Mąka 00 - właściwości i zastosowanie

W Polsce coraz częściej można się spotkać z wykorzystaniem mąki 00. Jednak do niedawna mąka 00 była jedynie wykorzystywana przez prawdziwych, włoskich kucharzy, oczywiście we Włoszech. Jednak warto poeksperymentować i zamiast klasycznej 450 użyć włoskiej mąki 00 do przyrządzenia naszych ulubionych, włoskich (i polskich!) potraw. 

Mąka 00 i jej właściwości 

Mąka 00 jest włoską mąką, wykorzystywaną głównie do robienia pizzy. Jest ona bardzo drobno mielona- konsystencją przypomina pył, a kolorem śnieg. Mąka 00 jest mąką najbardziej bogatą w gluten, co za tym idzie… jest kaloryczna, ale czego nie robi się dla lepszego dania? Smak pizzy czy innej potrawy z wykorzystaniem mąki 00 rekompensuje ilość zjedzonych kalorii! Dlatego warto, by w naszej szafce znajdowała się również mąka 00. Wypiekane ciasto z mąki typu 00 jest miękkie oraz delikatne. Pizza, którą wykonamy z mąki 00 jest chrupiąca na zewnątrz, ale miękka i puszysta w środku. Dzięki temu, że mąka 00 jest drobno mielona, bardzo szybko i łatwo można z niej ugnieść ciasto. 

Mąka 00 i jej zastosowanie 

Ugniatamy ciasto i co dalej? Rozkładamy je na blasze, dodajemy nasze ulubione składniki, wrzucamy do piekarnika i pizza gotowa! Jednak prawdziwa, włoska pizza to nie jedyna potrawa, której jednym z głównych składników będzie mąka 00.  Sprawdzi się idealnie również do przygotowania ravioli, włoskich bułeczek czy chleba. Focaccia wyjdzie nam przepyszna, jeśli jej składnikiem będzie właśnie mąka typu 00. Mąka 00 sprawia, że potrawy, do których się ją dodaje zyskują ciekawy i wyjątkowy smak, którym zaskoczymy nie tylko siebie! Nie musimy wybierać się do włoskiej restauracji czy Włoch, by zjeść prawdziwe, włoskie przysmaki. 

Gdzie kupić mąkę 00? 

Wszędzie! Taka odpowiedź byłaby zbyt prosta. Wydawałoby się, że mąkę kupimy w każdym sklepie. Do niedawna tak było. Jednak mąkę typu 00 możemy spotkać coraz częściej w naszych ulubionych marketach. Jeśli jednak z trudem i bezskutecznie poszukujemy mąki do upieczenia włoskiej pizzy na ratunek przychodzą sklepy internetowe, dzięki którym bez problemu (nie wychodząc z domu!) kupimy to, co chcemy. Znajdziemy tam również bohatera tego tekstu, którym jest mąka 00. Mając ją w kuchni, możemy zabierać się za włoskie gotowanie! 

Teraz, gdy mąka 00 przestała być dla nas tajemnicą, możemy wybrać się w kulinarną podróż do Włoch, nie wychodząc z własnej kuchni! Pizza, ravioli czy foccacia- możliwości jest wiele. A wiadomo nie od dziś, że kuchnia włoska jest bogata w wiele pysznych potraw, które zadowolą nasze podniebienia. 

Polecane przepisy