Dawną tradycją kościoła katolickiego jest święcenie pokarmów podczas porannej mszy w Wielką Sobotę. Podpowiadamy co musi znaleźć się w koszyczku wielkanocnym, a czego absolutnie nie powinniśmy tam wkładać.

Koszyczek wielkanocny najczęściej zawiera jajka, chleb, wędlinę sól i pieprz i jeszcze kilka dodatków. Pierwotnie święcono wszystkie potrawy przygotowane na wielkanocne śniadanie. Święconkę umieszczano w drewnianej niecce przyozdobionej białym, lnianym obrusem oraz zielonymi gałązkami. Tak przygotowaną święconkę zanoszono do jednego gospodarstwa gdzie odbywało się zbiorowe święcenie. Dopiero z biegiem czasu ilość potraw zmniejszyła się do symbolicznych rozmiarów.

Czego nie powinno się wkładać do koszyczka wielkanocnego?

Jednak niektórzy umieszczają tam produkty całkowicie nie związane z tradycją i kościołem. Jeśli też wkładacie je do koszyczka, może w tym roku sobie odpuśćcie.

W święconce nie powinny się znaleźć:

  • słodycze w postaci czekoladek, cukierków, lizaków. Nie mają żadnego symbolu kościelnego,
  • alkohol i inne używki. Jedynym dopuszczalnym płynem jest woda,
  • czekoladowy zajączek. Zajączek nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem. To symbol świecki,
  • zabawki, maskotki,
  • biżuteria,
  • pieniądze,
  • inne osobiste przedmioty.

Gdy już wiecie, czego absolutnie nie powinno się wkładać do koszyczka wielkanocnego sprawdźcie, co jest obowiązkowe. Poznajcie też symbolikę wszystkich rzeczy.

Co włożyć do koszyczka wielkanocnego?

Te produkty powinny się znaleźć w każdym koszyczku wielkanocnym, aby przekazać wszystkie symbole świąteczne Wielkanocy. Sprawdźcie, co włożyć do koszyczka wielkanocnego i poznajcie symbolikę tych rzeczy.

Jajka
Jajko symbolizuje początek nowego życia, narodzin oraz zmartwychwstania. W czasach pogańskich oznaczały cztery żywioły – skorupka była ziemią, błona powietrzem, białko wodą, a żółtko ogniem.

Chleb - Dawniej zamiast chleba święcono wyłącznie paschę. Obecnie jej miejsce zajął chleb i jako podstawa pożywienia zajmuje jedno z ważniejszych miejsc w święconce. Jest symbolem Chrystusa jako chleba życia.

Wędlina - mięso oraz wędliny są symbolem dobrobytu i dostatku.

Ser - jest symbolem przyjaźni między człowiekiem a zwierzętami domowymi.

Chrzan - jest symbolem pokonania goryczy męki Chrystusa.

Babka wielkanocna -  jest symbolem umiejętności oraz doskonałości. Tradycyjnie powinien być to wypiek własny a nie kupiony.

Sól  -  to symbol trwałości, nieśmiertelności i ochrony życia ludzkiego od rozkładu i popsucia. Jest również symbolem gościnności oraz przymierza między człowiekiem a Bogiem.

Baranek -  symbolizuje Chrystusa zmartwychwstałego.

Woda - jest symbolem Ducha Świętego. Duch Święty obmywa nas z win grzechu.

Kiedy jeść święconkę?

Poświęconych pokarmów nie spożywamy jednak bezpośrednio po obrzędzie w sobotę. Ze zjedzeniem święconki należy poczekać do śniadania wielkanocnego, które tradycyjnie spożywa się w Wielką Niedzielę. Oprócz poświęconych pokarmów na wielkanocne śniadanie podaje się żur, sałatkę jarzynową, wędliny, jajka faszerowane, pasztet  i białą kiełbasę.