REKLAMA

Przepisy z serem białym

2 kolekcji przepisów

169 przepisów

iStock-ser-bialy-min

Ser biały nie musi być nudny. W kuchni wykorzystywać go można w znacznie szerszym zakresie niż tylko jako dodatek do zdrowego śniadania albo podstawowy składnik sernika. Twaróg można przyrządzać na słono, na ostro, na słodko. Jego wartości odżywcze oraz wysoka zawartość cennych witamin i składników mineralnych to ważny argument przemawiający za włączeniem białego sera do codziennej diety. Zebraliśmy przepisy z wykorzystaniem sera białego.

Ser biały: właściwości

Biały ser to niskoenergetyczny produkt pochodzenia mlecznego. W 100 gramach twarogu znajdziemy niecałe 4 gramy węglowodanów w postaci laktozy - złożonego cukru mlecznego. Do diety biały ser wprowadza się przede wszystkim ze względu na wysoką zawartość pełnowartościowego białka. Składnik ten stanowi około 80% masy chudego twarogu, 67% półtłustego i około 52% tłustego wariantu.

Ser biały wartości odżywcze ma interesujące w zakresie składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje wysoka zawartość wapnia i fosforu. Eksperci podkreślają, że jest to lepsze źródło tych pierwiastków niż mięso. Spożycie 100 gramów twarogu pokrywa 37% dziennego zapotrzebowania organizmu na witaminę B2 oraz około 33% na witaminę B12.

W twarogu znajduje się także około 400 różnego rodzaju kwasów tłuszczowych. Ich obecność wspiera przyswajanie także obecnych w białym serze witamin A, E i D.

Ser biały: co zrobić z białego sera?

Ser biały jest lubiany i często spożywany przez Polaków, co - ze względu na jego wartości odżywcze - powinno być powodem do radości. W najprostszej wersji wystarczy połączyć twaróg z przyprawami, ziołami i warzywami, aby stworzyć smaczne śniadanie lub kolację. Masą na bazie sera - występującego samodzielnie lub z dodatkami - nafaszerować można także naleśniki lub pierogi z serem w wersji słodkiej i wytrawnej.

Naleśniki z serem i kluski z sera białego to dania chętnie spożywane przez najmłodszych. Godne polecenia są również racuszki, gorące zapiekanki z makaronem i owocami, twarogowe kremy i oponki serowe. Wśród najbardziej znanych na świecie polskich ciast palmę pierwszeństwa dzierży sernik krakowski. Ciasto z serem białym to także idealna na święta twarogowa babka.

Jak zrobić domowy ser biały?

Twaróg można przygotować samodzielnie w domu i wcale nie jest to proces skomplikowany. Potrzebować będziemy do tego wyłącznie niepasteryzowanego mleka. Jest ono tłustsze i słodsze od tego, które można kupić w sklepach.

Jak zrobić domowy twaróg? Mleko wystarczy przelać do dużego garnka i pozostawić w temperaturze pokojowej na kilka godzin. Po tym czasie z wierzchu zbieramy śmietanę, idealną do przygotowania domowego masła, a mleko odstawiamy do momentu, aż będzie zsiadłe. Później działać można na dwa sposoby.

Zgodnie z pierwszą, bardziej tradycyjną metodą mleko należy podgrzewać na jak najmniejszym ogniu, aż osiągnie temperaturę 40 stopni. Absolutnie nie można go zagotować. Gdy będzie wyglądać jak zsiadłe, pływające w żółtawej serwatce, studzimy je. W drugim przypadku przykryty garnek z mlekiem wystarczy wstawić do piekarnika, podgrzać do takiej samej temperatury i zostawić na pół godziny. Masę studzimy w piekarniku.

Następnie łyżką cedzakową wyciągamy skrzepnięte mleko i przekładamy na wyłożone gazą sito do odsączenia. Domowy biały ser jest gotowy! Aby miał bardziej zwartą konsystencję, można włożyć go między dwie deski do krojenia i obciążyć. Domowy twaróg dobrze przechowuje się owinięty pergaminem w lodówce przez kilka dni. Jeśli zostanie natarty solą, jego trwałość przedłuży się nawet powyżej tygodnia.

Ser biały: czy można mrozić biały ser?

Ser biały, podobnie jak każdy inny ser, można mrozić, choć trzeba pamiętać, że proces ten wpływa na jego konsystencję. Twaróg zamarza w temperaturze -1,2 ℃, czyli wyższej niż na przykład ser żółty. Przy mrożeniu w serze powstają kryształy lodu, które później wpływają na jego strukturę, czyniąc ją bardziej kruchą.

Ser biały przed mrożeniem najlepiej owinąć folią lub papierem. Jeśli zamrażarka wyposażona jest w opcję szybkiego zamrażania, warto jej użyć, by nie powstawały duże kryształy lodu. Przed użyciem ser rozmrażać należy w lodówce.