Siedlisko Folkloru Marzanna znajduje się przy trasie S19 w Niedrzwicy Kościelnej. Aby dojechać do dużego drewnianego kompleksu, trzeba nieco odbić z głównej trasy i obwodnicy Lublina, ale zdecydowanie warto poświęcić ten kwadrans. Pyszności, które zaserwuje nam Marzanna, to nagroda w połowie trasy i dawka energii na dalszą drogę. Po kilku odwiedzinach wiemy, że czekadełko (świeży chleb, ogórki kiszone i smalec domowy ze skwarkami) to dopiero początek ucztowania. W restauracji znajdziemy przekrój polskich, tradycyjnych dań od ciepłych i zimnych zakąsek, przez dania mączne i sałaty po (naprawdę!) sute jadło. Nic dziwnego, że restauracja niezależnie od dnia tygodnia tętni życiem.

Żurek? W chlebie!

Czy to wiosna, czy to jesień, żurek z jajkiem (15 zł) należy do klasycznych zup polskich, obok których trudno przejść obojętnie. Szczególnie, jeśli gorąca porcja serwowana jest w chrupiącym chlebku ze smakowitą, jadalną "pokrywką". W ciepłe miesiące ten wybór z karty będzie wystarczającym obiadem samym w sobie lub z uzupełnieniem lżejszej sałatki, ale w okresie jesienno-zimowym to zdecydowanie dobre pierwsze danie na cały, sycący obiad. Warto dodać, że w chlebku serwowany jest też aromatyczny krem z borowików (16 zł) i bigos staropolski (15 zł). Jednak to właśnie żurek jest popisowym daniem kuchni i często pojawia się w zamówieniach.

Sute jadło - czyli dieta mięsna i wegetariańska w pyszny wydaniu

Sute jadło nie musi kojarzyć się z tłustymi i ponad rozmiarowymi kawałkami mięsa. W Siedlisku Folkloru Marzanna kucharze udowadniają, że treściwe dania mogą być, ale nie muszą, z dodatkiem mięsa. I tak obok pozycji naleśniki ze szpinakiem i serem jest półmisek wegetariański, ale też wątróbka z cebulką. My zdecydowaliśmy się na klasyczny pyszny kotlet mielony z ziemniakami i buraczkami (24 zł) i kotlet schabowy z kapustą zasmażana i ziemniakami (26 zł). Oba dania już na pierwszy rzut oka kojarzą się z kuchnią babci - duże porcje, parujące jedzenie i przyjemny zapach. Nie inaczej jest z przygotowaniem - kotlety są dobrze usmażone, ale nie za tłuste, surówki świeże i kolorowe, a ziemniaki dobrze ubite, podane w formie kulek i posypane zieleniną (plus oblane odrobiną "tłuszczyku" ze smażenia, jak to często robią mamy i babcie). Oba dania uchwycone na zdjęciu głównym u góry artykułu.

Pierogi i placek - mączne pyszności

Dla fanów rozmaitych placków ziemniaczanych, a także pierogów Siedlisko Folkloru Marzanna przygotowało kilkanaście propozycji w karcie menu. W naszym teście pod nóż i widelec trafił janosikowy placek z zestawem surówek (26 zł), który od razu zaskoczył rozmiarem porcji. W letnie miesiące to zdecydowanie propozycja na większy głód, szczególnie jeśli przed zjadamy czekadełko. Sycące, ale w granicach rozsądku, są pierogi. Jeden z naszych wyborów to pierogi ruskie z surówką (17 zł), a drugi to pierogi z kapustą i grzybami z surówką (17 zł). Porcja siedmiu pierogów okraszonych cebulką lub/i skwarkami to pyszny pomysł zarówno na wczesny obiad, jak i obiadokolację. Co ważne, surówka zawsze jest sezonowa - latem zielona sałata, jesienią tarta marchewka.

Siedlisko Folkloru Marzanna - punkt do odwiedzenia

Zimą Siedlisko Folkloru Marzanna to miejsce, gdzie dobrze zjemy, ale też ogrzejemy się przy kominku, uspokajając choć na moment oczy. Z kolei latem możemy usiąść na obszernym tarasie lub ogrodzie na powietrzu skonsumować smakowity obiad. To restauracja, która nie jest sezonowa, tylko do sezonowości doskonale się dopasowuje. Łatwo zaobserwować, że brak zainteresowania nie dotyka tego miejsca. Rodziny z dziećmi, pary, ale też grupki mężczyzn przed lub po pracy - to przekrój klientów, którzy nierzadko tuż po podaniu kart, dobrze wiedzą, co chcą zamówić. My nasze typy podaliśmy, ale chętnie poznamy Wasze!