Mazurek orzechowy należy do czołówki wielkanocnych wypieków. Nic więc dziwnego, że doczekał się wielu różnych wariantów i modyfikacji. W najbardziej klasycznej wersji przygotowywany jest na kruchym cieście. Żeby jednak nie było nudno, w tym przepisie zrobimy mazurek orzechowy na makaronikowym spodzie z kremem czekoladowym.
fot. Artur Rogalski, styl. Ewa Gmiter-Rogalska
(średnia 4.48 z 174 głosów)
Na początku: połowę migdałów (bez skórek) mielimy na proszek, pozostałe siekamy nożem. Sięgamy po jajka i oddzielamy białka od żółtek. Piekarnik rozgrzewamy do 160°C. Tortownicę o średnicy 26 cm smarujemy masłem i posypujemy mąką.
Piana z białek: ubijamy je na sztywno. Pod koniec dodajemy drobny cukier. Miksujemy przez 10 min.
Makaronikowy spód: do piany z białek dodajemy zmielone na proszek migdały i mąkę pszenną. Ostrożnie mieszamy, wsypujemy posiekane migdały i mieszamy ponownie.
Pieczenie: masę na spód przekładamy na przygotowaną tortownicę i rozprowadzamy, przykrywając równomiernie jej dno. Wstawiamy do piekarnika na 30 min. Wyjmujemy i odstawiamy do całkowitego wystygnięcia.
Masa czekoladowa: w kąpieli wodnej roztapiamy gorzką czekoladę i dodajemy do niej śmietanę kremówkę. W osobny naczyniu (również w kąpieli wodnej) mieszamy żółtka z cukrem pudrem. W osobnej misce miksujemy masło, a gdy jest już puszyste, dodajemy do niego żółtka i roztopioną czekoladę.
Składanie: na przestudzony blat nakładamy dżem, a następnie krem czekoladowy.
Dekoracja: mazurek orzechowy ozdabiamy całymi lub posiekanymi orzechami włoskimi, laskowymi, płatkami migdałów i kandyzowanymi owocami.
Porady
- Mazurek orzechowy można przygotować również w klasycznej wersji, czyli na kruchym cieście.
- Jeśli jednak zdecydujemy się na wariant makaronikowy, warto upiec blat 1–2 dni wcześniej, aby był bardziej chrupiący.
- Do ciasta można wykorzystać dowolny dżem owocowy, najlepiej z domowej spiżarni. W zestawieniu z orzechami i czekoladą świetnie sprawdzi się dżem malinowy lub konfitura z wiśni.
- W bardziej orzechowej wariancie, dżem owocowy możemy zastąpić masłem z orzechów laskowych, ziemnych lub włoskich.
- Migdały możemy zmielić w maszynce do mielenia mięsa, zmiksować w blenderze kielichowym lub malakserze.
- Jeśli mamy migdały ze skórką, należy je wcześniej namoczyć i obrać.
Do mazurka na makaronikowym lub kruchym spodzie pasuje także krem kajmakowy – szczególnie popularny na Wielkanoc:
Mazurek orzechowy z kajmakiem ozdabiamy orzechami i płatkami migdałów.
W przepisach wielkanocnych popularne są również mazurki z bezą:
Bezę przygotowujemy z białek, cukru pudru, mąki ziemniaczanej i odrobiny octu (lub soku z cytryny). Pianę przekładamy na tortownicę w rozmiarze upieczonego blatu i rozprowadzamy równomiernie. Pieczemy w temperaturze 160°C przez ok. 35 min.
Podobnie jak spód makaronikowy, tak samo bezę do mazurka orzechowego możemy przygotować 1–2 dni wcześniej.
W wersji bezglutenowej możemy pominąć mąkę pszenną. Zamiast niej dodajemy o 15 g więcej mąki migdałowej lub dużą łyżkę mieszanki bezglutenowej.
Mąkę migdałową możemy wykorzystać także w klasycznym przepisie na mazurek orzechowy na kruchym cieście. W wersji fit masło zastępujemy olejem kokosowym, a cukier – syropem klonowym.
Komentarze