Na przełomie lata i jesieni sady robią się fioletowe i zaczyna się sezon na śliwki. Te przepyszne owoce są źródłem wielu składników odżywczych, które korzystnie wpływają na nasz organizm. Węgierki, mirabelki, renklody? Dlaczego warto wprowadzić śliwki do swojej diety? Podpowiadamy.

Śliwki przyśpieszają metabolizm, poprawiają trawienie, chronią przed wolnymi rodnikami, obniżają poziom cholesterolu we krwi, a do tego świetnie smakują i mają wiele zastosowań w naszej kuchni. Niepozorne śliwki to prawdziwy super food. Zobacz, dlaczego warto je jeść.

Właściwości śliwek o których warto wiedzieć:

Śliwki korzystnie wpływają na układ pokarmowy

Dzięki wysokiej zawartości pektyn (rodzaj błonnika) śliwki niezwykle korzystnie wpływają na nasz układ pokarmowy. Przeczyszczają nasz przewód pokarmowy i usuwają z naszych komórek gromadzący się tam tłuszcz i cholesterol. Śliwki usprawniają perystaltykę jelit i przeciwdziałają zaparciom. Zjadanie kilku śliwek dziennie korzystnie wpływa na budowę mikroflory jelitowej.
świeże śliwki powinny spożywać osoby cierpiące na wrzody żołądkowe.

Śliwki, a osteoporoza

Duża zawartość wapnia, fosforu i witaminy K pomaga w utrzymaniu odpowiedniej budowy kości i zębów. Powinny pamiętać o tym osoby starsze i kobiety w okresie menopauzy.

Właściwości antyoksydacyjne śliwek

Śliwki mają silne działanie antyoksydacyjne, zwłaszcza te ciemniejsze (np. węgierki). Dzięki temu chronią one nasze jelito grube przed chorobami nowotworowymi, a także opóźniają procesy starzenia się skóry i zapobiegają powstawaniu zmarszczek. zawarte w śliwkach antyoksydanty pomagają też obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, co ma bardzo duże znaczenie dla naszego zdrowia.
Najwięcej antyoksydantów znajduje się w skórce śliwek, dlatego warto je jeść w całości. Oczywiści po uprzednim dokładnym umyciu owoców.

Śliwki regulują ciśnienie krwi

A to dzięki zawartości sporej ilości potasu, który odpowiada za prawidłową pracę mięśni w organizmie oraz ma wpływ na właściwe ciśnienie krwi.

Śliwki poprawiają pracę mózgu

To za sprawą zawartości sporej ilości magnezu, odpowiedzialnego za odpowiednią pracę układu nerwowego. Magnez poprawia pamięć, usprawnia prace mózgu oraz poprawia koncentrację. Śliwki mają też w sobie dużą zawartość witamin z grupy B,. One także odpowiadają za poprawną pracę mózgu oraz działanie całego układu nerwowego.

Śliwki na piękną cerę

Śliwki mają też bardzo korzystny wpływ na naszą cerę. Zawarta w nich witamina C spowalnia procesy starzenia się skóry, która staje się bardziej rozświetlona, a naczynia krwionośne są bardziej uszczelnione. Śliwki zawierają tez sporo cynku i niacyny (wit. B3), które rozjaśniają przebarwienia, regulują wydzielanie się sebum i odbudowują naskórek.

Suszone śliwki

Śliwki można też łatwo ususzyć. Co prawda stają się wtedy bardziej kaloryczne (360 kcal w 100 g), ale zyskują wyższą zawartość witaminy A i błonnika. Suszone śliwki są też doskonałym źródłem fosforu i żelaza.
Dodatkowo:
- regulują pracę układu pokarmowego
- przyśpieszają metabolizm,
- zapewniają długie poczucie sytości
- hamują wchłanianie się cukru i cholesterolu
- zawarty w nich potas reguluje ciśnienie krwi

Co ważne, suszone śliwki mają niski indeks glikemiczny, więc są bezpieczne dla osób chorujących na cukrzycę.

iStock

Kto nie powinien jeść śliwek?

Na śliwki powinny uważać osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego, objawiający się wzdęciami, bólem brzucha, nudnościami czy odbijaniem.
Ostrożne powinny być też osoby mające problemy z trzustką i wątrobą.