Jajka faszerowane to nieodłączny element wielkanocnego stołu. Co roku szukamy nowych, pysznych farszy, by urozmaicić menu. Chyba najpopularniejszym jest farsz pieczarkowy, ale warto poszukać innych przepisów na nadzienie do jajek. Wypróbujcie nasze przepisy:

Najczęściej jajka gotujemy, kroimy na pół, wyjmujemy żółtka, a zagłębienie wypełniamy farszem. Czemu jednak nie pójść krok do przodu i nie przygotować jajek w różowej otoczce? To nie jest trudne, a na stole będą się prezentowały 100 razy lepiej, niż klasyczne białe jajka.

Jajka faszerowane w różowym płaszczyku

Aby przygotować te cudne różowe jajka faszerowane, potrzebne są:

  • 3 buraki,
  • 1/2 szklanki octu winnego (jeśli nie macie, możecie dodać 80 ml zwykłego octu),
  • jajka ugotowane na twardo i obrane ze skorupek.

Przygotujcie wywar. Buraki pokrójcie w kostkę, zalejcie wodą i zagotujcie. Następnie wlejcie pół szklanki octu winnego lub zwykłego i gotujcie całość przez 30 minut. Po tym czasie przelejcie wywar przez sitko i pozostawcie do ostygnięcia. Zimnym wywarem zalejcie ugotowane na twardo i obrane ze skorupek jajka. Pozostawcie je w wywarze na 2 godziny. Następnie wyjmijcie jajka delikatnie z wywaru i połóżcie na ręczniku papierowym, by całkowicie wyschły. Teraz już możecie je przeciąć na pół i faszerować ulubionym nadzieniem.

Inne naturalne barwniki do jajek

Jeśli chcecie jeszcze bardziej urozmaicić wielkanocny stół, zafarbujcie jajka na inne kolory. Naturalne barwniki znajdziecie w kuchni, wystarczy je wykorzystać. Możecie je użyć do farbowania pisanek, albo właśnie do zrobienia kolorowej obwódki w ugotowanych już jajkach faszerowanych. Zobaczcie jak uzyskać niemal wszystkie kolory w naturalny sposób:

żółty - kurkuma, curry
różowy – burak
niebieski – czerwona kapusta
granatowy - kwiat malwy czarnej, czerwone wino
zielony – szpinak,
brązowy – zewnętrzne liście cebuli
fioletowy – jagody
złoty - łupiny orzecha włoskiego i łupiny z cebuli (cebuli musi być więcej niż orzecha)
pomarańczowy - sok z marchwi, dynia