Ewa Niepytalska

Dżem z borówek

Ocena:

0 (0)

  • 60 min.
  • dla 4 osób
  • łatwy

Dżem z borówek w niczym nie ustępuje przetworom z czarnych jagód. Ma piękną, ciemnofioletową barwę, aromat leśnych owoców, słodko-kwaśny smak i moc antyoksydantów. Rano przyda się do posmarowania kanapki lub posłodzenia owsianki, ale można też dodawać go do różnych deserów i wypieków. Szukacie pomysłu na oryginalne przetwory na zimę? Przekonajcie się sami, jak bosko smakuje dżem z borówki amerykańskiej. 

Składniki:

  • borówki amerykańskie  2 kg

  • cukier  350 g

Dżem z borówek - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Przygotowanie: słoiki myjemy i wyparzamy. Upewniamy się, że krawędzie nie są wyszczerbione, a zakrętki zardzewiałe. Borówki przebieramy i myjemy w zimnej wodzie. Umieszczamy je w dużym garnku z grubym dnem i zasypujemy cukrem. 

  • Krok 2:

    Dżem z borówek: podgrzewamy owoce, aż puszczą sok. Doprowadzamy go do wrzenia. Zmniejszamy moc palnika i gotujemy masę przez około 40 minut lub do momentu, w którym uzyskamy upragnioną konsystencję. Co jakiś czas mieszamy dżem, żeby nie przywarł do dna garnka. Kiedy jest jeszcze gorący, przekładamy go do słoiczków.  

  • Krok 3:

    Pasteryzacja: czysty garnek wykładamy bawełnianą ściereczką. Układamy na niej słoiki. Zalewamy je wodą, tak żeby nie dosięgała zakrętek. Doprowadzamy ją do wrzenia. Gotujemy na małym ogniu przez 15 minut. Po upływie tego czasu wyjmujemy słoiki z garnka i stawiamy je do góry dnem na blacie kuchennym. Kiedy dżem z borówki amerykańskiej całkowicie wystygnie, przenosimy go do spiżarni. 

Porady

  • Z podanego przepisu otrzymamy około 6 słoików o pojemności 200 ml. Należy przechowywać je w chłodnym, zaciemnionym miejscu. Jeśli zostały prawidłowo zawekowane, dżem z borówek przetrwa cały rok.  
  • Owoce możemy najpierw ugnieść i odstawić na około pół godziny, żeby puściły sok, a dopiero potem zacząć je podgrzewać. Otrzymamy wtedy jednolity dżem, bez większych kawałków borówek. 
  • Ilość cukru dostosujmy do własnych preferencji i stopnia dojrzałości owoców. Zazwyczaj wystarczy około 200 g na 1 kg borówek. Możemy też wykorzystać cukier trzcinowy lub miód. Jeśli liczymy kalorie, użyjmy zdrowszego zamiennika, takiego jak ksylitol lub erytrol. Dżem będą wtedy mogły jeść nawet osoby chorujące na cukrzycę. 
  • Pasteryzację można też przeprowadzić na sucho, czyli w piekarniku. Pamiętajmy, żeby nie korzystać z tej techniki, jeśli używamy słoików typu weck – z kauczukową uszczelką, ponieważ mogą się uszkodzić pod wpływem wysokiej temperatury. 
  • Jak zagęścić dżem z borówki? Żeby szybciej uzyskać upragnioną konsystencję, możemy dodać do niego naturalną pektynę. Wystarczy poczekać, aż proszek rozpuści się w gorących owocach i dobrze je wymieszać. Popularnością cieszy się także przepis na dżem z borówki amerykańskiej z żelfixem. Mieszanka cukru i zagęstnika to rozwiązanie dla zabieganych, których ogarnął sezonowy słoiczkowy szał. Składnik ten pomaga błyskawicznie uzyskać odpowiednią konsystencję i zakonserwować dżem. Ciekawym, naturalnym sposobem na zagęszczenie przetworów owocowych jest dorzucenie do nich nasion chia. Pęczniejąc, pochłaniają one nadmiar wilgoci, a na dodatek są niezwykle zdrowe.     
  • Podany przepis możemy również wykorzystać do zrobienia dżemu z jagody czarnej lub kamczackiej.  
  • Słodkie przetwory z borówek można urozmaicać za pomocą różnych aromatycznych dodatków, takich jak sok i skórka z cytrusów lub wanilia. Sprawdzą się także inne przyprawy korzenne, na przykład cynamon lub kardamon. Warto też łączyć ze sobą różne sezonowe owoce. Miłośników zbiorów z późnego lata i jesieni na pewno przekona dżem z borówki amerykańskiej i jabłek. 
  • Dżem z naszego przepisu świetnie smakuje na kromce chleba z masłem, ale ma też mnóstwo innych zastosowań. Można posmarować nim warstwy biszkoptu na tort, nadziać nim naleśniki lub pierogi, a także dodać go do owsianki, jogurtu lub kaszki. Świetnie smakuje z deserami na zimno, takimi jak panna cotta lub pudding.  
  • Jak długo gotować dżem z borówek? Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy możemy zakończyć obróbkę termiczną, jest test zimnego talerzyka. Masa owocowa gęstnieje po wystudzeniu, dlatego czasem trudno ocenić, czy dżem jest gotowy. Warto położyć jego niewielką ilość na dobrze schłodzone naczynie i sprawdzić, czy utworzy się żel.  
  • Co można zrobić z borówki amerykańskiej na zimę? Wszyscy miłośnicy trunków domowej roboty z pewnością polubią nalewkę o wielu właściwościach zdrowotnych, która między innymi obniża zły cholesterol. Można także zrobić sok, syrop lub kompot w słoikach. Innym pomysłem jest umieszczenie oczyszczonych owoców w woreczkach strunowych, zasypanie ich cukrem i włożenie do zamrażarki. Jest wiele sposobów na zachowanie smaków lata na dłużej, ale najpopularniejsze przetwory z borówki amerykańskiej to dżem i konfitura.  
Udostępnij: Udostępnij

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne