231213PortretyBurda-MK31996 Ewa Niepytalska foodie.by.bb

Sos beszamelowy

Ocena:

4.45 (157)

  • 15 min.
  • dla 4 osób
  • łatwy

Sos beszamelowy powstaje ze składników, które można znaleźć w każdej kuchni. Potrzebne są mąka pszenna, masło i mleko. Wystarczy trzymać się odpowiednich proporcji i kilku prostych wskazówek, żeby stworzyć kremowy, aksamitny dodatek. Przydaje się przede wszystkim do zrobienia lasagne i zapiekanek ziemniaczanych. Ma delikatny, śmietankowy smak, z nutką gałki muszkatołowej. Podpowiadamy, jak zrobić sos beszamelowy, który zawsze się udaje. 

Składniki:

  • masło  50 g

  • mąka pszenna  50 g

  • mleko  500 ml

  • sól  3 g

  • pieprz  3 g

  • gałka muszkatołowa  2 g

Sos beszamelowy - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Rozpuszczamy masło w rondelku. Jeśli chcemy zrobić sos beszamel bez produktów pochodzenia zwierzęcego, możemy wykorzystać roślinny zamiennik, który coraz częściej można spotkać w sklepach z ekologiczną żywnością. Masło wegańskie nie zawiera tłuszczu mlecznego, często powstaje m.in. na bazie oleju kokosowego lub migdałowego. Staramy się nie podgrzewać masła zbyt długo, żeby nie zaczęło się pienić i rumienić.  

    sos beszamelowy - rozpuszczanie masła
  • Krok 2:

    Wsypujemy mąkę do tłuszczu. Dokładnie rozprowadzamy ją za pomocą trzepaczki (najlepiej wykorzystać spiralną rózgę kuchenną, która skutecznie rozbija tworzące się grudki). Klasyczny przepis na sos beszamelowy wymaga użycia mąki pszennej, ale osoby uczulone na gluten mogą użyć mąki ryżowej. Podgrzewamy zasmażkę, żeby pozbyć się surowego smaku skrobi, ale nie pozwalamy jej się mocno zarumienić (beszamel powstaje na jasnym, delikatnym roux, ciemniejsza zasmażka przydaje się natomiast do zrobienia sosu espagnole lub demi glace).  

    sos beszamelowy - zasmażka
  • Krok 3:

    Lekko podgrzewamy mleko (do około 40°C). Żeby sos miał więcej aromatu, możemy dodatkowo wykorzystać francuską technikę (onion pique), która polega na wbiciu w cząstkę cebuli liścia laurowego za pomocą kilku goździków. Następnie umieszcza się ją w podgrzewanym mleku. Tworzymy w ten sposób swojego rodzaju napar. Cebula nie trafia do końcowego dania, ma za zadanie tylko uwolnić aromat. Kiedy zasmażka jest gotowa, stopniowo wlewamy do niej mleko (lub napój roślinny). Cały czas mieszamy zawartość rondelka rózgą. Gotujemy sos na małym ogniu przez około 10 minut, aż zgęstnieje i stanie się kremowy. Możemy sprawdzić jego konsystencję na grzbiecie łyżki. Beszamel ma ją równomiernie pokrywać i nie powinien z niej od razu spływać. 

    sos beszamelowy - dodanie mleka
  • Krok 4:

    Doprawiamy sos solą, białym pieprzem i gałką muszkatołową (najlepiej świeżo startą na bardzo drobnych oczkach tarki). Mieszamy. Uważamy, żeby zbyt mocno nie zredukować beszamelu, inaczej będzie miał konsystencję budyniu i trudno będzie go rozsmarować na zapiekance lub grillowanej kanapce. W każdej chwili możemy dolać do niego więcej mleka lub słodkiej śmietanki.   

    sos beszamelowy - doprawianie
  • Krok 5:

    Wykorzystujemy sos beszamelowy do lasagne. Przydaje się także do innych rodzajów zapiekanek, nie tylko makaronowych. Świetnie pasuje do ziemniaków. Zrobimy z nim na przykład tradycyjną musakę. Jeśli rozpuścimy w beszamelu ser gruyère lub cheddar, powstanie pyszny dodatek do mac and cheese. To także dobra baza do innych sosów, na przykład sosu chrzanowego lub grzybowego. 

    sos beszamelowy - podanie
Udostępnij: Udostępnij

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne