Zupa strogonow

Zupa strogonow przyjemnie syci i rozgrzewa. Jest idealna na jesień i zimę – pełna smakowitych mięsnych kąsków i warzywnych dodatków, takich jak pieczarki czy papryka. Aby dobrze ją przygotować, trzeba zwrócić szczególną uwagę na jakość wołowiny. Ważny jest też wybór przypraw i czas marynowania mięsa. Dokładność i uważność w gotowaniu przełoży się na bogaty smak zupy a’la strogonow.

dodany przez: mojegotowanie facebook 200x200

zupy dania mięsne

Czas przygotowania:
3godz. 0min.
Dla ilu osób:
dla 4 osób
Poziom trudności: średni
Ocena:

(średnia 4.54 z 155 głosów)

Zupa strogonow - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • 1.

    Przygotowanie mięsa: kroimy je w paski lub kostkę i przekładamy do dużej miski. Dodajemy musztardę, łyżkę oleju (15 ml), sól, słodką i wędzoną paprykę oraz odrobinę chili. Wszystko razem mieszamy, przykrywamy i odstawiamy do lodówki na co najmniej 1 godzinę.

  • 2.

    Warzywa: obieramy pieczarki, cebulę, marchewkę, pietruszkę i seler, po czym kroimy je w małe plasterki i wrzucamy do jednej miski. Z papryk wycinamy gniazda nasienne i kroimy je w kostkę. Ogórki odsączamy z zalewy i kroimy w plasterki. Paprykę i ogórki przekładamy do osobnego naczynia.

  • 3.

    Obsmażanie mięsa: zamarynowaną polędwicę wołową wyjmujemy z lodówki. Czekamy, aż nabierze temperatury pokojowej, po czym obtaczamy ją w mące. Na patelni rozgrzewamy 2 łyżki oleju (30 ml) i obsmażamy na nim mięso. Obracamy, aby było rumiane z każdej strony. Następnie przekładamy je do dużego garnka.

  • 4.

    Smażenie warzyw: na tę samą patelnię wrzucamy cebulę, pieczarki, marchewkę, pietruszkę i seler. Smażymy przez ok. 5 min, cały czas mieszając, po czym przekładamy warzywa do mięsa.

  • 5.

    Gotowanie: mięso i warzywa zalewamy bulionem. Dodajemy przyprawy: ziele angielskie, liście laurowe i pieprz w ziarnach. Całość gotujemy na małej mocy palnika przez 1 godzinę.

  • 6.

    Kolejne składniki: po tym czasie dodajemy przecier pomidorowy, pokrojone ogórki kiszone i paprykę. Mieszamy i gotujemy przez kolejne 30 min.

  • 7.

    Zupa strogonow jest gotowa: na koniec doprawiamy ją do smaku solą i pieprzem. Podajemy gorącą z kromką świeżego pieczywa.

Porady

  • W przepisie na zupę strogonow użyliśmy żółtej i czerwonej papryki.
  • Jeśli lubicie ostrzejsze smaki, możecie dodać więcej papryczki chili.
  • Warto samodzielnie przygotować bulion wołowy na zupę. Można zrobić go wcześniej z wołowego mięsa (antrykot lub szponder) i włoszczyzny z dodatkiem przypraw, takich jak liść laurowy, ziele angielskie, sól i pieprz. 1 kg mięsa zalewamy 2 l wody. Bulion zawekowany w słoikach możemy przechowywać w lodówce przez kilka miesięcy.
  • Zupę a’la strogonow można przygotować też z innych części wołowego mięsa. Nie są one jednak tak delikatne jak polędwica, więc potrzebują więcej czasu na marynowanie i obróbkę termiczną. Najlepiej wtedy zamarynować mięso dzień wcześniej i zostawić na noc w lodówce.
  • Zanim dodacie do zupy ogórki kiszone sprawdźcie, czy mięso jest miękkie. Jeśli nie, pogotujcie je jeszcze przez 15 min, a dopiero potem dołóżcie ogórki, paprykę i koncentrat pomidorowy. W przeciwnym razie może pozostać twarde.
  • Jeśli planujecie podać zupę bez chleba, możecie dodać do niej ziemniaki pokrojone w kostkę. Wrzucamy je do mięsa razem z warzywami korzeniowymi i pieczarkami.

Notka redakcyjna

Zupa strogonow – skąd ta nazwa?

Zupa strogonow nawiązuje do słynnej potrawy boeuf strogonow, która powstała w XIX wieku na cześć rosyjskiego dyplomaty o nazwisku Stroganow. W podaniach pojawia się nazwisko znakomitego kucharza na dworze cara Aleksandra I, Antoine’a Carême. To dzięki niemu powstało danie, które łączy w sobie rosyjskie (potrawa jednogarnkowa) i francuskie (wołowina z sosem) tradycje kulinarne.

Jedna z legend mówi o tym, że car z racji tego, że był zadłużony u rodziny Stroganowów, kazał przygotować potrawę na cześć tego rodu. Według innej książę Stroganow, kiedy dowiedział się o zdradzie swojej narzeczonej, wszedł do kuchni i pociął szablą na małe kawałki polędwicę wołową. A że kucharz coś musiał z tym fantem zrobić, przygotował z niej pyszny gulasz z warzywami.

W kuchni polskiej z biegiem lat nazwa potrawy została zmieniona na strogonow i tak już zostało.

Jak wybrać dobrą wołowinę na zupę strogonow?

Zależy nam na tym, aby mięso wołowe w zupie były miękkie, więc powinno mieć jak najmniej ścięgien. Do smażenia i duszenia najlepsza jest polędwica, w drugiej kolejności rostbef, udziec lub szponder. Wybierając mięso w sklepie należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • kolor mięsa – powinno być intensywnie lub ciemnoczerwone, bez widocznych plam,
  • kolor tłuszczu – jeśli mięso jest świeże, to tłuszcz ma jasny, kremowy kolor,
  • zapach – nie może być kwaśny,
  • strukturę mięsa – powinno być wilgotne, błyszczące i sprężyste.

Zupa a’la strogonow z wieprzowiny lub kurczaka

W podobny sposób możemy przygotować zupę gulaszową z mięsa wieprzowego lub drobiu. Szczególnie pierś z kurczaka jest o wiele łatwiejsza w obróbce – po krótkim marynowaniu w oleju i przyprawach można od razu smażyć ją na patelni.

Ciekawym pomysłem na zupę z dużą ilością mięsa i warzyw jest forszmak. To potrawa regionalna z terenu Lubelszczyzny, przygotowywana z różnych rodzajów mięsa – wieprzowiny, kiełbasy i boczku.

Inny daniem w podobnym stylu jest marokańska harira, przygotowywana z ciecierzycy, wołowiny, wielu różnych warzyw i aromatycznych przypraw.

Dodaj do książki kucharskiej
Udostępnij Udostępnij

Komentarze

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Podobne przepisy