Dynia to rodzaj rośliny jednorocznej, należącej do rodziny dyniowatych. Ciekawostką niech będzie fakt, że chociaż zalicza się ją do warzyw, to pod względem botanicznym dynia jest owocem. To produkt bardzo chętnie i coraz częściej wykorzystywany również w polskiej kuchni, jako że posiada doskonały smak, a poza tym dynia jest bardzo zdrowa. Jakie można przygotować dania z dyni i do czego najlepiej nadają się jej różne odmiany?

Co zrobić z dyni zwyczajnej?

Potrawy z dyni kojarzą się nam przede wszystkim z jesienią. Dynia jest bowiem kojarzona najlepiej z Halloween, kiedy to wykrawa się z niej fantazyjne latarnie. Jej charakterystyczny smak rzeczywiście świetnie się komponuje z okresem jesiennym, kiedy to szukamy dań rozgrzewających. Dynia zwyczajna świetnie się do tego nadaje - smakuje doskonale w postaci zupy-krem, z dodatkiem rozgrzewającego imbiru.

Dynia zwyczajna jest uprawiana w Polsce, chociaż pochodzi z Ameryki Środkowej oraz południowych stanów USA. Jest nie tylko rośliną leczniczą, ale przede wszystkim popularnym produktem spożywczym. W kuchni posiada przy tym dosyć wszechstronne zastosowanie. Z jej miąższu można przygotować zupę, ale też placki, racuchy i puree. Po ugotowaniu staje się pożywnym dodatkiem do mięs. Można też przygotować z niej farsz do naleśników albo drobno utrzeć i dodać do surówki. Z dyni zwyczajnej można także przyrządzić wyborny dżem.

Co zrobić z dyni Hokkaido?

Co zrobić z dyni na obiad? Czym się różni odmiana Hokkaido od innych? Dynia Hokkaido to japońska odmiana dyni olbrzymiej, którą można też spotkać pod innymi nazwami - jak na przykład Uchiki Kuri, Hokkaido Orange, Baby Red Hubbard Squash, czy też Red Kuri Squash. Zwykle jednak przyjmuje się, że są to odmiany dyni Hokkaido. Ten rodzaj dyni posiada gruszkowaty czy cebulowaty kształt, ma intensywnie pomarańczowy kolor, jadalną skórkę i słodki miąższ o charakterystycznym smaku przypominającym pieczone kasztany. Nie pozostaje to bez wpływu na jej zastosowanie. Ponadto to typ dyni, który może być przechowywany przez dłuższy czas - w przeciwieństwie na przykład do dyni zwyczajnej. Hokkaido będzie tak samo smaczna nawet do 6 miesięcy.

StockFood

Miąższ jest pozbawiony włókien, więc sprawdzi się świetnie w kuchni. Można go zapiekać, grillować, gotować, smażyć oraz ucierać. Z tej dyni można zrobić smaczną zupę, ale też farsz przeznaczony na przykład do pierogów (do dyni dodajemy ser i doprawiamy farsz imbirem, cynamonem oraz pieprzem). Z dyni Hokkaido możemy przygotować leczo lub gulasz, ale też desery. Będzie idealną podstawą do wykonania sernika

Co zrobić z dyni piżmowej?

Co zrobić z dyni piżmowej? To odmiana, która będzie doskonałym dodatkiem do naleśników, gulaszu, zup, farszów czy sałatek. Odmiana dyni piżmowej to zimowa dynia, która różni się od dyni zwyczajnej między innymi wielkością - jest znacznie mniejsza. Jest łatwiejsza w transporcie - często więc spotyka się ją w sklepach i jest chętnie wybierana przez klientów. Dynia piżmowa jest bardzo poręczna i łatwa w obróbce. Wiele osób uważa, że wyróżnia się też najlepszym smakiem.

Co można zrobić z dyni na zimę? Można ją na przykład zamarynować. Najlepiej smakuje w słodko-kwaśnej zalewie. Dynia w occie będzie wspaniałym dodatkiem do mięs - najlepiej smakować będzie podawana z pieczoną wieprzowiną lub drobiem. Z dyni da się też zrobić pyszne konfitury lub kompot. Dzięki pasteryzacji w zimie można się też cieszyć przecierem czy musem z dyni. Pyszny będzie też krem z dyni piżmowe, a także różne wersje, jak upiec dynię piżmową.

StockFood

Co zrobić z dyni makaronowej?

Dynia makaronowa to niezwykle ciekawa odmiana dyni zwyczajnej. Nieco owalna dynia o delikatnie żółtym kolorze kryje prawdziwy sekret - po upieczeniu jej miąższ rozpada się na drobne włókna, które przypominają makaron spaghetti! Stąd właśnie wzięła się jej nazwa. Jej włóknista struktura jest dość neutralna w smaku - za to jej zapach przypomina melona. Dla uzyskania wymarzonego smaku, wystarczy ją doprawić - najlepiej zaś podawać ją z sosem pomidorowym czy bolognese. Co zrobić z dyni fit? Przede wszystkim wyborne spaghetti! W takiej wersji jest ono znacznie mniej kaloryczne niż przy użyciu zwykłego makaronu. 

Dynia ta jest bardzo zdrowa - niewielka ilość węglowodanów idzie bowiem w parze z dużą ilością witaminy A, a także z obecnością innych witamin i soli mineralnych. Najlepsza dynia makaronowa to więc dynia pieczona, gdzie otrzymane po jej upieczeniu nitki zastępują makaron. Pieczenie trwa zazwyczaj około 45 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza, przy czym najlepiej jest sprawdzić widelcem czy już jest miękka. Dynia może jednak zostać przeznaczona na przygotowanie wszystkich innych potraw, które można przyrządzać z dyni - a więc farszu, zupy czy sałatki. 

Co zrobić z dyni Muscat?

Co zrobić z dyni Muscat i co to za odmiana dyni? Muscat de Provence znana jest również jako dynia prowansalska lub francuska. Jest to konkretnie hybryda, która została opracowana we Francji w wieku XIX. Posiada kilka charakterystycznych cech, jak na przykład kolor skórki, która przybiera barwę od zielonej do bladoróżowej i piaskowej, gdy dojrzeje. To odmiana dyni piżmowej, posiadająca lekko słodkawy smak oraz intensywnie pomarańczowy miąższ. Posiada średnie i duże owoce, które ważą od 5 do nawet 20 kilogramów. Jest lekko spłaszczona, żebrowata w formie. 

Warto wiedzieć, że to jedna z niewielu odmian dyni, które mogą być zjadane bez wcześniejszej obróbki termicznej. Dynia więc może być zjadana na surowo! Jadalna nie jest jednak jej skórka. Miąższ zaś można też z powodzeniem piec, smażyć i gotować. Z uwagi na swoją nieco włóknistą strukturę, dynia Muscat polecana jest raczej do przyrządzania przetworów i wypieków. Jest łatwa w przechowywaniu, co jest jej ogromną zaletą. Dynie letnie lepiej się nadają do przyrządzania zup oraz dań mięsnych. Dynia Muscat to zaś odmiana zimowa, którą zbiera się od września do listopada. Tego rodzaju dynie lepiej się sprawdzą na przykład jako nadzienie do wypieków. 

Dynia mrożona umożliwi cieszenie się jej smakiem gdy za oknem będziemy widzieć już śnieg. Odmiana Muscat znakomicie się nadaje do zamrażania. Warto tylko mieć na uwadze, że kostki czy plasterki dyni można zamrozić gdy są świeże - czyli wówczas, gdy dopiero pokroiliśmy dynię. Kawałki czy plasterki, które były wcześniej przygotowane i przez jakiś czas znajdowały się w lodówce, nie nadają się do zamrażania.