Zapatrywania smakowe wobec ryb bywają różne – jedni je lubią, inni za nimi nie przepadają. W dużej części przypadków niechęć do spożywania ryb wynika ze sposobu ich przyrządzenia. Wielu osobom ryby kojarzą się z miałkim, nieciekawym smakiem i odstręczającym zapachem, dlatego skutecznie je omijają. Jednak ostrą woń ryb, za pomocą prostych tricków, da się zlikwidować, a ich smak odpowiednio podkręcić. Jak sprawić, żeby ryba była wyjątkowo udanym daniem? Przede wszystkim warto stawiać na ryby dobrej jakości oraz odpowiednio je przyrządzać. Z czym podawać rybę smażoną, pieczoną, wędzoną, a z czym gotowaną? Wyjaśniamy i podpowiadamy poniżej.

Z czym podawać rybę smażoną?

Smażenie to jeden z najczęściej stosowanych sposobów obróbki termicznej ryb. Sposób zdecydowanie najłatwiejszy i najszybszy – zanurzamy rybę w cieście naleśnikowym albo panierujemy, wrzucamy na patelnię i po kilku minutach mamy gotowe danie. Z czym podawać rybę smażoną?

Rybę smażoną możemy ubogacić już na wstępnym etapie przygotowania, umieszczając ją w marynacie, a dopiero później panierując. Taką marynatę zrobimy z kilku prostych składników, np. soku z cytryny, oleju, soli, pieprzu cytrynowego, bazylii i tymianku. Możemy też trochę poeksperymentować i przyrządzić inną marynatę, np. z majonezu, czosnku, papryki i mieszanki ulubionych ziół. Zamarynowana przed smażeniem ryba będzie miała więcej akordów smakowych i mniej charakterystycznego rybiego aromatu.

Z czym jeść rybę smażoną? Jednym z najbardziej popularnych, tradycyjnych wręcz, sposobów serwowania ryby smażonej jest podanie jej z ziemniakami gotowanymi oraz surówką z kiszonej kapusty bądź bukietem surówekWarto jednak niekiedy odstąpić od tradycji i poszukać równie trafnych receptur na posiłki z rybą smażoną w roli głównej. Jedna z propozycji to ryba podawana z ryżem i lekką sałatką (np. z miksu sałat, papryki, ogórka i sosu winegret) albo ryba z gotowanymi warzywami (np. z fasolką szparagową).

Do ryby smażonej warto podać także jakiś ciekawy sos, którym polejemy ryż i rybę – pieczarkowy, koperkowy, słodko-kwaśny, porowy, estragonowy. Biały ryż możemy zamienić na kaszę gryczaną albo na ryż dziki lub brązowy.
 

Znaną i lubianą recepturą jest także ryba z frytkami, czyli popularny brytyjski fish and chips. W wersji tradycyjnej podajemy smażonego dorsza lub łupacza z klasycznymi grubymi frytkami i sosem octowym oraz czosnkowym lub tatarskim. Ale możemy nieco poeksperymentować – użyć innego gatunku ryby albo zwykłe frytki zamienić na pieczone ziemniaki lub frytki z batatów, selera, dyni, marchewki. Możemy też podać rybę z innym sosem, przykładowo słodko-ostrym, miętowym, musztardowym.

 

Z czym podawać rybę pieczoną?

Do pieczonej ryby najlepiej nada się ryba świeża, nie mrożona. Jeśli jednak używamy mrożonej, powinna to być ryba dobrej jakości, mięsista, zwarta. Musimy też zadbać o jej bardzo dokładne rozmrożenie i osuszenie.

Spośród technik pieczenia mamy do wyboru upieczenie ryby w folii aluminiowej, w naczyniu żaroodpornym lub na blasze. W każdym z tych przypadków, zanim ryba trafi do piekarnika, należy dodać do niej składniki podnoszące smak.

  • Do ryby pieczonej w folii sprawdzi się marynata z oleju, soku z cytryny, czosnku, pieprzu białego, koperku, natki pietruszki, bazylii.
  • Do ryby pieczonej na blasze warto dodać olej, sok z cytryny oraz świeże aromatyczne zioła – rozmaryn, koper, kolendrę, lubczyk, oregano, a także ziarna kolorowego pieprzu, czosnek, opcjonalnie plasterki cytryny i plastry cebuli.
  • Natomiast zapiekając rybę w naczyniu żaroodpornym warto dodać warzywa (np. pomidory, paprykę, cukinię, pory) i sos (np. beszamel, sos serowy, sos musztardowy).

Co podać do ryby pieczonej? Jeśli zapiekamy ją z sosem i warzywami, wystarczy dodatek w postaci ryżu, kaszy lub ziemniaków. Te dodatki sprawdzą się także w przypadku ryby pieczonej w folii. Dodatkowo do ryby pieczonej w folii warto zaserwować jakąś ostrzejszą surówkę (np. z marchwi i chrzanu, z kapusty modrej na ostro, z buraków i papryki, kapusty pekińskiej, koperku i ogórka kiszonego).

Natomiast do ryby pieczonej na blasze doskonale sprawdzi się dodatek w postaci świeżego pieczywa, pieczonych ziemniaków lub frytek oraz jakaś pikantna sałata lub marynowane warzywa. Do tej potrawy doskonale pasują też dipy – czosnkowy, koperkowy, miętowy, musztardowo-miodowy.

Z czym podawać rybę na parze?

Ryba na parze to danie bardzo lekkie i dietetyczne, nie ma więc sensu psuć go tuczącymi dodatkami typu frytki czy smażone lub pieczone ziemniaki. Z drugiej strony nie warto też przesadzać z surowością i zadbać o duże urozmaicenie na talerzu, inaczej danie będzie nieefektowne, miałkie, pozbawione wyrazu.

Żeby ryba na parze okazała się atrakcyjną potrawą, warto przed gotowaniem skropić ją olejem i sokiem z cytryny, natrzeć ziołami, pieprzem cytrynowym, solą. Podawać ją najlepiej w towarzystwie jakiegoś wyrazistego sosu (np. śmietanowo-brokułowego, jogurtowy, jogurtowo-ziołowego, cytrynowego, kurkowego, szpinakowego), a także z kolorowymi warzywami (w formie jarzynki, surówki lub sałaty) oraz z ryżem lub kaszą – jaglaną, bulgur, kuskus lub pęczakiem.

Z czym podawać rybę wędzoną?

Z czym podawać rybę wędzoną? Zależy, jaki rodzaj posiłku szykujemy. W ramach kolacji czy śniadania warto podać rybę wędzoną na kanapkach – ze świeżymi bułeczkami, tostami albo dobrym chlebem żytnim bądź razowym. Jako dodatki sprawdzą się: ostra musztarda, chrzan, oliwki, pomidory, papryka, sałata, ogórki kiszone i korniszony. Z ryby wędzonej możemy też uczynić składnik past do pieczywa, sałatek, przekąsek na zimno.

Rybę wędzoną możemy ponadto wykorzystać w daniach obiadowych. Dobrze spisze się jako składnik farszów do pierogów, omletów i naleśników na ostro. Pasuje także do tart, zapiekanek, pizzy, wrapów, dań makaronowych.

Z czym podawać łososia?

Łosoś wędzony to nieodzowny element wielu przekąsek i sałatek. Często wchodzi w skład nadzień do roladek, wytrawnych ptysi, tartaletek. Znakomicie smakuje łosoś wędzony podawany na plackach ziemniaczanych, na plackach z cukinii oraz łosoś wędzony z jajkiem na twardo i awokado (jako pasta lub jako sałata).

Doskonałym sposobem na smaczny obiad jest grillowany lub pieczony łosoś (w całości albo w dzwonkach) z sokiem z cytryny i dodatkami (zioła, czosnek, kapary, koperek itp.). Podawać go możemy na mnóstwo sposobów – z ziemniakami, pieczonymi lub duszonymi warzywami, ryżem, kaszą, batatami albo ze spaghetti z cukinii lub marchewki. Możemy też zapiec łososia z sosem serowym i zielonymi warzywami (np. szpinakiem, brokułami, natką pietruszki, świeżą kolendrą).

Jak widać, pomysłów na to, z czym podawać rybę pieczoną, smażoną lub wędzoną nie brakuje. Zapiszcie nasze przepisy i do dzieła! Efektami podzielcie się oznaczając nas na Instagramie lub Facebooku z hashtagiem #mojegotowaniepl.