Karmel - przepisy

12 przepisów

karmel

Karmel jest znany i używany w kuchni od wieków, a mimo to ciągle stanowi inspirację dla smakoszy. Co ciekawe, początkowo wcale nie był przeznaczony do celów spożywczych. Pełnił rolę środka do depilacji w krajach arabskich. Dzisiaj występuje w najrozmaitszych wersjach smakowych: klasycznie słodkiej, słonej, korzennej, miodowej, pikantnej. Wbrew oczywistemu skojarzeniu, nie jest wcale dodatkiem wyłącznie deserowym. Nietrudno znaleźć go w sklepach, ale bardzo łatwo także przygotować samodzielnie. Wystarczy pamiętać o kilku istotnych regułach.

Karmel - przepis

Jak zrobić dobry karmel?

Jak zrobić karmel w podstawowej wersji? Istnieją dwie główne metody: sucha i mokra. Jeśli chcemy skorzystać z pierwszego sposobu i przygotować karmel, przepis wymaga użycia wyłącznie cukru. Drugi wariant to cukier i woda.

Jak zrobić karmel z cukru? Należy wsypać go na patelnię o grubym dnie i podgrzewać do momentu, aż zmieni kolor na złotobrązowy i zacznie pachnieć charakterystycznym przypaleniem. Powinna to być temperatura minimum 115 stopni Celsjusza, trzeba jednak uważać, bo jeśli podgrzejemy cukier za mocno, stanie się po prostu gorzki i całkowicie bezużyteczny.

Przepis na karmel w wersji drugiej jest łatwiejszy i bezpieczniejszy. Robi się ten karmel z cukru i odrobiny wody, dosłownie jednej lub dwóch łyżek. Proces ten będzie trwał dłużej, ale jest łatwiejszy do skontrolowania. W każdym z powyższych przypadków po ostudzeniu karmel twardnieje, staje się błyszczący i szklisty. Karmel z cukru i wody może stać się jednak punktem wyjścia do dalszych eksperymentów. Modyfikując proporcje, można zmieniać konsystencję: od miękkiej, wręcz lejącej, po kleistą i gęstą.

Jak się robi karmel w różnych wersjach? Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, jak zrobić karmel z masła i cukru. Wystarczy po skarmelizowaniu cukru na patelni, dodać do niego pokrojone na kawałki masło i energicznie mieszać trzepaczką, ostrożnie podgrzewając. Gdy całość stanie się jednolita, można garnek zdjąć z ognia i cienkim strumieniem dolewać do masy płynną tłustą śmietankę. Im mniej jej będzie, tym gęstszy będzie sos karmelowy. Karmel domowy w konsystencji płynnej podawany jest do deserów. Można serwować go na zimno lub podgrzewać.

Domowy karmel można także wzbogacać przyprawami, na przykład cynamonem lub korzennymi mieszankami, kawą i ostrą papryką. Bardzo modny w ostatnim czasie stał się słony karmel, który ma w swoim menu niemal każda lodziarnia i cukiernia.

Karmel: do czego pasuje?

Jeśli wiadomo już jak zrobić domowy karmel, warto odpowiedzieć na pytanie, do czego go wykorzystać. Sprawdza się on przede wszystkim jako dodatek do deserów. Można potraktować go jako polewę, serwując lody z karmelem lub ciasto ze słodkim sosem. Jabłka w karmelu powstają poprzez dorzucenie na patelnię ze słodkim dodatkiem owoców. Można także płynny karmel dodawać do kremu lub masy, całkowicie zmieniając jej smak.

Jest to również ważny składnik domowych wypieków. Karmelowy jabłecznik czy sernik zachwycą niejednego smakosza. Jak zrobić karmel do ciasta? Można wykorzystać sos lub postać stałą, połamaną na słodkie tafle. Taki zabieg stosuje się przygotowując chociażby słynny tort Dobos.

Karmel w kuchni azjatyckiej traktowany jest nie jak deser, ale jako przyprawa. Ma gorzkawy, kawowy, przez niektórych określany jako dymny aromat. Również przygotowuje się go z wody i cukru, sam cukier trzymany jest jednak na ogniu znacznie dłużej, a woda dodawana partiami, w końcowym etapie. Taki karmel świetnie pasuje do mięs i grillowanych warzyw. Jeśli zamiast wody dodamy sok z pomarańczowy, wykonamy pierwszy krok do dania, jakim jest kaczka z sosem karmelowo-pomarańczowym.

Karmel: zdrowsza alternatywa

Domowy karmel z cukru i wody jest dodatkiem kalorycznym i, nie oszukujmy się, niezbyt zdrowym. Na szczęście istnieją wersje bardziej fit. Jeśli chodzi o ten oszukany karmel, jak zrobić go najprościej? Jedną z najpopularniejszych wersji jest karmel z daktyli. Cukier zastępuje się w nim znacznie mniejszą ilością syropu klonowego lub syropu daktylowego. Dodaje się także migdały dla poprawy smaku.