Ryż to produkt zbożowy, otrzymywany z ziaren ryżu siewnego. Największe jego ilości produkuje się w Chinach, Indiach oraz Indonezji. To właśnie w krajach Azjatyckich ryż stanowi podstawowy element codziennej diety. Powszechność ryżu jest jednak obecnie bardzo duża również w krajach europejskich. W Polsce stosowany jest jako dodatek do mięs, ryb oraz sosów. Tworzone są z niego także desery. Ryż jest także szczególnie preferowanym składnikiem diety wśród osób z nietolerancją glutenu, jest on bowiem jednym z niewielu zbóż bezglutenowych.

Co pasuje do ryżu?

O diecie Polaków mówi się, że oparta jest głównie na ziemniakach oraz chlebie. Czy jest to jedynie stereotyp? Faktycznie jednym z podstawowych elementów diety Polaków, jest dostępny w każdym sklepie i piekarni chleb oraz ziemniaki. Dzieje się tak dlatego, że zarówno ziemniaki, jak i zboża, z których wytwarzany jest chleb, są możliwe do wyhodowania na miejscu. Ma to także korzenie w naszej Polskiej tradycji, ponieważ to właśnie te produkty były najtańsze i najlepiej dostępne – stąd spożywało się ich najwięcej.

Współcześnie dieta Polaków bogata jest w warzywa oraz owoce pochodzące z różnych części świata, dzięki wysoko rozwiniętemu importowi żywności. Jednym z takich produktów jest właśnie ryż. Jest to bowiem lekkostrawny składnik pasujący do wielu potraw i dobre źródło węglowodanów. Co pasuje do ryżu? Z czym jeść ryż?

Ponieważ ryż to główny składnik codziennej diety w krajach azjatyckich, to właśnie z tamtego regionu warto czerpać przepisowe porady oraz propozycje przyrządzenia dań z użyciem ryżu. Z czym jeść ryż po azjatycku? Jednym z ulubionych dodatków do różnego rodzaju dań wśród Chińczyków są sosy, stosowane jako płynne przyprawy. Sos sojowy, sos chilli lub olej sezamowy z pewnością będą doskonałą przyprawą do dań z ryżem w stylu chińskim. Płynne przyprawy tego typu z powodzeniem odnajdziesz w dużych supermarketach na dziale z produktami importowanymi.

Jednym z popularniejszych dań w kuchni azjatyckiej jest ryż z warzywami. W kuchni chińskiej najbardziej popularnymi warzywami są marchew oraz por. Dodawane są one do niemal każdego posiłku. Warto więc podczas przyrządzania np. dania jednogarnkowego z użyciem ryżu, dodać do niego marchewkę oraz por, a także spróbować zamienić tradycyjne przyprawy w sypkiej formie na te płynne – używane na co dzień w kuchni azjatyckiej. Być może będzie to twoje wielkie kulinarne odkrycie?

Co można podawać z ryżem?

Ryż to składnik diety nieposiadający wyraźnego, bardzo wybijającego się smaku, z tego względu będzie on świetną podstawą wielu potraw. Ryż jest dobrym źródłem węglowodanów. Aby więc skomponować z nim pełnowartościowy posiłek, należy dodać do niego także źródło białka oraz tłuszczu, a także odpowiednią ilość warzyw. Najlepszymi, pasującymi do ryżu źródłami białka będą mięsa oraz ryby takie jak:

  • pierś z kurczaka,
  • chude mięso z indyka,
  • pierś z kaczki,
  • wątróbka wieprzowa,
  • polędwica wieprzowa,
  • łosoś,
  • makrela,
  • tuńczyk.

Połączenie wybranego mięsa bądź ryby (spośród wyżej wymienionych) z ryżem, będzie stanowiło dobrą podstawę smacznego posiłku. Aby był on jednak pełnowartościowy i zdrowy należy dodać do niego także źródło tłuszczu oraz warzywa. Najlepszą opcją będzie więc wykonanie sałatki bądź surówki warzywnej z dodatkiem źródła tłuszczu np. oliwy z oliwek bądź majonezu.

Surówka podawana wraz z ryżem i mięsem bądź rybą, powinna być soczysta, aby dodać lekkości całej potrawie. Doskonale do tego typu dań pasować będą wszelkie surówki z użyciem kiszonek. Kiszona kapusta z marchewką bądź zwykły ogórek kiszony świetnie przełamią smak. Jeśli nie jesteś jednak fanem kiszonych warzyw, dobrze sprawdzi się także surówka typu colesław, składająca się z kapusty, marchewki, cebuli i majonezu.

Co pasuje do ryżu na słodko?

Słysząc określenie „ryż na słodko”, zapewne wielu z was przyszło do głowy jedno, dość popularne w Polsce danie, przygotowywane często w stołówkach szkolnych. Mowa tutaj oczywiście o ryżu z truskawkami. Danie to składające się z ugotowanego na mleku ryżu i sosu truskawkowego jest łatwe i szybkie w przygotowaniu a dodatkowo bardzo smaczne. Taki typ posiłku może być podawany jako pożywne śniadanie bądź obiad a nawet deser.

Propozycja dania, jakim jest ryż z truskawkami, może być świetną inspiracją do tego, z czym jeść ryż w słodkiej formie. Pasuje on bowiem świetnie do bardzo wielu owoców. Ryż ugotowany na mleku można podawać ze świeżymi malinami, bananem, dżemami owocowymi lub wymienionymi wyżej truskawkami w formie sosu.

Ryż gotowany na mleku z owocowym dodatkiem to jednak niejedyna opcja przyrządzenia posiłku z ryżem w słodkiej formie. Ryż świetnie nadaje się także do zapiekania np. z jabłkami i cynamonem. Takie danie może służyć zarówno jako pyszny słodki obiad, jak i ciepła kolacja czy ciekawy deser, będący alternatywą dla klasycznej szarlotki.

Z czym jeść ryż na szybko?

Ryż to bardzo wdzięczny składnik diety. Jego przyrządzenie nie jest bowiem skomplikowane ani długotrwałe. Ugotowanie ryżu zajmuje ok. 15-20 minut. W czasie, w którym ryż się gotuje, swobodnie można przyrządzić resztę składników do danego posiłku. Ugotowanie prostego obiadu z użyciem ryżu nie powinno więc zająć więcej niż około 30 minut.

Dobrą propozycją na przygotowanie szybkiego posiłku z ryżem jest podanie go z gotowym sosem ze słoika oraz mięsem takim jak kurczak, które nie wymaga długiego czasu przygotowywania. Można także całkowicie zrezygnować z użycia mięsa i przygotować prosty i szybki posiłek składający się wyłącznie z ryżu oraz gotowego sosu. Sosem świetnie pasującym do kurczaka oraz ryżu będzie sos słodko-kwaśny dostępny w każdym sklepie spożywczym.

Jeśli nie jesteście zwolennikami gotowych dań ze słoika – takich jak gotowy sos słodko-kwaśny, z powodzeniem możecie przygotować jakiś sos samodzielnie w domu. Wspomniany wyżej sos słodko-kwaśny jest jednak dość skomplikowany w przygotowywaniu, więc nie byłoby to danie na szybko. Świetną alternatywą będzie jednak sos curry, który także doskonale komponuje się z ryżem i kurczakiem, a przy tym jest prosty i szybki w przygotowywaniu.