Gdy myślimy o plackach na obiad, większość z nas kojarzy głównie klasyczne ziemniaczane. Placki ziemniaczane wg tradycyjnego przepisu zawierają głównie tarte ziemniaki, cebulę, mąkę, jajko i sól. To jednak 1 z wielu wariantów placków na obiad. Poznajcie je w zupełnie innej, nieznanej lub lekko zapomnianej odsłonie. 

Nietypowe placki z patelni - tani obiad bez wysiłku 

Placki ziemniaczane możecie zrobić np. po szwajcarsku, jako rösti (z ziemniaków tartych na dużych oczkach, bez dodatków) lub amerykańskie hash browns, smażone na patelni z grubym dnem, z surowych, przepłukanych kilka razy i dokładnie odciśniętych ziemniaków. 

Inne niekonwencjonalne placki ziemniaczane znajdziecie w kuchni polskiej. Wśród nich wymienić można pieczone góralskie moskole z bryndzą czy też cieszyńskie wyrzoski - placki ziemniaczane ze skwarkami z boczku. Na terenach, które należały do zaboru rosyjskiego jadano placki ziemniaczane z przesmażoną na smalcu cebulą. Dodawano ją do masy przed właściwym smażeniem. Do placków ziemniaczanych zaliczają się też racuchy.

Jak zrobić racuchy ziemniaczane?

O ile całkiem dobrze są znane krokiety czy kotlety ziemniaczane z ugotowanych ziemniaków, o tyle racuchy ziemniaczane z surowych, startych ziemniaków pozostają nieodkryte. A szkoda, bo są bardzo proste i tanie.

Są też zdecydowanie mniej czasochłonne niż racuchy drożdżowe z ziemniakami. Trzeba jedynie zaczekać, aż ziemniaki obciekną z nadmiaru płynu, odcisnąć je, dodać pozostałe składniki, wymieszać i można już smażyć. Jeśli kiedykolwiek smażyliście placki kartoflane, z racuchami ziemniaczanymi również dacie sobie radę. 

Przepis na racuchy ziemniaczane

Składniki:

  • 2 szklanki startych surowych ziemniaków
  • 6 jajek
  • 3 łyżki gęstej śmietany
  • 2 suche bułki (można zastąpić 2 łyżkami mąki)
  • 1 łyżeczka soli

Dodatkowo: smalec, masło (najlepiej klarowane) lub frytura do smażenia. Możecie również wymieszać masło ze smalcem. 

Przygotowanie:

Odłóżcie starte ziemniaki na 5 minut na sito lub durszlak, by obciekły z nadmiaru wody. Możecie je dodatkowo lekko posolić, by puściły więcej wody. Przełóżcie do miski, wbijcie jajka, dodajcie śmietanę, bułkę tartą lub mąkę i sól. Wymieszajcie dokładnie i odłóżcie na chwilę na bok. Rozgrzejcie na patelni tłuszcz i kładźcie masę na patelnię, jak na placki ziemniaczane. Smażcie, aż brzegi się zetną, a placki zrumienią z obu stron. 

Placki możecie podawać w wersji wytrawnej, np. ze śmietaną, lub zmniejszyć ilość soli w masie do szczypty i podawać posypane cukrem lub z owocami z kompotu i kompotem do popicia.