Czas rodzinnych spotkań trwa. Święta za nami, Sylwester i karnawał jeszcze przed nami. To okres, kiedy dużo gotujemy i jemy. Dużo jedzenia robimy wcześniej, albo zostaje po spotkaniu i przechowujemy w lodówce. Jest tego czasami całkiem sporo, a wszystkie zapachy i smaki przenikają się, czy tego chcemy czy nie.

Cytryna ma wiele niezwykłych właściwości i zastosowań. Jest źródłem cennych substancji odżywczych, które pomagają w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Jej spożywanie wzmacnia odporność, łagodzi objawy infekcji, poprawia kondycję skóry i wspiera funkcjonowanie wielu układów – warto więc sięgać po te cytrusy tylko w razie przeziębienia. Ale cytryny to nie tylko źródło zdrowia.

Jedną z jej wyjątkowych właściwości jest neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów. Cytryna od zawsze kojarzona jest ze świeżym, przyjemnym zapachem. Zarówno owoc, jak i skórka bogate są w olejek eteryczny o niezwykłych właściwościach, który wykorzystywany jest w wielu dziedzinach życia. Olejek ma intensywny zapach, który odświeża powietrze, dlatego też często dodawany jest do wszelkiego rodzaju odświeżaczy, świec czy wosków zapachowych.  To także składnik wielu perfum i wód odświeżających.

Goździki natomiast to przyprawa często niedoceniana w naszych kuchniach. Są one jednak ukrytym skarbem w naszych szafkach z przyprawami i warto na stałe polubić się z tym dodatkiem. Mają bardzo szerokie zastosowanie. Ich niewielki dodatek od herbaty lub zaopatrzenie się w olejek goździkowy może wiele zdziałać. Zawierają wiele substancji bioaktywnych, w tym eugenol, który ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Dzięki temu goździki pomagają w walce z chorobami jamy ustnej i gardła. Zapobiegają też chorobom serca i układu krążenia. Goździki znane są też z działania przeciwbólowego, zwłaszcza przy bólu zęba i mięśni. Ich charakterystyczny, nieco słodkawy i korzenny aromat można wykorzystać na wiele sposobów.

Po co wbijać goździki w cytrynę?

Po co wbijać goździki w cytrynę? Połączenie odświeżającego aromatu cytryny, z lekko korzennym goździkiem potrafi zdziałać cuda. Kiedy po świętach w lodówce mieszają się zapachy śledzi, sałatki jarzynowej, bigosu i kapusty, każde otwarcie drzwi, może być mało przyjemne. Z pomocą przyjdzie nasz duet.
Wystarczy w ćwiartki cytryny wbić kilka sztuk goździka i położyć na spodeczku w lodówce. Obok postawcie miseczkę z sodą oczyszczoną. Soda wzmocni efekt pochłaniania brzydkich zapachów. Takie ćwiartki cytryny można umieścić na każdej półce lodówki, by wzmocnić efekt. Pamiętajcie, by co kilka dni wymieniać sodę i cytrynę na świeżą. Już po 1 dniu zauważycie, że brzydki zapach w lodówce zniknie.