierającym dnie: najlepiej ceramiczna, stalowa lub żeliwna.

Na rozgrzaną bez tłuszczu patelnię należy wsypać migdały posiekane lub w słupkach, by utworzyły na dnie cienką warstwę. Od czasu do czasu trzeba je również zamieszać, by nie doprowadzić do przypaleń. Najprościej zrobić to, podrzucając zawartość zdecydowanym ruchem. Po zakończeniu obróbki termicznej migdały przekłada się na zimny talerz, by natychmiast je schłodzić. Łatwo rozpoznać, gdy proces będzie skończony, bo migdały nabiorą jasnozłotego koloru i mocnego, orzechowego zapachu.

Przepisy z migdałami

Wiedząc, że odpowiedź na pytanie, czy migdały to orzechy, brzmi negatywnie, warto pamiętać, że ich kulinarne zastosowanie jest bardzo podobne. Sprawdzają się więc w daniach wytrawnych, deserach i zdrowych przekąskach. Stanowią doskonały dodatek do sałatek. Mielone migdały to doskonała panierka do mięs i serów, a daktyle z migdałem - przekąska. W Hiszpanii na ich bazie przygotowuje się zupę, a we Włoszech - pesto.

Zmielone migdały w niektórych wypiekach zastępują mąkę. Są także jednym ze składników masy marcepanowej lub masła, które jako półprodukty stanowią punkt wyjścia wielu deserów. Wystarczy przywołać rogale marcińskie czy lody owocowe z masłem migdałowym. Błyskawicznie przygotować można także pieczony rabarbar z migdałami i lodami. Z kolei propozycja dla unikających produktów odzwierzęcych to wegańska pascha wielkanocna z migdałów bez jajek i laktozy.

Polecane przepisy