Grzyby w solance to prosty i sprawdzony sposób na zakonserwowanie darów leśnego runa na zimę. To bazowa technika, która pozwala na zachowanie ich smaku, aromatu i wartości odżywczych. Można je wykorzystać do sosu lub zupy, po uprzednim wypłukaniu. Jeśli nie wiecie, co zrobić z nadmiarem borowików, rydzów, maślaków lub kurek, koniecznie sprawdźcie, jak się robi grzyby w solance na zimę.
Artur Rogalski
(średnia 4.42 z 161 głosów)
Grzyby: przebieramy, oczyszczamy i myjemy. Większe okazy kroimy na kawałki. Zalewamy je wodą i gotujemy przez 15 minut. Odcedzamy je i przekładamy do umytych i wyparzonych słoiczków.
Solanka: zagotowujemy wodę z solą. Mieszamy ją, żeby całkowicie rozpuścić sypki składnik.
Pasteryzacja: zalewamy grzyby w słoikach gorącą solanką. Szczelnie je zakręcamy i wstawiamy do dużego garnka wyłożonego materiałową ściereczką tak, żeby się nie stykały. Zalewamy je wodą do 2/3 wysokości i gotujemy przez około 30 minut. Odstawiamy grzyby w solance do całkowitego ostygnięcia.
Porady
- Grzyby w zalewie solnej można przyrządzić w słoikach z wieczkiem twist off lub ze szklaną pokrywką i kauczukową uszczelką (typu weck). Powinniśmy się upewnić, że nie są wyszczerbione. Wypełniając je solanką, zostawmy około 2–3 cm odstępu od nakrętki. Słoiki należy przechowywać w chłodnym, zaciemnionym miejscu.
- Przepis na grzyby w słoiku bez octu przyda się, kiedy chcemy zakonserwować świeżo przyniesione z lasu borowiki, koźlarze, podgrzybki lub kurki. Można też wykorzystać maślaki, ale trzeba pamiętać o usunięciu skórki z ich kapeluszy. Swoje walory smakowe zachowają również rydze w solance.
- Grzyby solone na zimę w słoikach będą miały niepowtarzalny smak, jeśli dorzucimy do nich różne aromatyczne składniki. Polecamy doprawienie zalewy za pomocą czosnku, ziela angielskiego i liścia laurowego. Mogą przydać się także zioła, takie jak rozmaryn, tymianek i estragon.
- Borowiki, podgrzybki, rydze, opieńki i inne grzyby w solance sprawdzą się do tworzenia różnych potraw, takich jak zupy, pierogi i sosy. Należy jednak pamiętać o wypłukaniu ich przed użyciem. Najlepiej je wymoczyć, żeby pozbyć się nadmiaru soli.
Podgrzybki, rydze lub borowiki w solance zachowają swój smak na długo. Dzięki nim możemy tworzyć swoje ulubione jesienne potrawy na długo po zakończeniu sezonu na grzybobranie. Przydadzą się do zrobienia takich przysmaków jak:
Leśne grzyby do słoików na zimę można przyrządzić również bez konieczności gotowania zalewy. Należy umieścić je po obróbce termicznej w dużym słoju lub kamionkowym garnku do kiszenia. Każdą warstwę trzeba obficie posypać solą, a następnie lekko ugnieść grzyby, przykryć je talerzem i obciążyć kamieniem lub słoikiem wypełnionym wodą. Po pewnym czasie leśne skarby puszczą wodę i w naturalny sposób utworzy się zalewa. Do zasolenia najlepiej nadają się gatunki, które mają dużo soku, takie jak rydze, maślaki, podgrzybki, prawdziwki i opieńki. Nie polecamy konserwowania w ten sposób pieczarek, gąsek lub kurek. Pamiętajmy, żeby przed użyciem wypłukać je w czystej wodzie lub mleku.
Kiedy nadejdzie wyczekiwana przez wielu miłośników natury jesień, warto zastanowić się, co zrobić z nadmiarem zbiorów przyniesionych prosto z lasu. Można je oczywiście od razu poddać obróbce termicznej. Grzyby smażone, gotowane lub duszone przydadzą się do obiadu lub na kolację, a także do pierogów i dań z ryżem lub makaronem. Jeśli jednak chcemy zachować dorodne borowiki lub delikatne kurki na później, możemy wykorzystać jedną z poniższych metod:
Komentarze