Bavette to idealne mięso na średnio–krwiste steki z grilla. Łata wołowa charakteryzuje się miękką i sprężystą strukturą. Długie płaty mięsa o grubości 1–2 cm marynujemy w całości, a następnie krótko przypiekamy z jednej i drugiej strony. Steki bavette serwujemy z ulubionym sosem, zapiekanymi ziemniakami lub miksem świeżych sałat.
Getty/iStock
(średnia 4.45 z 150 głosów)
Mięso: łatę wołową myjemy i osuszamy ręcznikiem papierowym. Usuwamy cienką błonę z płaskiej strony bavette. Żeby to zrobić, kładziemy łatę na deskę i przytrzymujemy ją palcami. Wsuwamy nóż pod mięso i ostrożnie odcinamy białą błonę.
Marynata: w dużej misce mieszamy oliwę, musztardę i przyprawy: przeciśnięty przez praskę czosnek, suszone oregano i kilka gałązek rozmarynu. Marynatą nacieramy mięso, przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy do lodówki na 1 godzinę.
Grillowanie: mięso kładziemy na gorącym ruszcie i podpiekamy przez ok. 4–6 minut z każdej strony.
Odpoczynek: gorące mięso zdejmujemy z grilla i owijamy folią aluminiową. Po 3–4 minutach odwijamy, posypujemy solą i świeżo mielonym pieprzem.
Podawanie: grillowane bavette kroimy w cienkie plastry przeciwnie do włókien mięsa.
Porady
- Steki bavette najlepiej smakują w wersji medium rare. Wysmażone na zewnątrz i lekko krwiste w środku zachowują doskonałą soczystość i sprężystość.
- Łata wołowa nie jest dobra w mocno wysmażonych stekach – wychodzi twarda i łykowata.
- Czas grillowania należy dostosować do grubości mięsa. Jak sprawdzić, czy steki są już gotowe? Trzeba odkroić kawałek i zobaczyć, jak mięso wygląda w środku.
- Dla wzbogacenia smaku marynaty możemy dodać liście świeżej szałwii lub odrobinę sosu Worcester.
- Bavette możemy także upiec w piekarniku. Żeby zamknąć soki w środku, należy wcześniej obsmażyć mięso na mocno rozgrzanej patelni. Gdy jest już rumiane z obydwu stron, przekładamy je na blachę i pieczemy przez 5 min w temperaturze 160°C.
Ważny jest sposób krojenia mięsa. Należy przecinać włókna pod kątem prostym – wtedy porcje bavette będą miękkie i łatwe do pogryzienia. Jest to proste, ponieważ w tej części wołowiny włókna są wyraźnie widoczne.
Mięso kroimy bardzo ostrym, dużym i płaskim nożem na cienkie plastry o grubości maksymalnie 1 cm.
Steki z łaty wołowej świetnie komponują się z innymi potrawami z grilla – łódeczkami ziemniaczanymi lub grillowanymi warzywami. Do tego sprawdzi się świeży dodatek, np. w postaci sałat ze śmietaną lub argentyńskiego sosu chimichurri.
Steki z tańszych części mięsa to pomysł francuskich barów szybkiej obsługi. Odcinane porcje z tylnych części wołu są łatwe w obróbce, a przy tym doskonałe po krótkim smażeniu lub grillowaniu. Zasada jest taka, żeby nie smażyć mięsa zbyt długo – powyżej stopnia medium rare może zrobić się twarde.
We francuskim bistro dostaniemy bavette w towarzystwie:
Bavette można także pokroić w cienkie plastry i przygotować w woku. Mięso smażymy w wysokiej temperaturze przez 30 sekund z jednej i drugiej strony. Takie plastry są doskonałym dodatkiem do sałatek i dań kuchni azjatyckiej.
W Meksyku steki bavette znane są jako arrachera. Podawane są z guacamole i salsą pomidorową. Dla zaostrzenia smaku dodaje się limonkę, którą skrapiamy gorące, grillowane mięso.
Komentarze