Kasza kuskus - jak ją przygotować i z czym jeść?

Kasza kuskus: wartości odżywcze

Kuskus, zwyczajowo nazywany kaszą, jest dość nietypowym wyrobem, który łączy w sobie właściwości kaszy oraz makaronu. Pierwotnie przygotowywano go i spożywano w północno - zachodniej Afryce. Początkowo był przygotowywany z rozdrabnianych ziaren pszenicy durum, dziś przygotowuje się go z semoliny, czyli mąki z pszenicy durum. Tę samą nazwę nosi też tradycyjna potrawa z tych regionów, spożywana często ze względu na wysokie wartości odżywcze oraz łatwość przygotowania. Oryginalny kuskus jest podawany z dodatkiem mięsnego gulaszu. Kasza kuskus zyskuje dziś coraz większą popularność na całym świecie.

Czy kasza kuskus jest zdrowa? Z pewnością zawiera wartości odżywcze, które powinny być składnikiem zdrowej diety. Ma dużo kalorii pochodzących głównie z białka. Jest też lekkostrawny i dostarcza organizmowi sporo żelaza. W jego składzie znajdują się witaminy z grupy B. Kuskus nie jest jednak z pewnością "cudownym produktem" dietetycznym. Niemniej warto włączyć go do codziennej diety lub przynajmniej wypróbować w swojej kuchni.

Kasza kuskus: jak przygotować?

Kasza kuskus jest tradycyjnie gotowana na parze, nie wrzucana do wody. Sposób przygotowania zależy od tego, jak kuskus został wytworzony. niektórzy producenci robią go w sposób podobny do tradycyjnego, z ziaren pszenicy durum i ten typ przypomina kaszę. Częściej w sklepach można spotkać jednak drugi typ, nazywany "kuskusopodobnym". To kuskus z semoliny i wody, o makaronowatej konsystencji. Używane do jego wyrobu połączenie mąki z wodą to w rzeczywistości ciasto makaronowe.

Drugi typ kuskusu przygotowuje się niezwykle łatwo. Wystarczy zalać go podaną na opakowaniu ilością wrzątku i pozostawić pod przykryciem, by zdążył go wsiąknąć. Zwykle wystarczy 1 cm wody powyżej powierzchni kaszy i 5 minut oczekiwania. Tak duża prostota sprawiła, że kuskus instant świetnie przyjął się w kuchniach na całym świecie. Tradycyjny kuskus trzeba przygotować za pomocą parowaru, inaczej nie zmięknie i nie będzie się nadawał do spożycia.

Kasza kuskus: potrawy

Kasza kuskus najczęściej stanowi główny składnik obiadu, zastępując w nim kaszę, makaron, ziemniaki. Jest bardzo kaloryczna i jednocześnie lekkostrawna. Z czym jeść kuskus? Można go z powodzeniem podać z warzywami, surówką, mięsem czy rybą. Wśród ciekawych dań obiadowych warto też wymienić kuskus curry z dodatkiem potrawki z warzyw strączkowych, a także gołąbki z kuskusem zamiast tradycyjnego ryżu.

Przepisy z kuskusem pokazują, że jest to produkt niezwykle uniwersalny i o wielu możliwych zastosowaniach. Ciekawą propozycję stanowi kuskus na śniadanie, podany na słodko. Wystarczy zamiast wodą zalać go mlekiem krowim lub roślinnym, a następnie dosłodzić miodem i wkroić do środka owoce. Tak powstaje danie świetnie zastępujące owsiankę i przełamujące śniadaniową rutynę.

Bardzo ciekawą przystawką lub nawet osobnym daniem w porze lunchu jest sałatka z kuskusem. Sprawdzą się nie tylko klasyczne połączenia, ale także te nowatorskie i ciekawe (na przykład kuskus z mandarynkami i orzechami). Można również dodać do niego pieczone buraki i kiełki.

Czy kuskus ma gluten?

Kasza kuskus jest wyrobem z pszenicy i jako taki posiada w swoim składzie gluten. Choć nazywa się ją kaszą, nie jest nią - przypomina raczej makaron. Osoby z celiakią lub innymi chorobami wymagającymi wyeliminowania glutenu z diety powinny jej bezwzględnie unikać. Nie sprawdzi się też w jadłospisie osób, które z własnego wyboru i z różnych przyczyn eliminują z diety wyroby z pszenicy. Na diecie bezglutenowej lepiej sprawdzą się takie kasze, jak gryczana, owsiana, jaglana, amarantus, komosa ryżowa oraz kasza kukurydziana. Można z nich przygotować równie ciekawe dania.

Polecane przepisy