Chrzan wielkanocny od wieków pojawia się na świątecznym stole – zgodnie z tradycją, symbolizuje witalność i siłę. Przygotowuje się go z korzenia startego na drobnych oczkach, z dodatkiem kilku składników. Najstarsze przepisy są z dodatkiem gotowanych jajek i buraków. Coraz częściej jednak w koszyczkach ze święconką widujemy ten sos z jabłkiem lub żurawiną. Jak zrobić dobry chrzan wielkanocny? Poniżej znajdziecie 10 sprawdzonych propozycji.

Jak zrobić dobry chrzan na święta wielkanocne?

Podstawą chrzanu wielkanocnego jest świeży korzeń, starty na drobnych oczkach. Możemy przygotować go samodzielnie. Warto jednak namoczyć go przez 3-4 godziny w zimnej wodzie, dzięki temu będzie mniej suchy i zachowa swój biały kolor. Nasze danie będzie równie smaczne, jeśli wykorzystamy już gotowy ze słoika; pomoże nam to zaoszczędzić sporo czasu. Kupując go zwracajmy jednak uwagę, by wybrać produkt z jak największą zawartością chrzanu. Oprócz tego potrzebne nam będą również:

  • odrobina octu spirytusowego lub jabłkowego bądź soku z cytryny,
  • cukier,
  • sól.

Pozostałe dodatki zależą od naszych preferencji smakowych. Żurawina, jabłka, buraki, a może imbir – śmiało eksperymentujmy i odkrywajmy niebanalne połączenia, które świetnie będą się komponować z domowymi wędzonkami i ugotowanymi na twardo jajkami.

Tradycyjne przepisy na chrzan wielkanocny

Przygotowując chrzan na Wielkanoc, najczęściej sięgamy po tradycyjne receptury, przekazywane z pokolenia na pokolenie. W każdym regionie, a nawet domu, przepisy mogą się od siebie różnić. Najpopularniejszy i najstarszy to chrzan wielkanocny z gotowanymi na twardo jajkami i kwaśną śmietaną (współcześnie nierzadko zastępowaną przez majonez). Ile jajek na mały słoiczek chrzanu? Minimalnie dwa, jeśli jednak chcemy uzyskać bardziej kremową konsystencję, możemy dodać do pięciu jajek.

Równie popularna jest ćwikła. Jest zdecydowanie ostrzejsza, jednak smak ten balansują słodkie, gotowane buraczki, starte na drobnych oczkach. Doskonale pasuje do wędzonych wędlin i pieczonego czerwonego mięsa. Sprawdzi się też na ciepło, jako wyrazisty dodatek do świątecznego obiadu, zamiast podsmażanych buraków.

Chrzan wielkanocny możemy przygotować również z innymi apetycznymi składnikami. Świetnym pomysłem będzie:

  • chrzan z kwaśnym jabłkiem, słodko-ostry – warto dodać do niego miód, który podbije smak owoców,
  • chrzan z żurawiną, z delikatnie kwaskowatą nutą, świetnie sprawdzi się jako dodatek do ryb,
  • nieco egzotyczny chrzan z imbirem i miodem,
  • chrzan śmietankowy – klasyczny, doskonały do gotowanych na twardo jajek,
  • chrzan z majonezem – łagodny i kremowy,
  • chrzan z cytryną, orzeźwiający i aromatyczny,
  • wyrazisty chrzan z czosnkiem niedźwiedzim,
  • dla miłośników bardzo ostrych potraw – chrzan z wasabi.

Pomysły na dania z chrzanem

Chrzan wielkanocny to nie tylko pyszny dodatek do pieczonych mięs i jajek. Warto go wykorzystać jako wyrazisty składnik, który podbije smak i aromat naszej potrawy. Doskonale komponuje się z żurkiem lub barszczem białym. Koniecznie wypróbujmy go również w innych przepisach, takich jak: