Nalewka z gruszek

Ocena:

4.3 (230)

  • 30 min.
  • dla 4 osób
  • łatwy

Nalewka z gruszek powstaje w prosty sposób, ale dojrzewa przez długi czas, dzięki czemu zyskuje intensywny aromat. Chociaż trzeba się uzbroić w cierpliwość, trunek przygotowany samodzielnie smakuje doskonale i daje ogromną satysfakcję. Często gości w polskich spiżarniach obok pigwówki i wiśniówki. Warto wzbogacić go przyprawami korzennymi, takimi jak goździki i wanilia. Sprawdźcie, jak powstaje najlepsza nalewka gruszkowa.

Składniki:

  • gruszki  2 kg

  • spirytus  1 l

  • cukier  500 g

  • goździki  10 szt.

  • wanilia  1 szt.

Nalewka z gruszek - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Owoce: myjemy i usuwamy z nich szypułki, ogonki oraz gniazda nasienne. Miąższ razem ze skórką kroimy w plasterki. Umieszczamy je w dużym słoju. Wrzucamy do niego także goździki i laskę wanilii. Zalewamy wszystko spirytusem nalewkowym o mocy 70%. Odstawiamy w ciepłe, zaciemnione miejsce na 3 miesiące (czas maceracji nie został uwzględniony w ogólnej klasyfikacji dania). 

  • Krok 2:

    Syrop: spirytus zlewamy do oddzielnego naczynia, a gruszki zasypujemy cukrem. Odstawiamy je w ciepłe miejsce. Co jakiś czas je mieszamy, żeby szybciej wytworzył się sok.  

  • Krok 3:

    Nalewka z gruszek: kiedy cukier całkowicie się rozpuści, łączymy powstały syrop z odłożonym wcześniej alkoholem. Starannie ugniatamy owoce przez gazę, żeby odzyskać jak najwięcej słodkiego płynu. Rozlewamy nalewkę do butelek.   

Porady

  • Nalewka z gruszek na spirytusie powinna leżakować w piwniczce przez kilka miesięcy (co najmniej pół roku), żeby zyskać jak najlepszy smak i aromat. Należy ją przefiltrować przez kilkakrotnie złożoną gazę lub ściereczkę tetrową. Dzięki temu pozbędziemy się osadu i trunek będzie miał piękną bursztynową, klarowną barwę. Czynność tę można powtarzać kilka razy, jeśli jest taka potrzeba.                 
  • Tradycyjne nalewki powstają na roztworze alkoholowym o mocy około 70%. Dla ułatwienia warto wykorzystać spirytus o takim woltażu, stworzony specjalnie dla miłośników domowych trunków. Jeśli mamy do dyspozycji czysty alkohol (95%), możemy go wymieszać z wódką lub wodą.  
  • Co zrobić z gruszek z nalewki? Możne je wykorzystać do deserów i wypieków lub zrobić z nich mus do mięs. Taki owocowy przecier świetnie komponuje się na przykład ze smakiem kaczki lub schabu wieprzowego. 
  • Jak zrobić wódkę z gruszki? Szybkim i prostym sposobem na smakowy alkohol domowej roboty jest zagotowanie owoców cukrem i ulubionymi przyprawami, a następnie połączenie powstałego syropu z czystą wódką. Zyska ona delikatny, gruszkowy aromat nawet po kilku dniach. 
  • Smak domowej nalewki gruszkowej najlepiej podkreślą przyprawy korzenne: goździki, cynamon (nie sproszkowany, a kora cynamonu w całości) i laska wanilii wraz z ziarenkami. Można także wykorzystać anyż lub szafran. 
  • Jakie gruszki najlepiej nadają się na nalewkę? Powinniśmy wybierać soczyste odmiany, takie jak isolda, klapsa lub konferencja. 
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Na co jest dobra nalewka z gruszek?   

Domowa nalewka gruszkowa na spirytusie, podobnie jak inne trunki owocowe lub ziołowe własnej roboty, może pochwalić się różnymi właściwościami prozdrowotnymi. Spożywana z umiarem może mieć pozytywny wpływ na układ odpornościowy organizmu, ponieważ wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. W sezonie jesienno-zimowym doskonale rozgrzeje i pomoże odpędzić czające się na nas przeziębienie. Może mieć dobroczynny wpływ na ciśnienie tętnicze i prace serca, a także wspomaga trawienie. Zawarte w gruszkach antyoksydanty zwalczają wolne rodniki, które przyczyniają się do starzenia się organizmu. To nie wszystko – jeśli w naszej gruszkówce znajdują się przyprawy korzenne, możemy liczyć na dodatkowe właściwości oczyszczające i antybakteryjne. 

Gruszkówka – przepis na aromatyczny aperitif 

Nalewka z gruszek na wódce lub spirytusie świetnie smakuje w wersji podstawowej – tak naprawdę do jej zrobienia wystarczą soczyste owoce, alkohol i cukier. Jeśli jednak chcemy, żeby nasz trunek miał wyjątkowy aromat przywołujący najcieplejsze jesienne wspomnienia, możemy wzbogacić ją za pomocą różnych dodatków. Świetnie smakuje na przykład:  

  • nalewka gruszkowa z rodzynkami – te bakalie dodają jej mnóstwo słodyczy i aromatu kojarzącego się ze świątecznymi deserami. Można sączyć ją w zimowe dni, w trakcie podwieczorku.    
  • nalewka z gruszek z miodem – nie tylko świetnie smakuje, ale ma także nieocenione właściwości prozdrowotne (oczywiście pita w niewielkich ilościach). Warto wybrać miód o subtelnym aromacie, na przykład wielokwiatowy.  
  • nalewka z gruszki z imbirem – ma lekko pikantny smak. Świetnie rozgrzewa w zimowe wieczory. Korzeń imbiru można łączyć z goździkami, sokiem z cytryny i brązowym cukrem.  
  • nalewka gruszkowa na rumie – będzie miała nieco inny profil smakowy niż trunek na czystej wódce. Miłośnicy eksperymentów mogą też wykorzystać do macerowania owoców brandy, koniak lub whisky.  

Nalewka według naszego przepisu może powstać także z udziałem innych owoców. Z gruszkami dobrze komponują się na przykład jabłka, pigwa, śliwki, maliny, pomarańcze i aronia. 

Z czym podawać nalewkę gruszkową? 

Nalewka z gruszki to deserowy alkohol więc niekoniecznie pasuje do dań wytrawnych, natomiast świetnie komponuje się z różnego rodzaju ciastami. Można serwować ją do podwieczorku lub po obfitym posiłku. Co ciekawe, przyda się do tworzenia różnych owocowych drinków, takich jak:  

  • gruszkówka z tonikiem – do szklanki typu tumbler wypełnionej lodem wlewamy nalewkę i sok z cytryny. Dopełniamy naczynie gazowanym napojem. To pyszny, orzeźwiający drink i doskonała alternatywa dla klasycznego ginu z tonikiem.   
  • zielonkawy koktajl Sparkling Shamrock na bazie szampana lub prosecco, do którego wlewa się likier melonowy lub gruszkową wódkę i limonkę. Świetnie smakuje także z dodatkiem syropu z kwiatów czarnego bzu
  • peartini – to sprytne urozmaicenie klasycznego martini. Gruszkowy smak koktajlu warto wzmocnić za pomocą świeżych owoców. Jeśli podajemy drink jesienią, możemy sypnąć do środka odrobinę cynamonu.

To może Cię zainteresować

Materiały promocyjne