Grudnik często też zwany jest kaktusem Bożego Narodzenia, albo Zygokaktusem. Pochodzi z tropikalnych lasów Brazylii, gdzie naturalnie porasta drzewa oraz skały a jego kwiaty mogą mieć kolor czerwony, różowy lub kremowy.

Grudnik wywodzi się z rodziny kaktusowatych, ale nie posiada kolców ani cierni. Ma długie (nawet 30 cm), spłaszczone, zwisające, mięsiste człony połączone ze sobą, o karbowanych, ząbkowanych krawędziach. Liściokształtne łodygi są ciemnozielone, błyszczące i zakończone włoskami lub szczecinkami. Pąki kwiatów tworzą się na czubkach pędów. Kwiaty wyrastają kępkami o różnej długości płatków, w różnych kolorach: biały, kremowy, różowy, czerwony i żółty.

Jak pielęgnować grudnik?

 •     Grudnik zaczyna kwitnąć pod koniec listopada, dzięki czemu w czasie świąt ozdobi pięknymi kwiatami każde pomieszczenie.
 •     Podobnie jak Poinsecja, grudnik nie lubi chłodu, dlatego w czasie transportu do domu należy go chronić przed niską temperaturą.
 •     Grudnik lubi jasne lub półcieniste stanowisko, dlatego nie należy go stawiać w bezpośrednim kontakcie ze słońcem.
 •     Optymalna temperatura uprawy zygokaktusa wynosi około 21 st. C w ciągu dnia i 15–18 st C nocą.
 •     Żeby zakwitł potrzebuje w okresie od września do grudnia 12 godzin ciemności, dlatego trzeba pilnować jego ekspozycji na światło.
 •     Kiedy na roślinie pojawią się pąki kwiatowe, nie powinno się go już przestawiać, bo staje się wrażliwy na zmianę miejsca i może zrzucić pąki kwiatów.
 •     Grudnik podlewamy 1 raz w tygodniu. Najlepiej robić to w formie około 5-10 minutowego prysznica, który będzie imitacją opadu deszczu. Po prysznicu pozwalamy roślinie spokojnie wyschnąć.

Po kwitnieniu, z reguły od lutego do marca musimy zapewnić mu spoczynek. Podlewamy go wtedy minimalnie, tak aby ziemia w doniczce zupełnie nie wyschła.
Po tym czasie, w okresie wzrostu roślinę zasilamy raz w miesiącu nawozem dla kaktusów oraz od czasu do czasu spryskujemy jej pędy miękką wodą.
Od sierpnia, aż do ukazania się pąków kwiatowych, podlewanie ograniczamy i nie nawozimy. W tym okresie roślina przechodzi kolejny okres spoczynku - bez niego nie zakwitnie. Podlewamy minimalnie, tak aby ziemia w doniczce zupełnie nie wyschła, a pędy nie zaczęły się marszczyć. Gdy roślina zakwitnie możemy ponownie podlewać obficiej.

Dlaczego grudnik nie kwitnie?

Powodów może być wiele, ale zwróćcie uwagę przede wszystkim na:

 •     może być zbyt rzadko podlewany (ziemia powinna być cały czas lekko wilgotna, ale nie mokra)
 •     doniczka jest zbyt duża - grudnik powinien rosnąć w małej, płaskiej doniczce, gdyż system korzeniowy nie jest zbyt rozbudowany.
 •     zbyt wysoka temperatura otoczenia
 •     ma za mało światła (ale nie może być też wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych)
 •     przestawiliśmy go na inne miejsce (grudnik jest bardzo na to wrażliwy i może się "obrazić:)

Domowa odżywka dla grudnika z kuchennych odpadów

Jeśli chcecie, aby wasz grudnik obsypał się kwiatami jeszcze tej zimy zastosujecie odżywkę kuchenną ze skórek bananów. Potrzebujecie jedynie:.

 • 1 skórkę po bananie
 • 1 l. ciepłej wody

Skórkę po bananie dokładnie umyjcie, pokrójcie na mniejsze kawałki i zalejcie 1 l wody, najlepiej w szklanym słoiku. Odstawcie naczynie w chłodne i ciemne miejsce na 2 dni. Po tym czasie zlejcie powstały nawóz i połączcie go z wodą w stosunku 1:1. Pozostałe skórki można drobno zmielić i również dodać do ziemi.

Taką odżywką, bogatą w potas, fosfor, magnez, wapń, siarki i kwas krzemowy, podlewajcie zygokaktus raz na 7 dni. Możecie też podlać inne kwiaty domowe, np. skrzydłokwiat, dzięki czemu odżyje i zakwitnie.