Niezależnie od tego, jakiego rodzaju ciasto upieczemy, czy będzie to drożdżówka z kruszonką, ciasto kruche czy ciasto jogurtowe, rabarbar należy przygotować w odpowiedni sposób. Młodego rabarbaru nie trzeba obierać, wystarczy go umyć i osuszyć. Natomiast, starsze warzywo koniecznie trzeba przygotować dokładniej, pozbyć się suchych końcówek, włókien oraz liści. Sprawdźcie poniżej, jak przygotować rabarbar do ciasta - młode łodygi i starsze - oraz co z niego zrobić.

Czy rabarbar trzeba obierać? 

Rabarbar możemy użyć do rozmaitych ciast. Można z niego zrobić pyszną tartę z nadzieniem, ciasto bezowe lub biszkoptowe, ciasto wegańskie lub owsiane. Z rabarbaru możemy zrobić również pyszne kruche babeczki z musem lub z bezą. Co więcej, rabarbar możemy wykorzystać do kompotów, dżemów czy sosów. Rabarbar jest warzywem, które charakteryzuje się kwaśnym smakiem, dlatego warto przełamywać go odrobiną słodyczy. Sprawdza się doskonale w formie deserów i jest przysmakiem wielu rodzin. To warzywo można łączyć z wanilią, cynamonem lub z innymi owocami.

Wiele osób zastanawia się, czy rabarbar w ogóle powinno się obierać. Otóż odpowiedź nie jest jednoznaczna. To wszystko zależy w dużej mierze od świeżości tego warzywa. Młody rabarbar możemy tylko umyć, natomiast starsze warzywa warto obrać i odkroić końcówki razem ze starszymi liśćmi i łodygami. Warto również wspomnieć, że przygotowanie rabarbaru zależy od rodzaju ciasta, jakie chcielibyśmy upiec.

Jak przygotować rabarbar do ciasta kruchego

Jak przygotować rabarbar do ciasta? Zacznijmy od klasyki, czyli ciasta kruchego z dodatkiem tego sezonowego produktu. Kruche ciasto z rabarbarem, jest nie lada przysmakiem do kawy lub, kiedy pojawiają się niespodziewani goście. W przypadku przygotowania kruchego ciasta rabarbar musimy przygotować z wyprzedzeniem. Na początkowym etapie płuczemy go, osuszamy za pomocą ręczników kuchennych i obieramy, jeśli jest starszy. Suche i twarde końcówki obcinamy za pomocą małego nożyka i kroimy na drobne plastry. Następnie, rabarbar podsmażamy z cukrem na patelni i czekamy, aż zmięknie. Syrop, który powstał, możemy odlać, a rabarbar dodać do ciasta. Ciasto kruche nie zajmuje wiele czasu, więc jest świetnym rozwiązaniem w przypadku niespodziewanych gości. Jeszcze szybciej zrobimy rabarbar pod kruszonką - jak crumble.

W przypadku ciasta z kruszonką rabarbar należy dokładnie umyć i osuszyć, a następnie odciąć końcówki. Po obraniu kroimy go i posypujemy cukrem cały czas dokładnie, mieszając. Następnie, rabarbar smażymy aż puści sok, odcedzamy i dodajemy do naszego wypieku.

Jak przygotować rabarbar do ciasta drożdżowego

W przypadku przyrządzenia ciasta drożdżowego należy młody rabarbar tylko umyć, osuszyć i pokroić. Natomiast, starsze warzywo należy obrać z włókien i liści. Tak gotowe łodygi kroimy na drobne plastry i układamy na naszym cieście drożdżowym lub wkładamy bezpośrednio do ciasta i dokładnie mieszamy. Trzeba pamiętać, że rabarbar może być dość kwaśny w smaku więc warto, aby posypać go kruszonką lub gotowe ciasto oprószyć sporą ilością cukru pudru - ciasto powinno ostygnąć. 

Jak przygotować rabarbar do sernika

Kolejnym ciekawym pomysłem na ciasto z rabarbarem jest sernik. Kto nie uwielbia połączenia smaku kwaśno – słodkiego? Przed przygotowaniem ciasta, rabarbar należy oczyścić z włókien, pokroić w paski i wymieszać go z cukrem pudrem. Następnie, wystarczy go położyć wzdłuż naszego ciasta i włożyć do rozgrzanego na 170°C piekarnika na 90 minut. Ta wersja sernika jest pyszna, szybka i łatwa w przygotowaniu. Sernik z rabarbarem na pewno zaskoczy niejednego gościa czy też domownika.

Jak obrać i pokroić rabarbar? Ten trik ci to ułatwi

Jak przygotować rabarbar do ciasta? Wbrew pozorom rabarbar do każdego ciasta przygotowuje się zupełnie inaczej. Młodego rabarbaru nie trzeba obierać, wystarczy go jedynie opłukać i wysuszyć. Starsze warzywa powinno się oberwać z łodyg i liści. Takiemu rabarbarowi powinno odciąć się twarde i suche końcówki, ponieważ twarde włókna nie będą dobre w przygotowanym przez nas cieście. Aby, ułatwić sobie to zadanie, istnieje bardzo łatwy sposób na pozbycie się niechcianych włókien. Wystarczy użyć małego nożyka. Należy chwycić twarde włókna od dołu i stanowczym ruchem, przeciągnąć je w górę.

iStock

Świeżo zebrany rabarbar z naszego ogródka, może być brudny od ziemi. Łodygę tego warzywa należy dokładnie umyć i odkroić uschnięte końcówki wraz z liśćmi. Tak gotowe warzywo należy jak w powyższym przypadku uchwycić za włókna i pociągnąć od dołu do samej góry. Ten sposób bardzo ułatwia całą jego obróbkę. Włókna odchodzą bardzo łatwo i nie stanowią problemu.

Jak pokroić rabarbar? Krojenie rabarbaru jest łatwą i dość szybką czynnością. Obrany i oczyszczony wystarczy pokroić za pomocą noża kuchennego na cienkie plastry o grubości przynajmniej 1 cm. Co więcej, pokrojony rabarbar w plastry sprawia, że włókna się nie ciągną.

iStock

Rabarbar do ciasta - do warto wiedzieć!

Ciasto rabarbarowe jest pyszne i łatwe do zrobienia. Bardzo często gości na stole. Wypieki z rabarbarem mogą być przygotowane na wiele rozmaitych sposobów. Możemy za jego pomocą upiec ciasto jogurtowe, ciasto z rabarbarem i kruszonką czy nawet biszkopt. W przypadku, kiedy do ciasta wykorzystujemy dużą ilość tego warzywa, wtedy przygotowanie powinno być dokładniejsze. Jeśli mamy więcej czasu - warto poeksperymentować z motywem, jak układamy kawałki rabarbaru - tak jak na zdjęciu powyżej.

Ciasto z dodatkiem rabarbaru ma wiele cennych właściwości i posiada wiele składników odżywczych. Domowy wypiek z tym składnikiem przypomina nam smaki dzieciństwa i najlepiej smakuje pod grubą warstwą kruszonki lub w cieście. Połączenie rabarbaru np. z truskawkami, jabłkami czy malinami, jest doskonałe i na pewno zostanie zapamiętane. Do ciast można dodać również olejki pomarańczowe lub waniliowe. Polecamy też wariację "na bogato", czyli ciasto z rabarbarem i budyniem.