Przed nami czas świątecznych porządków. To jedyny czas w roku, w którym nie poprzestajemy na powierzchownym starciu kurzy, ale docieramy do najbardziej ukrytych zakątków. Piekarnik należy właśnie do tych miejsc. Trudność w domyciu piekarnika polega na tym, ze zaschnięty tłuszcz i brud, pod wpływem wysokich temperatur jest jeszcze trudniejszy do usunięcia, a szorowanie nie daje takiego efektu jaki byśmy oczekiwali. Mamy jednak dobrą wiadomość. Mamy patent, dzięki któremu nie będziecie musieli godzinami szorować ścianek i szyby piekarnika. Wystarczy, że przetrzecie szmatką, a wszystko odejdzie bez problemu. Jak to możliwe? Przeczytajcie.

Jak szybko wyczyścić piekarnik?

Jeśli kolejny raz zaglądacie do piekarnika i krzywicie się na sam widok zaschniętych plam na szybie i ściankach, wypróbujcie nasz patent na pozbycie się ich szybko i bez szorowania. Z pomocą przychodzi popularny owoc cytrusowy. Cytryna, bo to ona będzie czarować, pomoże bez zbędnego nakładu pracy usunąć wszelkie zabrudzenia, nawet z miejsc, do których szmatka, czy gąbka nie dotrze. Potrzebujecie jedynie:

  • 5-6 cytryn
  • woda
  • gąbka, lub szmatka
  • głęboka blacha do pieczenia

Cytryny pokrójcie na ćwiartki, ułóżcie je na blaszce i zalejcie wodą. Piekarnik rozgrzejcie do 200 stopni i wstawcie blachę z cytrynami do pustego piekarnika, na środkową półkę. Poczekajcie 15-20 minut aż cytryny się nagrzeją i woda z ich sokiem zacznie parować po całym piekarniku. Zostawcie cytryny w środku, aż piekarnik trochę wystygnie. Otwórzcie drzwiczki, szmatkę, albo gąbkę namoczcie w wodzie, która została na blaszce z cytrynami i tym płynem przetrzyjcie jeszcze ciepłe ścianki i drzwiczki piekarnika. Cały brud odejdzie błyskawicznie. Wyjmijcie blachę i tak samo przetrzyjcie wszystkie ścianki i zakamarki, a gdzie nie dotrzecie, nie martwcie się, para, która wytworzyła się w piekarniku rozpuściła trudny brud, który zapewne spłynął po ściankach na dno piekarnika. Dodatkowo po takiej cytrynowej kąpieli cały piekarnik będzie pachniał jak nigdy wcześniej.

Uwaga
Pamiętajcie aby uważać, żeby się nie poparzyć. Warto do mycia założyć ochronne rękawice.

Co zrobić z cytrynami?

Cytryny, które zostały na blaszce możecie zmielić i zrobić z nich nawóz do kwiatów. Można je też wysuszyć i po zmieleniu dosypywać do ziemi kwiatowej.