Górka cielęca jest delikatnym, soczystym i nietłustym przysmakiem. To świetna propozycja na niedzielny obiad. Charakter nadaje daniu marynata z musztardy, sosu sojowego, czosnku i tymianku. Długie duszenie mięsa sprawia, że jest kruche i aromatyczne. Trudno wyobrazić sobie subtelniejszą potrawę niż duszona górka cielęca. Jak przygotować ten smakołyk? Sprawdźcie.
Autor wideo: NatuNaturally
(średnia 0 z 0 głosów)
Czosnek: obieramy i ucieramy w moździerzu z solą i pieprzem. Przekładamy go do miseczki.
Marynata: łączymy czosnek z musztardą, sosem sojowym i suszonym tymiankiem. Dokładnie mieszamy wszystkie składniki.
Mięso: nacieramy marynatą. Odstawiamy na 2 godziny do lodówki. Następnie podsmażamy na oleju ze wszystkich stron na rumiany kolor. Zalewamy wodą lub wywarem drobiowym i dusimy przez godzinę.
Podanie: kiedy górka cielęca jest już miękka, przekładamy ją na talerze. Możemy ją udekorować świeżym oregano lub młodymi listkami jarmużu. Serwujemy z ulubionymi dodatkami, na przykład ziemniakami.
dania główne, dania mięsne - zobacz inne inspiracjePorady
- Górka cielęca to delikatna i krucha część tuszy, która leży między nerkówką a karkówką. Zamawiając ją u rzeźnika, warto zaznaczyć, czy chcemy wytrybowane mięso w całości, czy podzielone na kotlety. Do naszego przepisu potrzebna będzie cielęcina bez kości.
- Marynatę można wzbogacić o takie zioła i przyprawy jak czosnek niedźwiedzi, rozmaryn, estragon, lubczyk lub cząber.
- Cielęcina jest zaliczana do chudych rodzajów mięs. Jest niskokaloryczna i zawiera niewiele nasyconych kwasów tłuszczowych, które przyczyniają się do wzrostu poziomu złego cholesterolu we krwi. Może być podawana dzieciom.
- Obsmażenie mięsa na dużym ogniu to ważny proces, dzięki któremu będzie ono kruche, soczyste i delikatne. Nie powinniśmy go pomijać. Cielęcinę możemy zalać wodą, ale sprawdzi się też bulion warzywny, drobiowy lub wołowy.
- Górka cielęca duszona może być serwowana z przeróżnymi dodatkami. Sprawdzą się na przykład ugotowane ziemniaki w mundurkach lub pieczone łódeczki, a także kluski śląskie lub gnocchi. Posiłek będzie miał mnóstwo cennych wartości odżywczych (w tym błonnika), jeśli uzupełnimy go kaszą gryczaną lub jęczmienną. Duszoną cielęcinę bez kości warto podawać z surówką lub lekką sałatką z zielonych liści.
- Innym pomysłem na to danie jest górka cielęca z piekarnika. Kroki przygotowania będą bardzo podobne. Mięso obsmażamy na oleju lub maśle, a następnie przekładamy do brytfanki i podlewamy bulionem. Pieczemy je pod przykryciem przez godzinę w 180°C.
- Wywar z duszenia mięsa możemy w błyskawiczny sposób zamienić na pyszny, esencjonalny sos. Wystarczy go nieco zredukować i zagęścić mąką rozprowadzoną w niewielkiej ilości wody. Płyn trzeba energicznie mieszać, najlepiej za pomocą rózgi kuchennej, żeby nie powstały grudki. Do takiego sosu można dodać pieczarki lub leśne grzyby smażone.
- W naszych domach nieco rzadziej gości soczysta górka cielęca z kością. Przepisy na takie danie nie wymagają jednak dużo pracy. Mięso można z łatwością przyrządzać w formie kotletów lub pieczeni.
Komentarze