Dania z kapusty są bogate w witaminę C oraz mikroelementy takie jak potas i magnez.

Co zrobić z białej kapusty?

Mogą to być klasyczne gołąbki lub bigos. Możliwości jest naprawdę wiele. Książki kucharskie i strony internetowe proponują ogrom inspiracji co zrobić z białej kapusty. Można ją piec, gotować i dusić, dodawać do dań jako dodatek lub przygotować ją tak, by sama stanowiła główne danie. Co zrobić z kapusty, aby każdy był usatysfakcjonowany smakiem?

Do czego pasuje kapusta?

Kapusta sprawdza się w daniach głównych jako dodatek do dań mięsnych i tych bardziej warzywnych. Biała kapusta również sama może stanowić danie główne. Bardzo popularne są również gołąbki zawijane w liście kapusty i gotowane z pomidorowym sosem. Z kapusty przygotować można surówki z dodatkiem innych warzyw. Pomysły na dania z białej kapusty można sprawdzić poniżej.

1. Zasmażana młoda kapusta

Zasmażana młoda kapusta ma lekko słodkawy smak i jest bardzo delikatna. Podawana z koperkiem wraz z młodymi ziemniakami to przepis na letnie, lekkie danie. Przygotowanie jej nie jest szczególnie skomplikowane, wystarczy poddusić ją na małym ogniu, doprawić i danie jest gotowe do podania.

2. Pierogi ze słodką kapustą

Pierogi to tradycyjne polskie danie. Wyróżniamy wiele odmian tego dania. Pierogi mogą być faszerowane ziemniakami, serem, ale też kapustą, także słodką. Składniki, jakie będą potrzebne to:

Przygotowane ciasto wykrawamy przy pomocy szklanki i uzupełniamy o łyżkę farszu. Następnie zawijamy ciasto w kształcie pierożka. Ulepione pierogi wrzucamy do gotującej się, osolonej wody. Gotujemy przez 10 minut.

3. Sałatka z białej kapusty i cukinii

Sałatka to najczęstszy dodatek do dań mięsnych. Wyróżniamy wiele rodzajów sałatek, jednak zwykle skupiamy się na zielonej sałacie. A czy próbowaliście kiedyś połączyć białą kapustę z cukinią? Do tego dania potrzebujemy:

  • kapustę;
  • cukinię;
  • przyprawy.

W pierwszej kolejności należy kapustę pokroić i dodać sól. Do pokrojonej i osolonej kapusty dodajemy cebulę pokrojoną w kostkę. Na tarce ścieramy cukinię, następnie dodajemy pokrojoną marynowaną paprykę i mieszamy wraz z przygotowanymi warzywami. Do smaku dodajemy oliwę z oliwek, kolorowy pieprz i odstawiamy do lodówki do schłodzenia.

4. Kapusta duszona z kurczakiem

Pyszne i sycące dania z białej kapusty na ciepło, które zajmą mniej niż pół godziny? Przykładem takiej potrawy jest kapusta duszona z kurczakiem. Aby przyrządzić tę pyszną potrawę, potrzebujemy:

  • kapustę duszoną;
  • kurczaka;
  • słodką paprykę;
  • sos pomidorowy;
  • sól.

Wystarczy tylko podsmażyć kurczaka wraz z duszoną kapustą, aż do zrumienienia, następnie dodać przyprawy tj. słodką paprykę i szczyptę soli. Do całości należy dodać sos pomidorowy i gotowe.

5. Makaron duszony z kapustą i boczkiem

Dania z makaronem kojarzą nam się ze słynnym spaghetti lub bolognese. Co jeśli te włoskie potrawy zmodyfikujemy o nasze rodzime składniki? Jeżeli nigdy tego nie robiliście, to makaron z kapustą i boczkiem powinien was zaskoczyć. Głównym składnikiem w tym daniu, jest oczywiście kapusta i boczek.

Ugotowany makaron wraz z duszoną kapustą przekładamy na patelnię i następnie dodajemy boczek. Całość podsmażamy aż boczek i kapusta zarumienią się lekko. Całość dania można doprawić zielonym pieprzem.

6. Zapiekanka z kapusty, ryżu i warzyw

Zapiekanka to bardzo wdzięczne danie. Możemy je przyrządzić z takich składników, jakie najbardziej lubimy. Nic więc dziwnego, że kapusta również może się na niej znaleźć. Do potrawy z białej kapusty potrzebujemy warzyw, ryżu i oczywiście kapusty.

Warzywa i ryż gotujemy. Mieszamy z ugotowaną kapustą i wkładamy do naczynia posmarowanego olejem. Następnie pieczemy w piekarniku przez 30 minut w 160 stopniach.

7. Biała kapusta ze śmietaną i kiełbasą

Kolejną pyszną propozycją na dania z kapusty, jest kiełbasa z kapustą i śmietaną. Robi się ją bardzo prosto i szybko. Wystarczy ugotować kapustę wraz z marchewką i szczyptą pieprzu. Następnie podsmażyć boczek i kiełbasę i dodać do wcześniej przygotowanej kapusty. Dla lepszego smaku możemy ją dodatkowo doprawić. Na sam koniec należy dodać śmietanę i odrobinę octu.

8. Sałatka colesław

Sałatka colesław jest jedną z najpopularniejszych dodatków do dań głównych. Do przygotowania sałatki potrzebujemy startą kapustę, marchew i cebulę. Warzywa umieszczamy w jednej misce, następnie przygotowujemy sos na bazie majonezu i jogurtu naturalnego, dodajemy sól, pieprz i sok z cytryny całość mieszamy razem z warzywami, zalewamy gotowym sosem i mieszamy.

9. Surówka z białej kiszonej kapusty

Jeden z prostszych i szybszych przepisów na surówkę do głównego dania. Wystarczy przygotować marchewkę i jabłko. Ścieramy razem do jednego naczynia, doprawiamy, a gotową kapustę dodajemy do naczynia ze startymi wcześniej składnikami i starannie mieszamy. Dla smaku możemy dodać odrobinę oliwy i pieprzu.

10. Łazanki

Łazanki to tradycyjna potrawa. Znana jest w całej Polsce, jednak najpopularniejsza jest w rejonach śląskich. W tym przepisie potrzebujemy:

  • makaron (najlepiej kwadraciki);
  • kapustę;
  • przyprawy;

Ugotowany makaron należy przełożyć do dużego garnka. Poszatkowaną kapustę wraz z zielem angielskim i liściem laurowym, gotujemy aż zmięknie. Na patelni podsmażamy boczek i cebulę do ich zrumienienia. Zawartość obu naczyń przekładamy do garnka z makaronem. Całość należy dobrze wymieszać i doprawić solą i kminkiem.

11. Kapuśniak

Kapuśniak to obok pierogów i łazanek najpopularniejsze danie z wykorzystaniem kapusty. Jest aromatyczny, smaczny i pożywny. Nie jest to skomplikowane danie, jednak jego przygotowanie wymaga trochę czasu. Mięso gotujemy z przyprawami, dodając warzywa takie jak:

  • marchew;
  • seler;
  • pietruszkę;
  • cebulę;
  • ziemniaki.

Gotujemy przez około 30 minut do powstania bulionu. Skrojone w kostkę ziemniaki dodajemy do zupy i gotujemy aż zmiękną. Na sam koniec dodajemy odsączoną pokrojoną kapustę i znów gotujemy przez 20 minut. Doprawiamy według uznania.

12. Kotleciki z białej kapusty

Kotleciki z kapusty to idealna propozycja zarówno dla wegetarian, jak i dla osób, które od czasu do czasu chcą zjeść coś innego niż mięso. Kotleciki wykonane są w całości z warzyw. Podstawą jest oczywiście biała kapusta, ale oprócz niej dodajemy pieczarki i cebulę. Tworzymy kotleciki i obtaczamy w bułce tartej i jajku. Następnie smażymy.

13. Biała kapusta z fasolą

Danie kojarzone ze Świętami Bożego Narodzenia, nada się nie tylko na tę jedną wyjątkową okazję. Przygotowaną wcześniej fasolę dodajemy do garnka z doprawioną kapustą. Do całości dodajemy zeszkloną cebulkę, następnie doprawiamy kostką bulionową z borowikami. Całość dusimy do czasu odparowania wody i gotowe.

14. Gołąbki bez zawijania

Zostały Ci resztki z główki kapusty? Zastanawiasz się co zrobić z resztek kapusty? Można wykorzystać je do gołąbków bez zawijania. Nie jest to trudne danie i nie wymaga doświadczenia kulinarnego. Wystarczy odrobina chęci i kilku składników:

  • ryż;
  • mięso mielone;
  • kapusta.

Zasada jest taka sama jak przy zwykłych gołąbkach, z tą różnicą, że kapustę szatkujemy. Całość mieszamy wraz z ryżem, mięsem mielonym i przyprawami formując roladki. Następnie moczymy je w bułce tartej i podsmażamy.

15. Gołąbki

To pyszny pomysł na obiad dla całej rodziny. Nie jest to trudne danie do przygotowania, ale wymaga poświęcenia kilku chwil. Głównymi składnikami są:

  • mięso mielone;
  • cebula;
  • kapusta.
  • ryż;

Dodatkowo możemy przyprawić je solą, pieprzem oraz mielonym czosnkiem. Przygotowanie zajmie niecałe 60 minut. Ugotowany ryż mieszamy z cebulą i mięsem. Masę z mięsa mielonego, ryżu i przypraw formujemy w roladki i zawijamy w kapustę, a następnie gotujemy na niedużym ogniu.

16. Gołąbki z piekarnika

Gołąbki pieczone w piekarniku przez wielu uznawane są za najlepsze. Mimo że są bardzo podobne do tych, które przyrządzamy na kuchence, to smak pieczonych jest zupełnie inny. Jednak wymagają dłuższej obróbki termicznej. Do ich przyrządzenia, potrzebne są następujące składniki:

  • kapusta;
  • cebula;
  • ryż;
  • mięso.

Jedyną różnicą od tych tradycyjnych jest to, że do ich przygotowania potrzebujemy naczynia żaroodpornego wysmarowanego olejem, a na nim kładziemy liście kapusty i nasze gołąbki, które zalewamy bulionem warzywny. Całość pieczemy przez 80 minut w 170 stopniach.

17. Kapusta biała z koncentratem pomidorowym

Kapusta z koncentratem pomidorowym to niedoceniany i rzadko stosowany dodatek do obiadu. Zawiera sporo substancji odżywczych, a oprócz tego jest niezwykle smaczny. Sposób przygotowania nie jest skomplikowany i wystarczy zaledwie kilka minut, by móc cieszyć się smacznym dodatkiem. Do gotującej i poszatkowanej kapusty dobrze jest dodać:

  • kostkę bulionu warzywnego;
  • masło;
  • koncentrat pomidorowy.

Całość należy dusić pod przykryciem, aż kapusta zrobi się miękka. Na sam koniec doprawić solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Tak przygotowana potrawa ląduje na stole ku uciesze wszystkich domowników.

18. Surówka z białej kapusty w zalewie octowej

Taka surówka to pyszny i zdrowy dodatek do głównego dania. Jest niezwykle prosta i szybka w przygotowaniu. Do ugotowanej i odcedzonej kapusty, należy dodać usmażoną na złoty kolor cebulkę. Następnie dobrze jest doprawić według uznania solą i pieprzem, aby wydobyć jej wyjątkowy smak. Całość przenosimy do większej miski i zalewamy octem. Następnie mieszamy dokładnie i gotowe. Danie to pasuję do potraw mięsnych.

19. Surówka z białej kapusty

Surówka z białej kapusty to chyba najprostszy do wykonania zdrowy dodatek do dań obiadowych z mięsem. Jest lekka i posiada wiele substancji odżywczych. Zrobienie jej zajmuje dosłownie chwilę, a do jej przyrządzenia potrzeba:

  • białej kapusty;
  • marchwi;
  • octu balsamicznego;
  • cebuli;
  • oleju rzepakowego.

Wspomniane warzywa ścieramy na tarce do jednego naczynia. Do małego naczynia wlewamy ocet i olej, lekko podgrzewając dodajemy odrobinę soli. Gotowym naparem zalewamy warzywa i dokładnie mieszamy. Gotową surówkę przykrywamy i chowamy do lodówki do czasu jej całkowitego schłodzenia.

20. Kapusta biała na ciepło

Danie nadaje się do potraw mięsnych i rybnych. Do jej przygotowania potrzeba zaledwie 15 minut. Pokrojoną drobno kapustę dusimy na małym ogniu do jej zmięknięcia. Gotową kapustę przekładamy do miski i dla lepszego smaku skrapiamy sokiem z cytryny. Możemy też zrobić sos na bazie masła i mleka.

Kapusta to bardzo klasyczny dodatek do obiadu, który nie wymaga dużej ilości czasu do przygotowania. Natomiast ma sporo substancji, które mają zbawienny wpływ dla naszego organizmu, dlatego warto w swojej codziennej diecie, sięgać po dania z kapusty. Nie dość, że jest zdrowa, to jeszcze niezwykle smaczna.