Sos grzybowy to nieodłączny składnik wielu dań obiadowych. Jego przygotowanie trwa zaledwie kilka chwil, a walory smakowe czynią z niego pożądany dodatek do potraw zarówno mięsnych, jak i wegetariańskich. Pod koniec lata i jesienią najlepiej przyrządzać go ze świeżych leśnych zbiorów, ale można też wykorzystać susz lub mrożonkę. Sprawdźcie, jak zrobić sos grzybowy do makaronu, kaszy lub mięsa.
StockFood
(średnia 4.53 z 170 głosów)
Przygotowanie: grzyby dokładnie oczyszczamy. Mniejsze okazy dzielimy na pół, a większe na kawałki około 2 cm. Cebulę obieramy i kroimy w kostkę. Zdejmujemy łupinkę z czosnku i przeciskamy go przez praskę. Natkę pietruszki opłukujemy w zimnej wodzie, osuszamy i siekamy.
Smażenie: rozpuszczamy masło na głębokiej patelni. Szklimy na nim cebulę. Wrzucamy czosnek. Podgrzewamy go, żeby uwolnił aromat. Dodajemy grzyby. Smażymy je przez około 20 minut, co jakiś czas mieszając.
Sos grzybowy: zawartość patelni podlewamy śmietanką. Dodajemy posiekaną natkę pietruszki. Doprawiamy solą i pieprzem. Redukujemy, żeby powstał gęsty, kremowy sos. Na koniec możemy dodać łyżkę octu jabłkowego.
Porady
- Do sosu możemy wykorzystać dowolne grzyby leśne, na przykład borowiki, podgrzybki i maślaki. Nie polecamy mieszania ich z kurkami. Mają delikatny smak, który łatwo zagubi się pośród pozostałych składników. Możemy za to zrobić z nich aromatyczny sos kurkowy.
- Grzyby wraz z cebulą i czosnkiem warto dusić przez kilka minut w wytrawnym białym winie, aż cały płyn wyparuje. Wzmacnia ono i podkreśla smak leśnych zbiorów.
- Prosty sos grzybowy ze śmietaną świetnie smakuje z dodatkiem świeżej natki pietruszki, ale sprawdzi się też koperek, tymianek lub rozmaryn. Polecamy dorzucić do garnka lub na patelnię szczyptę gałki muszkatołowej, która dobrze komponuje się z kremowymi sosami.
- Jeśli gotowy sos z grzybów leśnych jest trochę za rzadki, wystarczy zostawić go jeszcze przez kilka minut na gazie, żeby odparował. Możemy też zagęścić go za pomocą mąki pszennej. Mieszamy ją w oddzielnym naczyniu z niewielką ilością ciepłej wody, po czym powoli wlewamy do gotującego się sosu.
- Grzyby najlepiej oczyszczać za pomocą małego nożyka i szczoteczki. Powinniśmy unikać moczenia ich, ponieważ nasiąkną wtedy wodą i zmienią swoją strukturę, co utrudni smażenie.
- Polecamy wykorzystać sos grzybowy do makaronu lub dowolnego rodzaju mięsa, ale można też po prostu maczać w nim kawałki chrupiącej bagietki. To uniwersalny dodatek, który można trzymać w lodówce przez kilka dni i używać do różnych potraw obiadowych, przystawek i przekąsek.
Sos śmietanowo-grzybowy pasuje idealnie do kopytek, krokietów i wytrawnych naleśników. Najlepiej smakuje jesienią i zimą, kiedy poszukujemy pocieszenia w znajomych, leśnych smakach. Kremowym dodatkiem można polewać zarówno potrawy wegetariańskie, jak i mięsne. Nada im to niezrównany aromat. Sos z borowików, podgrzybków lub maślaków przyda się do stworzenia takich pysznych dań jak:
Jedną z głównych zalet sosu grzybowego jest to, że możemy go zrobić go praktycznie o każdej porze roku. Późnym latem i jesienią najlepiej sprawdzą się świeże zbiory, przywiezione prosto z owocnej wędrówki pośród drzew. Domową kuchnię wypełnia wtedy bezkonkurencyjny zapach leśnego runa. Natomiast sos grzybowy z suszonych grzybów można robić przez cały rok. Warto przygotować je w sezonie samemu, ale znajdują się też w powszechnej sprzedaży. Najczęściej przechowuje się w ten sposób borowiki, podgrzybki, koźlarze i smardze. Przygotowane w prawidłowy sposób utrzymają swoje wartości odżywcze i walory smakowe. Sprawdźcie, jak namoczyć suszone grzyby. Przydadzą się nie tylko do sosu, ale także do dań wigilijnych, tartaletek, zup i gulaszów.
Sos grzybowy z mrożonych grzybów będzie równie smaczny, jak ze świeżych zbiorów. Mięsiste trzonki i kapelusze można wrzucić bezpośrednio na podsmażoną na maśle cebulkę. Nie trzeba ich wcześniej wyjmować, żeby odtajały. Kiedy puszczą wodę podczas smażenia, wystarczy ją odparować. To bardzo szybki sposób na sos, ponieważ mrożone grzyby są już oczyszczone i gotowe do obróbki termicznej.
Komentarze