Szaszłyki na grilla z mięsem wieprzowym, ananasem i pieczarkami są niezwykle aromatyczne i soczyste. To ciekawa propozycja wyróżniającą się lekką słodyczą uzyskaną z owoców – całość uzupełnia wyjątkowa marynata. Tego rodzaju potrawa to obowiązkowy punkt niemal wszystkich, letnich imprez na świeżym powietrzu. Z powodzeniem można przygotować je poza sezonem grillowym np. w piekarniku, na patelni grillowej lub na grillu elektrycznym. Poniżej znajdziecie dokładny przepis na nasze szaszłyki na grilla – tego naprawdę warto spróbować!
Stylizacja: Ewa Gmiter-Rogalska Zdjęcie: Artur Rogalski
(średnia 4.5 z 201 głosów)
Mięso wieprzowe na grilla: dokładnie myjemy polędwiczki pod bieżącą wodą, a następnie kroimy je w stosunkowo grubą kostkę. Mieszamy je z suszonymi grzybami, oliwą z oliwek, solą i pieprzem, pokrojonym w kostkę ananasem, alkoholem. Całość przykrywamy i odstawiamy w chłodne miejsce na ok. godzinę.
Marynata do szaszłyków na grilla: rozgrzewamy olej słonecznikowy, podsmażamy na nim cebulę, dodajemy cukier, rodzynki i ocet winny, a następnie gotujemy na wolnym ogniu przez ok. 20 minut. Tak przygotowaną mieszankę doprawiamy solą, cynamonem i ostrą papryką, a na koniec mieszamy z oliwkami, pokrojonymi na pół.
Bagietka i pieczarki: kroimy ją na kromki, nakładamy na nią wcześniej uduszoną cebulę i kładziemy na ruszcie obok szaszłyków na grilla. Pieczarkom odcinamy nóżki, kapelusze zalewamy wrzątkiem i wciskamy sok z cytryny. Po 3 minutach odsączamy grzyby na sicie.
Szaszłyki na grilla: składamy szaszłyki z mięsa, ananasa i pieczarek, pamiętając, by na każdym znalazły się 2–3 listki szałwii (nie więcej – ma tendencje do gorzknienia pod wpływem temperatury). Gotowe szaszłyki na grilla smarujemy olejem, grillujemy, obracając, ok. 15 min.
Porady
- Szaszłyki na grilla polecamy podawać z podpieczonymi kromkami bagietki – najlepiej smakują z uduszoną cebulką ułożoną na wierzchu. Sprawdzą się również kromki z oliwą z oliwek i czosnkiem.
- Zamiast ananasa warto też wypróbować śliwki marynowane lub suszone kalifornijskie. Wtedy też nie zaszkodzi dołożyć do szaszłyków na grilla kawałki wędzonej solonej słoniny, żeby dodać im soczystości i aromatu.
- Jeśli nie mamy świeżego ananasa, to możemy użyć tego z puszki. Pamiętajmy tylko o odsączeniu go z nadmiaru soku.
- Jeśli nie przepadamy za wieprzowiną możemy zrobić szaszłyk na grilla z kurczaka. Warto pamiętać, by skrócić wtedy nieco czas przyrządzania, inaczej mięso będzie zbyt suche.
- Alternatywą dla mięsnej wersji są szaszłyki warzywne na grilla. Sprawdzi się to cukinia, papryka, cebula, ziemniaki. Całość można wzbogacić o tofu.
- Nasz przepis na szaszłyki możemy wykorzystać nie tylko latem, ale również poza sezonem grillowym, przygotowując je na patelni grillowej lub w piekarniku. To świetny pomysł na szaszłyki na obiad, które można serwować z opiekanymi ziemniaczkami i surówką.
Szaszłyki na grilla często przygotowuje się z mięsa drobiowego – kurczaka i indyka, znacznie rzadziej z kaczki, którą bardzo łatwo wysuszyć. Jednak, jeśli chcemy przyrządzić oryginalne szaszłyki, inspirowane kuchnią grecką, to warto postawić właśnie na wieprzowinę. Można je zrobić z szynki, karkówki i polędwiczki.
Ciekawym pomysłem jest przygotowanie szaszłyków z mięsa mielonego na grilla. Wystarczy połączyć je z czosnkiem (przeciśniętym przez praskę), cebulą (drobno posiekaną), natką pietruszki, jajkiem, bułką tartą (opcjonalnie) oraz przyprawami – słodką i ostrą papryką, tymiankiem, kminkiem, cząbrem, solą i pieprzem. Całość dokładnie mieszamy i nadziewamy na patyczki do szaszłyków. Tego typu szaszłyk nieco przypomina durum kebab, który oryginalnie przygotowuje się z mięsa drobiowego, wołowego lub jagnięciny.
Polecamy również przepis na cevapcici – tradycyjne danie bałkańskie z mięsa mielonego grillowanego na patyku.
Początek sezonu grillowego zbiega się z dostępnością świeżych szparagów. Warto zmienić szaszłykowe przyzwyczajenia i spróbować nowych zestawień smakowych. Proponujemy szaszłyki cielęce ze szparagami zawiniętymi w szynkę z dodatkiem prowansalskiego sosu aïoli.
Sos aïoli: w blenderze miksujemy pulsacyjnie jajko z czosnkiem, sokiem z cytryny, musztardą i pieprzem cayenne. Nie przerywając ucierania, dolewamy kropla po kropli oliwę, aż mieszanina nabierze konsystencji gęstej emulsji.
Szaszłyki: cielęcinę tniemy w kostkę o bokach 2,5 cm, przekładamy do miski, oprószamy solą, skrapiamy oliwą i wcieramy palcami w mięso.
Szparagi: plastry szynki przecinamy wzdłuż na pół. Ze szparagów odłamujemy końcówki i tniemy je na 3-cm kawałki. Każdy kawałek owijamy szynką.
Szaszłyki na grilla: na wilgotne patyczki do szaszłyków nabijamy, na przemian, kawałek cielęciny i rulonik szynki ze szparagiem. Szaszłyki grillujemy nad rozgrzanym węglem, uważając, by nie spalić mięsa. Podajemy z sosem aïoli.
Komentarze