Opieńki mają piękny miodowy kolor i oryginalny, lekko cierpki smak. Do przyrządzania dań i weków z tych grzybów używa się tylko kapeluszy. W lasach spotkać można je w październiku i w listopadzie. Rosną kępkami zarówno na drzewach liściastych, jak i iglastych. Choć uznawane są za pasożyta drzew, to człowiek z powodzeniem może wykorzystywać opieńki w kuchni. 

Co zrobić, by opieńki nie były szkodliwe?  

Jak powinno się przyrządzać opieńki? Ich przygotowanie opiera się głównie na gotowaniu. To ono zabezpiecza organizm ludzki przed zatruciem. Dlatego nawet jeżeli marynujecie te grzyby, powinniście je wpierw obgotować przez minimum 5 minut. 

Pamiętajcie, by nie wdychać oparów, które wytwarzają się podczas tego procesu, jak również, by dokładnie zebrać pianę, która pojawi się na powierzchni wody. Ta piana bowiem zawiera w sobie niebezpieczne dla zdrowia składniki. Zbierzcie ją dokładnie łyżką, a po ugotowaniu grzybów, wypłuczcie je jeszcze w zimnej wodzie. 

Co można przyrządzać z opieniek? 

Najczęściej wykorzystuje się te grzyby do robienia różnego rodzaju weków. Jednak to nie jedyny sposób na wykorzystanie ich walorów smakowych. Grzyby te bowiem doskonale nadają się również do smażenia i duszenia. Zobaczcie, co jeszcze można przyrządzić z tych cierpkich darów lasu?