Jeśli po świętach zostało wam sporo skorupek po jajkach, zamiast jak zawsze podsypywać nimi kwiaty, zróbcie coś innego, cennego dla organizmu. Mało kto wie, że można je dodawać do potraw.

Co w sobie kryją skorupki jajek?

Skorupki jajek to skarbnica cennych substancji. Znajdziemy w nich przede wszystkim dużo wapnia, który jest niezbędny do budowy kości. Dodatkowo zawarte w skorupce minerały takie jak selen, miedź, cynk, krzem czy siarka, mają zbliżony skład jak ludzkie zęby i układ kostny, dlatego też odgrywają dużą rolę w profilaktyce leczenia osteoporozy. Oprócz tego skorupki zawierają też stront, od lat stosowany przy leczeniu tej choroby kości.

Skorupki jajek są pomocne nie tylko we wzmocnieniu kości. Sprawdzą się też u osób ze zwyrodnieniem stawów. To dzięki obecnej tuż pod skorupką białej błonce bogatej w kolagen, kwas hialuronowy, białka i glukozaminy. To one odpowiadają za dobra kondycje stawów.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że skorupki jaj są niemal pozbawione metali ciężkich, które często zwierają naturalne preparaty bogate w wapń.

Skorupka z 1 średniego jajka, zapewnia dorosłej osobie podwójną dzienną dawkę wapnia. Oprócz pozytywnego wpływu mocne kości wapń pozytywnie wpływa na regulację rytmu serca, oraz kontrolę poziomu magnezu, fosforu oraz potasu we krwi, wspiera również prawidłową pracę mięśni.

Spożywanie skorupek wzmacnia też włosy i paznokcie, dzięki czemu są mniej łamliwe.
Dodatkowo łagodzi zaparcia, wspomaga regenerację skóry, poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego, działa bakteriobójczo, a nawet obniża poziom cholesterolu.

Po skorupki jajek powinny też sięgać kobiety w okresie menopauzy, kiedy to są dużo bardziej narażone na wystąpienie osteoporozy.

Skorupki jaj mogą też wspomóc odchudzanie! Jony wapnia mogą łączą się z kwasami tłuszczowymi, w wyniku czego powstają nierozpuszczalne sole. A to oznacza, że część tłuszczu z pożywienia nie jest wchłaniana, a zostaje wydalona z kałem. Dzięki temu zmniejsza się ilość dostarczanych kalorii z pokarmem.

Jak spożywać skorupki jajek?

Najlepiej przygotować z nich proszek. Jego wykonanie jest bardzo proste:

  1. Skorupki jajek dokładnie myjemy, a następnie gotujemy przez 15 minut we wrzątku,
  2. Ugotowane rozkładamy na blaszce, by swobodnie wyschły, najlepiej przez całą noc,
  3. Pieczemy w piekarniku w 120 stopniach Celsjusza, ok 15-20 minut, by dopełnić procesu suszenia,
  4. Rozdrabniamy skorupki, najlepiej przy pomocy młynka do kawy lub blendera,
  5. Przechowujemy w szczelnym słoiku, w suchym i chłodnym miejscu. Proszek ten nie musi być trzymany w lodówce.

Gotowy proszek sprawdzi się jako dodatek do jogurtów, czy koktajli. Można go też dodawać do makaronu, mięsa, twarogu czy sałatek. W niektórych potrawach może być nieco wyczuwalna jego lekko ziarnista tekstura, ale nie dotyczy to raczej gęstych produktów czy wypieków.

Dawkowanie proszku ze skorupek jajek

Z proszkiem ze skorupek jajek nie można przesadzać. Spożywamy ok. pół łyżeczki na dobę dosypując do innych potraw.

Uwaga!
Należy kontrolować spożywanie skorupek jajka ponieważ może to zbytnio podnieść poziom wapnia, co może spowodować nadmiar tego pierwiastka w organizmie. Objawem nadmiaru wapnia w organizmie mogą być nudnościami, wymiotami, zmęczeniem, zaburzeniami rytmu serca oraz niskim ciśnieniem krwi. Może to również skutkować powstaniem kamieni nerkowych. Ponieważ jednak wapń pochodzący z diety przetwarzany jest przez organizm wolniej, występowanie tych objawów w wyniku spożywania skorupek jaj jest mniej prawdopodobne.