Tłusty czwartek to ostatni czwartek przed Środą Popielcową zaczynającą wielki post, a zarazem jest to czwartek rozpoczynający ostatni karnawałowy tydzień roku.

Kiedy wypada tłusty czwartek w 2024 roku?

Ponieważ data zależy od daty Wielkanocy, dzień ten jest świętem ruchomym. Tłusty czwartek obchodzimy dokładnie 52 dni przed Wielkanocą.

W 2024 roku tłusty czwartek wypada w czwartek, 8 lutego.

Od tłustego czwartku rozpoczyna się ostatni, najbardziej szalony tydzień karnawału - ostatki, który zakończy się 13 lutego we wtorek przed Środą Popielcową, która wypada 14 lutego. Wielkanoc w 2024 roku wypada w niedzielę, 31 marca.

Skąd się wziął tłusty czwartek?

Geneza tłustego czwartku sięga pogaństwa. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs oraz piciu wina, a zagryzkę stanowiły pączki przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. Rzymianie obchodzili w ten sposób raz w roku tzw. tłusty dzień.

W nietypowy sposób tłusty czwartek świętowano w Małopolsce. W tamtych czasach zwany combrowym czwartkiem. Skąd taka nazwa? Legenda głosi, że pochodziła ona od nazwiska krakowskiego burmistrza Combra, żyjącego w XVII wieku. Był on zły i surowy dla kobiet, które posiadały swoje kramy i handlowały na rynku krakowskim. Podobno ten zły człowiek umarł właśnie w tłusty czwartek. O tego czasu w każdą rocznicę śmierci handlarki krakowskie urządzały więc na targu huczną zabawę i tańce.

Skąd nazwa tłusty czwartek?

Jak można się domyślić, obchodzenie tego dnia to przede wszystkim objadanie się tłustymi pokarmami przed nadejściem wielkiego postu. Dlatego też na tłusty czwartek były przygotowywane potrawy jak najbardziej kaloryczne i sycące. Pączki, które są symbolem tego dnia, dawniej były serwowane nie na słodko a... na tłusto i pikantnie. Były one przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane boczkiem i mięsem.

Zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej pojawił się w Polsce dopiero około XVI wieku. Nadal jednak były one nieco inne od tych obecnych pączków nadziewanych słodką marmoladą. Wtedy w środku krył się mały orzeszek lub migdał. A kto trafił na taki skarb miał się cieszyć dostatkiem i powodzeniem.

W XVIII wieku zaczęto używać do wypieku pączków drożdży. Dzięki temu ciasto stało się bardziej puszyste, a pączki nabrały ładnego, okrągłego kształtu.

Jak powinien wyglądać pączek idealny?

Idealny pączek powinien mieć ładną brązową barwę, ale nie powinien być zbytnio przypieczony. Musi być puszysty i lekko zapadnięty. Jeśli wokół pączka znajduje się jasna obwódka to znak, że był smażony na świeżym tłuszczu. Najbardziej popularny i klasyczny pączek, to ten nadziany konfiturą z róży.

Ile kalorii ma pączek?

Statystycznie w tłusty czwartek przeciętny Polak zjada 2,5-3 pączki! Ile to kalorii? Zakładając, że pączek ma ok 300-350 kalorii, nie trudno policzyć, że 3 pączki to prawie 1000 kalorii!

Staropolskie przysłowie mówi:

Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.

Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.

To dzień, w którym bez bez wyrzutów sumienia objadamy się pączkami i innymi słodkościami. Nawet dzieciom nie powinniśmy odmawiać tej słodkiej przyjemności. A gdy zrobimy pączki własnoręcznie, będą smakować jeszcze bardziej!

Przepisy na tłusty czwartek

W tym dniu, ale też przez cały czas trwania karnawału bezkarnie możemy się objadać słodkościami związanymi właśnie z tym wyjątkowym czasem. Najpopularniejsze są oczywiście pączki i faworki. Ale coraz częściej przygotowujemy oponki serowe, donuty, które przywędrowały z Ameryki czy churrosy z Hiszpanii. Wszystkie te słodkości możecie bez problemu zrobić samodzielnie w domu.

iStock