Powidła śliwkowe z piekarnika

Ocena:

4.49 (193)

  • 25 min.
  • dla 6 osób
  • łatwy

Powidła śliwkowe z piekarnika zachwycają gęstą konsystencją i fantastycznym, cynamonowym aromatem. Dzięki dodatkowi chrupiących orzechów smakują wprost cudownie. Sprawdzą się zarówno jako dodatek do kanapek na słodko, jak i do przełożenia do francuskich naleśników, puszystych babeczek czy drożdżowych placków. To jednak nie koniec ich kulinarnych zastosowań – możliwości jest wiele. Jeśli lubicie przygotowywać domowe przetwory, koniecznie sprawdźcie nasz przepis na powidła śliwkowe z orzechami.

Składniki:

  • śliwki  5 kg

  • ocet jabłkowy  30 g

  • cukier  200 g

  • cynamon  1 łyżeczka

  • orzechy laskowe  200 g

Powidła śliwkowe z piekarnika - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Przygotowanie składników: śliwki myjemy i osuszamy. Usuwamy z nich pestki, a następnie kroimy je w kostkę. Orzechy włoskie obieramy, sieczemy na kawałki i podprażamy na suchej patelni. Piekarnik nagrzewamy do temperatury 160°C. 

  • Krok 2:

    Powidła śliwkowe z piekarnika: owoce przekładamy do wysokiej brytfanki z grubym dnem. Polewamy je octem i zasypujemy cukrem. Całość dokładnie mieszamy i przekładamy do piekarnika. Po około 2 godzinach dodajemy do nich cynamon oraz orzechy. Pieczenie powideł śliwkowych kontynuujemy, aż do momentu, gdy nabiorą gęstej konsystencji. Następnie przekładamy je do uprzednio wyczyszczonych słoików, zakręcamy i pasteryzujemy.

Porady

  • Powidła śliwkowe z piekarnika polecamy przechowywać w zacienionym i chłodnym miejscu. Może to być piwnica, garaż lub nieogrzewana spiżarnia. Niektórzy trzymają je także w szafkach kuchennych. W takim wypadku należy się jednak upewnić, że są one oddalone od źródeł ciepła, takich jak płyta grzewcza czy piekarnik. 
  • Jeżeli przełożycie owoce do brytfanki z pokrywką, możecie przygotować powidła z piekarnika bez mieszania. W przeciwnym razie polecamy kilka razy przemieszać je za pomocą drewnianej łyżki. 
  • Zastanawiacie się, jak długo piec powidła ze śliwek w piekarniku? W zależności od gatunku owoców, proces ten może zająć od 3 do nawet 4 godzin. 
  • Do przygotowania przetworów sprawdzą się różne rodzaje śliwek – mogą to być mirabelki, renklody czy lubaszki. Szczególnie polecamy jednak spróbować powideł z piekarnika na bazie węgierek. 
  • Powidła śliwkowe można również zrobić klasycznie na kuchence. Należy je jednak wtedy często mieszać, by się nie przypaliły. 
  • Chcecie przygotować powidła śliwkowe bez cukru z piekarnika? To możliwe! By zachowały one świeżość przez długie miesiące, należy jednak dobrze je zapasteryzować. 
  • Powidła można pasteryzować zarówno na mokro, jak i na sucho. Niektórzy wykorzystują w tym celu także zmywarkę. 
  • Lubicie domowe przetwory ze śliwek? Sprawdźcie również nasz przepis na klasyczne powidła
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Z czym podawać powidła śliwkowe z piekarnika? 

Dzięki dodatkowi aromatycznego cynamonu i chrupiących orzechów powidła śliwkowe z piekarnika smakują wprost fantastycznie. Są gęste i nie za słodkie. Dlatego świetnie sprawdzą się jako przełożenie do warstwowych ciast na bazie biszkoptu. Można je również dodać do świątecznych pierników czy tradycyjnych, drożdżowych placków. Często nadziewa się nimi także puszyste babeczki waniliowe czy czekoladowe.

To jednak nie koniec kulinarnych zastosowań powideł śliwkowych z orzechami! Cudownie urozmaicą one smak porannej owsianki czy jaglanki. Można również dodawać je do lekkich puddingów na bazie chia. W najprostszej wersji podaje się je w towarzystwie rumianego i chrupiącego pieczywa. Często smaruje się nim również domowe naleśniki. Jeśli zaserwujecie je z odrobiną waniliowego serka, domownicy z pewnością będą zachwyceni. 

Jak przygotować słoiki do przechowywania powideł śliwkowych? 

Przed przełożeniem powideł z piekarnika do słoiczków, należy upewnić się że szkło jest pozbawione jakichkolwiek zabrudzeń czy uszczerbień. Słoje warto też dodatkowo wyparzyć w piekarniku lub przy pomocy wrzątku. Nie bez znaczenia jest także stan pokrywek – jeśli zauważycie, że są one odkształcone lub zardzewiałe, wymieńcie ja na nowe. 

A  jak sprawdzić, że słoiki z powidłami śliwkowymi są szczelnie zamknięte i odpowiednio zawekowane? Po wystudzeniu należy przyjrzeć się ich wieczkom. Jeśli są one wklęsłe, to przetwory zachowają świeżość przez długie miesiące. W przeciwnym razie powidła należy przełożyć do nowych słoików i ponownie zapasteryzować. 

Powidła śliwkowe z piekarnika możecie przechowywać zarówno w klasycznych słoikach typu twist-off (z metalową zakrętką), jak i w słojach typu weck (z klamerką i gumową uszczelką). Warto też wiedzieć, że w zależności od wybranego rodzaju szkła zmienia się czas pasteryzacji – wecki z reguły gotuje się kilka minut dłużej. 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne