Gdy za oknem robi się zimno i ciemno, nasze kwiaty domowe nie mają dobrego czasu. Brakuje im światła i świeżego powietrza. Skutkiem tego często w ziemi doniczkowej zaczyna pojawiać się pleśń, którą trudno usunąć i która wygląda nieestetycznie.

Skąd bierze się pleśń w doniczce?

Pleśń to nic innego jak grzyby, które powstają w wyniku kilku czynników. Jest ona niebezpieczna dla naszych roślin, ponieważ wnikając w głąb doniczki może atakować korzenie roślin, a skutkiem tego jest ich więdnięcie, a nawet obumieranie. Dodatkowo pleśń pojawiająca się na powierzchni ziemi może być niebezpieczna dla alergików.

Powody powstawania pleśni:

  • zbyt mało światła
  • zbyt często podlewanie
  • niska temperatura otoczenia
  • zbyt ubita, nieprzepuszczalna ziemia

Pleśń w doniczce pojawia się zwykle zimą, ponieważ wtedy rzadko otwieramy okna, przez co nie możemy zapewnić roślinom odpowiedniej przewiewności. Warto więc w okresie jesienno-zimowym zwrócić uwagę na kilka czynników, które zapobiegną powstawaniu pleśni. Przede wszystkim zwróćcie uwagę by nie przelewać kwiatów. Zimą potrzebują one znacznie mniej wody, niż latem. Dodatkowo zadbajcie, by doniczki miały odpływ, dzięki czemu, nawet gdy nalejecie za dużo wody, swobodnie odpłynie dołem. Jeśli macie taką możliwość postarajcie się przenieść kwiaty w jasne i w miarę dobrze wentylowane miejsce.  

Jak pozbyć się pleśni z ziemi w doniczkach

Jeśli jednak pleśń już się pojawiła, trzeba się jej pozbyć. Zanim sięgniecie po chemiczne środki warto wypróbować sprawdzony, domowy sposób. Z pomocą przychodzi popularna przyprawa kuchenna, cynamon. Kiedy zauważycie pierwsze zarodniki pleśni w doniczce, nie czekajcie, aż się rozwinie tylko od razu działajcie.

Wystarczy, że mielony cynamon wysypiecie na ziemię zaatakowaną pleśnią. Przyprawa nie tylko zwalczy pleśń, ale także zapobiegnie jej ponownemu pojawieniu się.

Inne sposoby na pozbycie się pleśni z ziemi kwiatowej

Drożdże
W 5 l letniej wody rozpuśćcie 50 g świeżych drożdży. Kiedy mieszanka wystygnie podlejcie nią kwiaty.

Czosnek
Dzięki swoim właściwościom grzybobójczym skutecznie wypleni pleśń z doniczki. Wystarczy kilka ząbków czosnku pokroić i włożyć do ziemi. Można też przecisnąć przez praskę i dodać do wody, którą podlewacie kwiaty.