Kasza gryczana, to jeden z najbardziej popularnych dodatków do potraw w Polsce. Ten dodatek jest niezwykle zdrowy, dzięki wysokiej zawartości wartości odżywczych.

Jak ugotować kaszę gryczaną? Podstawy

Gotowanie kaszy nie jest najłatwiejszą czynnością, a to wszystko przez fakt, że nie powinno się jej gotować w woreczkach. Ziarna źle ugotowanej kaszy gryczanej będą się lepić do siebie, co jest skutkiem nasiąknięcia kaszy wodą. Przy gotowaniu kaszy gryczanej ważne jest, aby nie dać się ziarnom przykleić do garnka, ponieważ może to skutkować jej przypaleniem – ważne jest, żeby cały czas mieszać gotującą się kaszę, ale w sposób dość delikatny. Podczas gotowania również warto dodać olej.

Co ciekawe, kaszę nie gotuje się tak jak ryż, czyli na raz – kaszę powinno się gotować na „dwa razy”. Powinno się ją najpierw lekko podgotować, a następnie dać jej się ostudzić i znów ją zacząć gotować. Pozwoli to kaszy napęcznieć i dojść.

Jest to jeden z podstawowych sposobów jak ugotować kaszę gryczaną, ale jest ich o wiele więcej i różnią się one przede wszystkim tym, jak wpływają na samą kaszę.

Jak ugotować kaszę gryczaną na sypko?

W większości kasza sprawia jeden bardzo duży problem – podczas gotowania ziarna przyklejają się do siebie. Jak ugotować kaszę gryczaną tak, aby była sypka? Kaszę przed gotowaniem powinno się płukać do momentu aż przestanie lecieć brudna woda. Kasze gotujemy w wodzie (jedna miarka kaszy do dwóch miarek wody) z solą przez 15 minut. Należy sprawdzać ją co jakiś czas, czy nie wchłonęła całej wody. Jeśli chcecie, aby kasza była sypka, nie należy jej mieszać.

Po 15 minutach należy zdjąć garnek z ognia i sprawdzić ile wody zostało w garnku – jeśli zostało nieco wody na dnie, to zostawcie ją, kasza wchłonie pozostałą wodę. W takim stanie kaszę należy pozostawić na 10 minut do ostygnięcia i wchłonięcia reszty wody. Po upływie tego czasu należy sprawdzić, czy kasza jest gotowa – jeśli jest, możecie ją nakładać na talerze. Kasza gryczana na sypko jest nieco bardziej wyrazista w smaku i przede wszystkim ma ładną konsystencję.

Jak ugotować kaszę gryczaną niepaloną?

Wielu osobom może wydawać się, że gotowanie kaszy gryczanej niepalonej różni się od gotowania kaszy gryczanej. Otóż nie do końca. Jedyną różnicą jest to, że niepalona kasza nie wymaga tak długiego czasu gotowania. Jest on jednak niewiele krótszy od gotowania standardowej kaszy.

Kaszę gryczaną niepaloną gotuje w około 2 litrach wody z dodatkiem oleju i soli (w przypadku takiej kaszy dodanie oleju jest konieczne). Jednak przed wsadzeniem kaszy do garnka z wrzącą wodą należy ją dokładnie opłukać ze wszelkich zabrudzeń.

Do wrzącej wody należy wsypać kaszę i gotować ją przez 10 minut. Po tym czasie należy garnek ściągnąć i trzymać przez 5 minut pod przykryciem, aby kasza nasiąkła całą pozostałą wodą.

Gotowanie kaszy niepalonej nie jest tak skomplikowane i nie różni się od gotowania zwykłej kaszy, dlatego nie musicie wahać się pomiędzy jednym, a drugim rodzajem, jeżeli zależy Wam na jak najszybszym jej ugotowaniu.

Jak ugotować kaszę gryczaną prażoną?

Gotowanie kaszy gryczanej prażonej wygląda tak samo jak w pierwszym akapicie, ponieważ tyczy się to tego jednego rodzaju kaszy gryczanej. Należy pamiętać o tym, że jeśli zależy Wam na tym, żeby kasza była sypka, należy ją gotować bez woreczka. Gotować kaszę można na dwa sposoby: z użyciem oleju i bez niego. Olej sprawia, że kasza będzie jeszcze bardziej miękka, ale nawet bez niego jest stosunkowo miękka (o ile odpowiednio dojdzie).

Jak ugotować kaszę gryczaną w torebce?

Przede wszystkim, kaszę gryczaną nie powinno się gotować w torebce, chyba że nie zależy Wam na tym, aby kasza była sypka. Kasza gotowana w torebce będzie mieć konsystencję papki, ale nie wpływa to na jej smak. Pamiętajcie o jak najdokładniejszym wypłukaniu kaszy, nawet tej w torebce.

Gotowanie kaszy w torebce jest bardzo łatwe i nie wymaga od nas dużej ilości czasu. Torebkę należy włożyć do wrzącej wody, która przedtem została lekko posolona. Tak gotującą się kaszę powinno się trzymać w garnku około 15 minut, a następnie garnek odstawić w stosunkowo ciepłe miejsce tak, aby kasza mogła w spokoju dojść.

Jak ugotować kaszę gryczaną białą?

Kaszę gryczaną białą można ugotować na dwa sposoby: można ją uprażyć na patelni i można ją ugotować. Kasza gryczana biała, to idealny dodatek do kaszotto. Taką kaszę przed każdym gotowaniem należy dokładnie wypłukać do momentu, aż woda przestanie być mętna. Białą kaszę powinno się gotować w osolonej wodzie, przez około kilkunastu minut. Po ugotowaniu należy pozostawić ją do dojścia.

Jedynym minusem gotowania białej kaszy, jest długość tego procesu. W przypadku innych kasz należy je gotować około 15 minut, a białą gotuje się od 20 do 30 minut.

Taka kasza może być idealnym dodatkiem do mięs lub zup, a także można jej użyć do farszu do pierogów lub wegetariańskie kotlety.

Jak ugotować kaszę gryczaną na mleku?

Szukacie sposobu na smaczne śniadanie? Kasza gryczana gotowana na mleku, może być dobrą alternatywą dla płatków śniadaniowych z mlekiem. To danie często gotowały nasze babcie. W dzisiejszych czasach nie jest ulubionym daniem dzieci, ponieważ nie jest słodkie, ale ma jedną przewagę – jest o wiele zdrowsze niż produkowane dzisiaj płatki śniadaniowe. Do ugotowania kaszy gryczanej na mleku potrzebujemy sól, mleko, wodę i kaszę gryczaną.

Standardowo, dokładnie opłukujemy kaszę i gotujemy na sypko. W międzyczasie, kiedy kasza się gotuje, zagotowujemy mleko. Gdy kasza się ugotuje, przesypujemy ją do talerza lub miski i zalewamy mlekiem. Zostawiamy chwilę, aby kasza wchłonęła mleko i tak przygotowana kasza na mleku jest gotowa do spożycia. Można dla smaku ją posolić lub dodać cukier (ewentualnie dżem, kakao lub miód).

iStock