Kompot z czerwonej porzeczki to pyszny napój o lekko kwaskowym smaku, który doskonale gasi pragnienie. Jest także bogatym źródłem witaminy C, błonnika i antyoksydantów. Przygotowany domowym sposobem zawiera o wiele mniej cukru niż większość popularnych napojów ze sklepu. A dzięki pomysłom na modyfikacje, możemy przygotować porzeczkowy kompot z nutą mięty, wanilii lub cynamonu.
iStock
Porzeczki: wrzucamy do miski, zalewamy zimną wodą i dokładnie myjemy. Następnie przekładamy na sitko i oddzielamy od gałązek.
Gotowanie kompotu: do dużego garnka przekładamy owoce i zalewamy je wodą. Dodajemy cukier i przez 10 min od momentu wrzenia.
Studzenie: gotowy kompot z czerwonej porzeczki odstawiamy do ostygnięcia, a następnie przelewamy do dzbanka, karafki lub bezpośrednio do szklanek.
Porady
- Kompot z porzeczek możemy dodatkowo przecedzić przez sitko, żeby oddzielić owoce.
- Biały cukier warto zastąpić ksylitolem, czyli cukrem z brzozy, który jest mniej kaloryczny i nie przyczynia się do powstawania próchnicy.
- Kompot można także osłodzić miodem – ale dopiero po przestudzeniu, ponieważ w temperaturze powyżej 45°C traci on swoje właściwości zdrowotne.
- Jeśli wyszedł zbyt esencjonalny lub za słodki, możemy rozcieńczyć go wodą.
- Większą ilość warto zawekować w słoikach, żeby przedłużyć termin przydatności do spożycia.
Poniżej kilka propozycji na pyszny porzeczkowy kompot z dodatkami:
Tak, szypułki po gotowaniu są miękkie, ale niektórym przeszkadzają, więc bezpieczniej jest je usunąć. Zmieniają także smak kompotu, dodając odrobinę goryczki. Niektórym to pasuje, innym przeszkadza – warto więc spróbować i samodzielnie podjąć decyzję. Należy pamiętać o tym, żeby przed wrzuceniem owoców do garnka dokładnie je umyć – oczyszczając z ziemi, kurzu i ewentualnych chemikaliów.
Jeśli jednak zdecydujemy się na obieranie porzeczek na kompot, jest na to szybki sposób. Wystarczy chwycić gałązkę owocami do dołu i usunąć je jednym przesunięciem widelca. Osoby, które zbierają owoce, mogę wykorzystać ten patent już na tym etapie pracy. Z pomocą widelca porzeczki prosto z krzaka wpadają do miski już bez ogonków.
Żeby kompot z owoców sezonowych przetrwał kilka miesięcy, należy zawekować słoiki. Jak to zrobić?
Metoda tradycyjna – ustawiamy zakręcone słoiki w garnku i zalewamy je wodą tak, aby w całości znalazły się pod jej powierzchnią. Gotujemy wodę przez ok. 15–20 min. Następnie ostrożnie wyjmujemy i odstawiamy do góry dnem do ostygnięcia.
Pasteryzacja w piekarniku – zakręcone słoiki z kompotem wstawiamy do zimnego piekarnika. Ustawiamy na 120°C i pozostawiamy na 30–40 min. Po tym czasie wyjmujemy i również ustawiamy do góry dnem.
Pasteryzowany kompot z porzeczek należy spożyć w ciągu jednego roku. Temat wekowania przetworów na zimę szczegółowo omawiamy w naszym poradniku o pasteryzacji.
Komentarze