To wyjątkowe zioło docenia się na całym świecie, ale w kuchni polskiej wciąż jest dość mało popularne. To wielka strata, gdyż genialnie podkręca smak i aromat wielu dań, a do tego ma wszechstronne zastosowanie. Sprawdźcie, dlaczego najwięksi kucharze tak uwielbiają estragon, żeby też móc z niego korzystać.

Jak wygląda estragon?

Estragon to wieloletnie zioło, które najbardziej znane jest w środkowej Azji. W krajach europejskich jest jednak wykorzystywane już od czasu wojen krzyżowych. Rośnie głównie latem, ale plony tego krzewu można zbierać aż do końca jesieni. Mniejsze estragony bez problemu można też uprawiać w doniczce, żeby przez cały rok mieć dostęp do świeżych ziół w swojej kuchni.

Jak tak naprawdę wygląda estragon i z czym można go pomylić? Estragon to roślina, która ma ciemnozielone, proste, podłużne i bardzo twarde u nasady liście, przypominające strukturą elementy drewnianych krzewów. Ich odcień widać bardzo dobrze, gdy porównuje się go do jasnozielonej łodygi. Liście estragonu rosną, aż do samego dołu łodygi i rozrastają się na różne strony. Sama łodyga nie nadaje się zbytnio do jedzenia, tym bardziej, jeśli zdąży już zdrewnieć.

Do czego podobny jest estragon i z czym można go pomylić? Wyglądem nieco przypomina tymianek i rozmaryn, porównywany jest też do magi, czyli tak zwanej kocanki. Warto jednak zaznaczyć, że te rośliny dają zupełnie inny smak w kuchni, więc lepiej zapamiętać zielone, podłużne liście estragonu i nie mylić go z żadnym innym ziołem.

Jaki smak daje estragon?

Smak estragonu jest bardzo łatwo rozpoznawalny, jeśli wcześniej się już skosztowało. Jest przede wszystkim niezwykle aromatyczny i lekko gorzkawy, przypominający nieco anyż. Bardzo charakterystyczny smak estragonu znany jest na całym świecie i wykorzystują go światowej sławy szefowie kuchni. Warto jednak zaznaczyć, że jest niezwykle dominujący, dlatego trzeba uważać ile się go używa. Najlepiej również unikać zapiekania i zasmażania tego zioła, bo przy długiej obróbce cieplnej jest w stanie wpłynąć na smak całego dania, zabijając woń i posmak innych składników.

Estragon - do czego dodawać?

Estragon to roślina, która sprawdza się praktycznie w każdym daniu. Jej aromatyczny smak pasuje zarówno do surówek, sałatek, ryb, jajek, drobiu, wieprzowiny i cielęciny. Świetnie współgra też z zupami i różnego rodzaju warzywami. Jego dodatek wspaniale podkręca różnego rodzaju sosy i dipy, między innymi nadaje się on świetnie do tworzenia sosu francuskiego, tatarskiego i remoulade.

Doskonale sprawdza się też do aromatyzowania oleju czy też masła, na którym smaży się ryby lub steki. W trakcie smażenia do masła można dodać też inne zioła, takie jak kolendra i rozmaryn, żeby tłuszcz otaczający mięso, mógł stworzyć smaczną, wyrazistą skórkę.

Jak stosować estragon?

Jako dodatek do dań można używać go zarówno w formie świeżej, jak i suszonej. W obu przypadkach estragon jest tak samo aromatyczny i charakterystyczny w smaku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że suszonego estragonu dodaje się znacznie mniej niż świeżego, żeby ten nie zabił smaku całej potrawy.

Używając estragonu, warto też mieć również na uwadze fakt, że to zioło wspomaga trawienie, dzięki czemu świetnie sprawdza się do ciężkostrawnych potraw. Sprawdzi się więc do posiłków z jagnięciny, wieprzowiny, dziczyzny czy ziemniaków. Jeśli zależy wam na podkreśleniu smaku estragonu, możecie połączyć go z cytrusami, które robią się przy nim jeszcze bardziej wyraziste i smakowite.