Sezon na śliwki w pełni. Przygotowujemy z nich wiele pysznych przetworów. Powidła śliwkowe, dżemy, nalewki, soki. Placek ze śliwkami to jedno z ulubionych ciast Polaków. Śliwki świetnie smakują też w zalewie octowej. Ale jedzone surowo są najlepsze!

Śliwki to bardzo zdrowe owoce. Przyśpieszają metabolizm, poprawiają trawienie, chronią przed wolnymi rodnikami, obniżają poziom cholesterolu we krwi. A to nie wszystko.

Przeczytaj -> Co się stanie, gdy będziesz jeść śliwki codziennie?

Śliwki polskie w promocyjnej cenie

Jeśli jeszcze nie zrobiliście wszystkich przetworów ze śliwek, teraz jest doskonała okazja, by tanio przygotować zapasy na zimę. Od dziś w Biedronce możecie kupić taniej o 60 % śliwki polskie. Teraz kosztują jedynie 1,99 zł. To świetna cena i konkurencyjna w porównaniu z innymi sklepami, ale musicie się pospieszyć. Oferta jest ważna tylko przez 2 dni, więc warto już dziś kupić odpowiednią ilość. Śliwki są słodkie, pięknie odchodzi od nich pestka, więc idealnie nadają się na przetwory.

Jak przechowywać śliwki, żeby dłużej postały?

  • Aby śliwki móc dłużej przechowywać w domu, można je kupić nieco niedojrzałe. Najlepiej wybierać śliwki w różnym stadium. Te najbardziej dojrzałe zjemy albo wykorzystamy do przetworów od razu. Te mniej dojrzałe staną się słodkie i soczyste w kolejnych dniach.
  • Śliwek po zakupie nie myjemy. Dopiero tuż przed spożyciem. Śliwki umieszczamy w pojemniku na owoce, najlepiej przewiewnym, ale bez bezpośredniego dostępu do światła słonecznego. Temperatura nie powinna przekraczać 25 stopni Celsjusza.
  • Dojrzałe śliwki można umieścić w lodówce, tam możemy je przechowywać nawet 2-3 tygodnie.
  • Niedojrzałe śliwki szybciej dojrzeją, jeśli umieścimy je w papierowej torebce. To za sprawą etylenu, który wytwarzają owoce.
  • Jeśli zauważymy psującą się śliwkę albo taką, która puszcza sok, natychmiast musimy ją oddzielić od zdrowych owoców.

Najlepsze przetwory ze śliwek

Powidła śliwkowe i dżemy ze śliwek to chyba najbardziej znane przetwory. Doskonałe na kanapkę, ale też jako dodatek do ciast.  Piernik z powidłami, czy kruche rogaliki z powidłami smakują wybornie. Równie popularne są śliwki w occie. Ostre, ale i aromatyczne dzięki dodatkowi przypraw korzennych. To świetna przystawka lub dodatek do dań mięsnych.
Można też przygotować krem śliwkowo-czekoladowy, który smakuje o niebo lepiej niż popularny krem ze sklepu.
Ze świeżych śliwek warto też przygotować kompot, który pozytywnie wpływa na przemianę materii i pracę układu pokarmowego.

Jak widać śliwki są uniwersalne i warto przygotować z nich pyszne przetwory.