Szparagi to warzywo pochodzącego z krajów Morza Śródziemnomorskiego. Ich historia przekracza już 5 tysięcy lat – były ważną częścią kuchni mieszkańców starożytnego Rzymu, Grecji i Egiptu. Dzisiaj szparagi największą popularnością cieszą się w Hiszpanii, Francji oraz ze Włoszech. Uważane są za afrodyzjaki, przez wzgląd na swój wygląd, a także właściwości odżywcze. Sezon na nie nie trwa długo - od końca kwietnia do początku czerwca, ale poza sezonem można wykorzystać też szparagi mrożone. My zachęcamy jednak do używania świeżych - na surowo, jak po obróbce np. smażone szparagi na maśleZastanawiasz się, z czym podawać szparagi i jak je poprawić? Przedstawiamy ciekawe pomysły, dzięki którym przygotujesz pyszny obiad dla całej rodziny. Poznaj dodatki najlepiej pasujące do szparagów. 

Jak doprawiać szparagi, aby podkreślić ich smak?

Jak przygotować szparagi na obiad, aby wyszły smaczne i aromatyczne?  Podstawą są odpowiednio dobrane przyprawy.

  • Warto dodać śródziemnomorskie zioła, np. bazylię, oregano, tymianek, kolendrę, estragon czy rozmaryn.
  • Dobrze sprawdzą się również gotowe mieszanki, np. zioła prowansalskie.
  • Smak szparagów podkreśli także koperek, czarny pieprz, czosnek czy szalotka.
  • Do warzyw można również dodać mieloną gałkę muszkatołową, która nada potrawie delikatnie gorzkawego posmaku.
  • Świetnie sprawdzają się również pikantne przyprawy, a zwłaszcza ostra papryka i imbir.
  • Do szparagów pasuje ponadto sok z cytryny, gorczyca i kminek.

Wskazówki, z czym podawać szparagi, aby smakowały wyjątkowo

Prezentujemy 5 inspiracji, jak podawać szparagi. Warzywa te dobrze komponują się z różnymi dodatkami, zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i wegetariańskimi.

1. Szparagi z białym winem

Szparagi można podawać w ekskluzywnej wersji, dodając do potrawy białe wino wytrawne. Najlepiej dolać je do głębokiej patelni po około 5 minutach od rozpoczęcia podsmażania szparagów z masłem, oliwą z oliwek, czosnkiem i ziołami. Składniki te powinny jeszcze przez kilka minut dusić się w winie. Można także użyć jego zamiennika w postaci cydru. Aby nadać daniu atrakcyjnego wyglądu, warto przed podaniem przyozdobić je natką pietruszki. Szparagi z białym widem dobrze smakują również z szynką oraz płatkami parmezanu. Danie można podawać z bagietką.

Szparagi w winie sprawdzą się z okazji różnych ważnych uroczystości, np. wesela, jubileuszu czy okrągłych urodzin. Można również przyrządzić je z myślą o romantycznej kolacji we dwoje.

2. Szparagi z boczkiem

Z czym jeść szparagi, aby były sycące i odpowiednie do podania na obiad, a także jako przekąska podczas różnego typu imprez? Dobrze sprawdzą się w tym przypadku szparagi z wędzonym boczkiem. Warto warzywa posmarować lekko oliwą z oliwek, a następnie każdy szparag owinąć wokół plastrem boczku. Aby potrawa wyszła mniej kaloryczna, można zrezygnować z dodawania tłuszczu – pewna jego ilość wytopi się z boczku podczas jego smażenia. Boczek należy smażyć do czasu, aż się wyraźnie przyrumieni.

Szparagi w boczku można smażyć na patelni lub na grillu, a także piec na blaszce do pieczenia lub brytfannie. Smak potrawy warto wzbogacić dzięki dodaniu ugotowanego na twardo jajka, czosnku, soku z cytryny oraz startego na tarce o drobnych oczkach parmezanu lub sera żółtego. Przy dobieraniu przypraw warto uwzględnić zwłaszcza rozmaryn.

3. Szparagi z anchois

Z czym podawać szparagi białe, aby zyskały wyrazisty smak? Dobrym rozwiązaniem będzie dodanie do nich sosu z anchois. W celu jego przygotowania należy użyć filetów anchois, czyli sardeli europejskiej – ryby o ostrym smaku i zapachu. Anchois najlepiej utrzeć na gładką masę, w towarzystwie masła, czosnku, majonezu, musztardy, soku z cytryny, oliwy, cebuli i jajka. Opcjonalnie można również dodać miód, aby potrawa nabrała nieco słodkości. Na krótko przed podaniem potrawy do stołu szparagi pokrywa się ciepłym sosem. Szparagi z sosem anchois dobrze smakują serwowane z bagietką i pomidorami.

Szparagi z anchois to oryginalna wersja potrawy, która jest warto polecenia zwłaszcza dla tych osób, które lubią eksperymenty kulinarne. Danie to jest bardzo sycące, delikatne i kremowe. Świetnie nadaje się jako ciepła przystawka podczas imprez rodzinnych, np. urodzin, imienin, komunii, wesel czy jubileuszy.

4. Szparagi z grzybami

Tym, co pasuje do szparagów, są także bez wątpienia grzyby. W celu przygotowania potrawy można wykorzystać różne ich gatunki – godne polecenia są zwłaszcza borowiki, pieczarki, boczniaki czy grzybki shiitake. Grzyby warto podsmażyć na maśle z dodatkiem cytryny, cebuli, czosnku oraz bulionu warzywnego. Opcjonalnie można dodać olej sezamowy, dzięki czemu szparagi z grzybami nabiorą orientalnego charakteru. Danie w tej wersji dobrze komponuje się również z jogurtem sojowym lub sosem serowym. Smak szparagów świetnie wzbogaci zarazem dodanie podprażonych pestek z dyni oraz pokruszonego tofu wędzonego – jest to opcja warta uwagi zwłaszcza dla osób na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej.

Szparagi z grzybami warto przygotować zwłaszcza w okresie jesiennym, kiedy można samemu nazbierać w lesie świeżych grzybów. Do potrawy tej dobrze nadają się również grzyby suszone. Potrawa ta doskonale syci i rozgrzewa. Jest to ciekawy pomysł dla każdego, kto zastanawia się, jak przygotować szparagi na obiad.

5. Szparagi z pomidorkami koktajlowymi

Z czym podawać szparagi zielone, aby potrawa wyszła smaczna, zdrowa, aromatyczna i orzeźwiająca? Jedną z wartych uwagi inspiracji są szparagi z pomidorkami koktajlowymi. Dobrym pomysłem będzie ich przygotowanie razem z czosnkiem i ziołami, np. bazylią, oregano, tymiankiem i sokiem z cytryny. Składniki najlepiej poddusić na głębokiej patelni. Kiedy pomidorki pękną i puszczą sok, z łatwością nabiorą aromatu dodanych przypraw. Potrawę w tej wersji można podawać z pieczywem, które pozwoli namaczać uzyskany sos pomidorowy. Zamiast patelni, możemy również użyć piekarnika - zapiec całość w naczyniu żaroodpornym

Teraz już wiesz, z czym podawać szparagi? To jednak tylko kilka ciekawych inspiracji. Szparagi świetnie komponują się również z wieloma innymi dodatkami, zarówno mięsem, nabiałem, jak i produktami pochodzenia roślinnego. Warto więc eksperymentować na różne sposoby, aby znaleźć swój najlepszy przepis na szparagi. Dzięki ich przygotowywaniu w różnych wariantach nie trzeba się obawiać, że danie to po pewnym czasie się znudzi.