Przepisy na pomidorki koktajlowe

Pomidorki koktajlowe: właściwości 

Pomidorki koktajlowe są słodsze od pozostałych odmian pomidorów. Znajduje się w nich sporo likopenu oraz potasu. Koktajlowe pomidorki stanowią zarazem cenne źródło regulującego procesy trawienne błonnika, dlatego pomagają utrzymać prawidłową wagę oraz zwalczyć dolegliwości związane z układem pokarmowym. Można znaleźć w nich także sporo witaminy B1, B2, C, soku, cynku, witaminy A oraz żelaza. 

Co zrobić z pomidorków koktajlowych? 

Pomidorki koktajlowe można wykorzystać w kuchni na wiele sposobów. Świetnie smakują w formie przetworów, gotowane, duszone, pieczone, suszone, marynowane, kiszone, podsmażane oraz jedzone na surowo jako składnik sałatek z ogórkiem, papryką, kukurydzą, groszkiem, sałatą i sosem winegrett. Sprawdzają się w charakterze przystawki oraz dodatek do potraw mięsnych i wegetariańskich, takich jak np. falafele, warzywne zapiekanki czy wegeburgery.

Świetnie komponują się również z różnymi rodzajami sera, zwłaszcza długo dojrzewającymi, feta czy serkiem twarogowym. Sprawdzą się także na grilla do szaszłyków. Wybornie smakują jako dodatek do obiadu na bazie roślin strączkowych, makaronów, ryżu czy kasz. Można również zrobić z nich zupę czy sos do makaronu.  

Ciekawym pomysłem na danie z ich użyciem może być tagliatelle z krewetkami i pomidorkami koktajlowymi. Jest to prosta i błyskawiczna w przygotowaniu potrawa, która doskonale syci. Świetnie smakuje zwłaszcza w wersji na ostro, z dodatkiem czosnku, oliwy, pieprzu oraz papryczki chilli. Aby pięknie prezentowała się na stole, warto na sam koniec przyozdobić danie natką pietruszki. Również dobrze smakuje makaron z pomidorkami koktajlowymi i serem kozim.  

Można również wykorzystywać pomidorki koktajlowe do różnego rodzaju dań jednogarnkowych, takich jak np. gulasz, leczo czy zupa z soczewicy. Sprawdzą się także do zrobienia pysznego dipu czy pasty do pieczywa. Doskonale smakują na pizzy, grzankach zapiekanych z serem oraz w jajecznicy.  

Pomidorki koktajlowe: przetwory 

Pomidorki koktajlowe świetnie nadają się do przygotowywania różnego rodzaju przetworów, takich jak np. sos, suszone pomidory w zalewie octowej czy marynowane pomidorki koktajlowe w oleju. Warto połączyć je z czosnkiem i aromatycznymi przyprawami. Można je nie tylko marynować, lecz także kisić i konserwować. Przetwory z pomidorków koktajlowych doskonale smakują zalane białym winem. Warto przygotować je na zimę, kiedy świeże pomidory są bardzo drogie i trudno dostępne. 

Jak piec pomidorki koktajlowe?

Pomidorki koktajlowe można szybko upiec w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni – najlepiej umieścić je w naczyniu żaroodpornym i piec przez około 20 minut. Przed umieszczeniem w piekarniku dobrze jest lekko skropić pomidorki oliwą z oliwek oraz przyprawić solą, pieprzem i innymi przyprawami. Warto pamiętać, aby kłaść je miąższem do góry.

Pomidorki można również suszyć w piekarniku nagrzanym do temperatury 100 stopni. Wcześniej powinny one zostać przekrojone na pół i wyłożone na blaszce pokrytej papierem do pieczenia. Całkowity czas suszenia w piekarniku powinien wynosić około 4 godzin.

Polecane przepisy