Kiedy zaczyna coś nas brać, zanim pobiegniemy do apteki często sięgamy po domowe sposoby. Syrop z cebuli to klasyk, który pamiętamy z dzieciństwa i który cały czas przygotowujemy, bo jest tani, szybki i bardzo skuteczny. Ma jednak jedną podstawową wadę. W smaku jest okropny i mało kto go lubi, jeśli w ogóle ktokolwiek. Na sama myśl, że musimy łyknąć ten specyfik, robi nam się słabo. Połączenie ostrego smaku z cebuli z cukrem nie jest najlepszym duetem, delikatnie mówiąc.

Co zamiast syropu z cebuli?

Jeśli nie jesteście w stanie przełknąć syropu z cebuli przybywamy z ratunkiem. Jest syrop, który ma podobne działanie, tak samo tani, a może nawet tańszy a do tego w smaku zupełnie nie przypomina cebulowego specyfiku. Dzięki temu łatwiej go przyjąć, nawet dzieciom. Główny składnik tego syropu to buraki.

Cenne właściwości buraka

Korzeń buraka kojarzy nam się z cenionymi daniami kuchni staropolskiej – czerwonym barszczem lub ćwikłą z chrzanem. Okazuje się, że nasi przodkowie mieli dobrą intuicję umieszczając buraki w swoim jadłospisie, warzywo to bowiem zawiera wiele cennych witamin i minerałów, które zbawiennie wpływają na kondycję naszego organizmu. Buraki to źródło energii i wielu cennych witamin. Można je polecić niemal każdemu: są niskokaloryczne, pełne witamin i składników mineralnych, a przy tym nie zawierają tłuszczu.
Buraki wspierają układ krwionośny, gdyż działają krwiotwórczo. Poleca się je osobom cierpiącym na anemię. Pomagają też zachować równowagę kwasowo-zasadową, gdyż normalizują wydzielanie kwasu żółciowego. Są nieocenione na zgagę, sprawdzają się także w leczeniu zaparć, gdyż stanowią cenne źródło błonnika. Dodatkowo, zakwas buraczany jest naturalnym probiotykiem dzięki dużej zawartości kwasu mlekowego wytwarzającego się podczas jego fermentacji.

Natomiast syrop z buraka to sprawdzony, domowy sposób na kaszel. Dzięki cennym właściwościom buraka:

  • spowalnia rozwój infekcji
  • łagodzi chrypkę
  • podnosi odporność
  • daje ulgę przy, suchym, męczącym kaszlu
  • łagodzi drapanie w gardle

Prosty syrop z buraka

Do jego przygotowania potrzebujecie tylko:

  •  4 buraki czerwone surowe
  •  6 łyżek miodu naturalnego

Buraki umyjcie i obierzcie ze skórki. Zetrzyjcie na drobnych oczkach, dodajcie miód i wymieszajcie. Przełóżcie do słoika 0,7 litra. Dokładnie zakręćcie i odstawcie na 24 godziny. Po 1 dniu przefiltrujcie syrop przez gazę i przelejcie do butelki lub słoiczka.

Jeśli lubicie bardziej wyraźnie smaki możecie do syropu dorzucić imbir. Nie tylko podkręci smak ale jeszcze bardziej wzmocni działanie syropu.

Syrop z buraka i imbiru

Przygotujcie:

  • 1 duży burak
  • 4 cm imbiru
  • 5 plastrów cytryny
  • 2 łyżeczki cukru

Umyty, nieobrany burak wrzućcie do garnka, zalejcie wodą i gotujcie 40 minut. Odlejcie wodę a burak po ostudzeniu obierzcie ze skórki i pokrójcie w kostkę. Obierzcie imbir i zetrzyjcie na dużych oczkach. Duży słoik wyparzcie i zacznijcie układać warstwami buraki, plasterek cytryny, imbir, pół łyżeczki cukru. Warstwy powinny być niezbyt duże, by wszystko się ładnie przeżarło. Gdy już zapełnicie cały słoik wstrząśnijcie nim, przykryjcie i odstawcie na 1 dzień. Już po 1 dobie na dnie wytworzy się syrop, który można przelać do butelki. Zostawcie jeszcze składniki na 1 dobę, bo jeszcze puszczą sok.

Dawkowanie:

Pijcie 1 łyżeczkę dziennie, rano przed śniadaniem, lub 2x dziennie w trakcie infekcji.