Wiosną i latem przyroda rozpieszcza nas zbiorami świeżych, soczystych, słodkich i kwaskowych owoców. Kiedy tylko pojawią się pierwsze polskie borówki i truskawki, najlepiej od razu, na świeżo wrzucić je na spód z kruchego ciasta. Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać mrożone zapasy na przywołanie lata. Im szybszy przepis, tym lepszy. Budyniowa pianka, chociaż wydaje się pracochłonnym dodatkiem, powstaje w 5 minut.

Kruche ciasto z budyniową pianką dla każdego 

Piękno przepisu na ciasto kruche z owocami, budyniową pianką i chrupką posypką tkwi w tym, że jest na tyle szybki, że można go wykorzystywać na co dzień, a jednocześnie tego deseru nie powstydziłby się doświadczony cukiernik. Nie musicie się obawiać, że bezowa chmurka się nie uda, bo dodajecie do niej budyń śmietankowy lub waniliowy, który nie tylko wzmacnia smak, ale też pełni rolę stabilizatora. 

Zróbcie placek z malinami, truskawkami, borówkami lub śliwkami na podwieczorek z rodziną, przyjęcie urodzinowe, święta lub Dzień Matki. Jeśli jest już na tyle ciepło, że możecie rozkoszować się ciastem w ogrodzie, podajcie je z gałką lodów waniliowych lub o smaku chałwy. 

Jak zrobić ciasto z pianką budyniową?  

Na proces przygotowania placka z budyniową pianką składają się tylko 2 etapy. Trzeba przyrządzić podstawowe kruche ciasto i ukręcić białka na puszystą masę. Pierwszy z tych kroków można nawet wykonać wcześniej (nawet 3 dni przed pieczeniem placka), taka masa i tak powinna chłodzić się w lodówce. Możemy ją też przechowywać w zamrażarce, dopóki nie najdzie nas ochota na kruche ciasto z malinami lub borówkami. Podpowiadamy, jak je przyrządzić krok po kroku. 

Składniki: 

  • 200 g masła 
  • ️2 i 1/2 szklanki mąki pszennej 
  • ️5 jajek 
  • 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia 
  • 2 czubate łyżki cukru pudru 
  • 2/3 szklanki cukru 
  • 2 budynie waniliowe 
  • 1/2 szklanki oleju rzepakowego 
  • dowolne owoce, na przykład maliny lub borówki 

Przygotowanie: 

Oddzielcie białka od żółtek. Przesiejcie mąkę pszenną z proszkiem do pieczenia i cukrem pudrem na blat kuchenny lub stolnicę. Schłodzone masło rozetrzyjcie w palcach na kruszonkę (lub posiekajcie nożem) z sypkimi składnikami. Dodajcie żółtka. Zagniećcie ciasto w zwartą kulę. Nie wyrabiajcie go, wystarczy, że elementy się połączą.   

2/3 kruchego ciasta zużyjcie na spód deseru. Wyłóżcie nim dno foremki o wymiarach około 22 x 30 cm. Możecie je rozwałkować między dwoma kawałkami pergaminu, zetrzeć na tarce o grubych oczkach lub podzielić na paski – cokolwiek ułatwi wam ukształtowanie spodu. Pieczcie go przez 15 minut w 180°C. Pozostałe kruche ciasto odłóżcie do lodówki.  

Zróbcie piankę budyniową. Najpierw ubijcie białka, jak na bezę włoską. Kiedy zaczną sztywnieć, dodawajcie stopniowo drobny biały cukier. Piana powinna stać się gęsta i błyszcząca. Wsypcie do niej proszek budyniowy i wlejcie olej cienkim strumieniem. Budyniowa pianka jest gotowa. Teraz wystarczy tylko ułożyć warstwy. 

Wyłóżcie piankę na podpieczony spód. Wysypcie na nią umyte i osuszone owoce. Rozprowadźcie je równomiernie. Na wierzch zetrzyjcie pozostałe kruche ciasto (na grubych oczkach tarki).  

Pieczcie kruche ciasto z budyniową pianką przez 40 minut w 180°C, do momentu aż bezowa chmurka się zetnie, a kruszonka się zarumieni. 

Źródło: Instagram.com/czarodziejka81 

Czym urozmaicić kruche ciasto z budyniem i owocami?  

Prosty placek na kruchym spodzie z pianką to deser idealny – bezproblemowy, zawsze się udaje, wszystkim smakuje i wykorzystuje sezonowe owoce. Jeśli jednak chcecie, żeby odróżniał się od innych, eksperymentujcie z posypkami, polewami i kremami. Możecie na przykład udekorować je: 

  • lukrem cytrynowym – ponieważ jest lekko kwaskowy, przełamie słodycz ciasta. Do prostego lukru z cukru pudru można też dodać sok z innych cytrusów, na przykład pomarańczy lub limonki. 
  • polewą czekoladową – dla efektu wow dodajcie do niej odrobinę chili lub startej skórki pomarańczy. 
  • orzechami – świetnie sprawdzi się na przykład chrupka posypka z pistacji, orzechów nerkowca lub migdałów
  • solonym karmelem – gdyby okazało się, że słodkie i kwaskowe nuty wam nie wystarczą, dołóżcie trzeci profil smakowy. To połączenie najlepiej sprawdza się w przypadku jabłecznika, ale warto trochę poeksperymentować także z innymi owocami.