Ossobuco jest daniem rodem z Włoch, a konkretnie z Lombardii. Są to plastry, najczęściej z giczy cielęcej, usmażone i duszone z warzywami, głównie pomidorami, cebulą i czosnkiem z dodatkiem wytrawnego białego wina. Mięso jest długo pieczone na niewielkim ogniu, przez co potrawa jest bardzo delikatna, rozpływająca się w ustach. Na koniec duszenia dodajemy startą skórkę z cytryny lub pomarańczy, która wspaniale wieńczy to kulinarne dzieło. Danie najczęściej podaje się z gremolatą. Zapraszamy po aromatyczny i przepyszny przepis na ossobuco cielęce.
iStock
(średnia 0 z 0 głosów)
Składniki: marchew, pietruszkę oraz cebulę i czosnek obieramy, myjemy i osuszamy. Wraz z selerem naciowym kroimy w kostkę. Cytrynę sparzamy i ścieramy skórkę z połowy.
Gicz cielęcą z kością: myjemy i osuszamy papierem kuchennym. Oprószamy solą i pieprzem. Na dużej patelni rozgrzewamy 30 ml oleju i smażymy mięso z dwóch stron. Zdejmujemy z patelni.
Smażenie: warzywa przekładamy na patelnię po mięsie, dodajemy resztę oleju i smażymy 3–4 minuty.
Duszenie: przekładamy kolejno: mięso, wino, passatę, liście laurowe, ziele angielskie. Przykrywamy pokrywką i dusimy na małym ogniu przez ok. 110 minut. Po tym czasie nakłute mięso powinno być delikatne. Na koniec dodajemy do ossobuco skórkę ze startej cytryny.
Podobne przepisy: dania mięsnePorady
- Ossobuco najczęściej podaje się z gremolatą. W jej skład wchodzą posiekane drobno: czosnek i natka pietruszki oraz starta skórka z cytryny, sól i pieprz, ewentualnie odrobina oliwy. Całość jest wymieszana. Posypujemy nią danie. Tradycyjnie gremolatę wzbogaca się o posiekane jajka.
- Mięso możemy podać polane gremolatą w formie sosu ze zmiksowanej natki pietruszki z sokiem cytrynowym, czosnkiem i olejem. Sos doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Całość zmiksowana na jednolity krem stanowi również idealny dodatek do ossobuco wołowego.
- Ossobuco cielęce idealnie komponuje się z tłuczonymi ziemniakami oraz mizerią lub surówką z buraczków. W wersji włoskiej możemy podać je z np. szafranowym risotto.
- Kawałki mięsa można otoczyć w mące pszennej i tak usmażyć. Dzięki temu uzyskamy bardziej zagęszczony sos.
Komentarze