Forszmak to gęsta zupa z mięsem i warzywami. Jest rozgrzewającą ucztą dla mięsożerców, przygotowaną z wysokiej jakości kiełbasy, wołowiny, wieprzowiny i boczku. Całość w smaku przypomina gulasz, jednak danie jest o wiele bardziej rozbudowane i pełne ciekawych niuansów smakowych. Mięsny pomidorowy forszmak nie może obyć się bez warzyw: pieczarek, papryki, cebuli i ogórków kiszonych.
Artur Rogalski
(średnia 4.51 z 177 głosów)
Zagotowanie wody na forszmak: wstawiamy ją w dużym garnku. Dodajemy liście laurowe i ziele angielskie.
Przygotowanie mięsa: wołowinę i wieprzowinę myjemy, a następnie kroimy w kostkę. Posypujemy solą i pieprzem, oprószamy mąką.
Obsmażanie mięsa: rozgrzewamy olej na patelni. Wrzucamy na nią przygotowane mięso i obsmażamy je w wysokiej temperaturze ze wszystkich stron. Zarumienione mięsne kawałki przekładamy do garnka z wodą.
Boczek i kiełbasa: kroimy je na kawałki – wędzony boczek w kostkę, a kiełbasę w plasterki. Na patelni po smażeniu mięsa, kolejno podsmażamy boczek, a następnie pokrojoną kiełbasę. Obydwa składniki dokładamy do garnka.
Cebula: obieramy ją z łupin i kroimy w kostkę. Na tę samą patelnię (po smażeniu mięsa) dolewamy olej i smażymy na niej cebulę przez ok. 10 min, aby była szklista. Obieramy czosnek i kroimy go w plasterki. Dokładamy go na patelnię i mieszamy z cebulą. Smażymy razem przez ok. 2 min i przekładamy do garnka.
Kolejne warzywa: paprykę i pieczarki wrzucamy dalej na tę samą patelnię – umyte i pokrojone w kostkę (małych pieczarek nie musicie kroić). Smażymy przez ok. 10 min, po czym przekładamy do garnka.
Gotowanie: zupę forszmak mieszamy i gotujemy pod przykryciem jeszcze przez ok. 25 min. Po tym czasie dodajemy przyprawy: słodką, ostrą i wędzoną paprykę oraz majeranek.
Ostatnie dodatki: gdy wszystkie składniki w zupie są już miękkie, dodajemy 3 duże łyżki koncentratu pomidorowego. Ogórki kiszone kroimy w paski i również wrzucamy do zupy. Mieszamy i sprawdzamy, czy jest dobrze doprawiona. W razie potrzeby dosypujemy sól i pieprz.
Porady
- Do forszmaku pasują różne rodzaje mięsa. Możecie wybrać rostbef i karkówkę lub mięso z łopatki wieprzowej.
- Zwróćcie uwagę na jakość kiełbasy. Forszmak lubi różnorodność, więc – dla odmiany – kiełbasa może być drobiowa.
- Większe pieczarki należy dodatkowo obrać ze skórki, małe wystarczy umyć.
- Forszmak gotujemy na małej mocy palnika.
- Zupę można zabielić śmietaną. Na podaną porcję wystarczą 2 łyżki śmietany 18% (ok. 30 g).
- Forszmak możecie wielokrotnie podgrzewać.
W 2010 roku forszmak został wpisany na listę produktów tradycyjnych województwa lubelskiego. Danie z Lubelszczyzny przygotowywane jest z różnych rodzajów mięsa. Ma konsystencję gulaszu i ostro-kwaśny smak. Podawane jest w wydrążonym chlebie lub w koszyczkach z ciasta naleśnikowego.
O forszmaku mówi się, że powstaje ze składników, które pozornie do siebie nie pasują, jednak w efekcie końcowym tworzą spójną i wyjątkowo smaczną całość.
Forszmak to danie jednogarnkowe, które właściwie już samo w sobie jest kompletne. Wystarczy więc wlać zupę do bulionówek i podać z niewielkimi dodatkami:
Możecie także zaserwować forszmak w charakterze gulaszu. Gęste mięsno–warzywne danie będzie doskonale smakować z:
W kuchni niemieckiej znane jest danie o podobnej nazwie – „Vorschmack” lub „Vorgeschmack”. Jest to jednak zupełnie inna potrawa. Ma ona formę zapiekanki ziemniaczanej z mięsem i serem. Podawana jest na ciepło, np. z dodatkiem smażonej cebuli.
Pod nazwą forszmak można natknąć się także na potrawę ze śledzia i ziemniaków. Danie w tej formie ma rodowód żydowski, a w języku jidysz „forszmak” oznacza po prostu „przystawkę”.
Komentarze