Wafle przekładane kajmakiem czy domowe szyszki, to tylko niektóre z wielu pysznych przepisów z wykorzystaniem kajmaku. Zwykle kupujemy go w sklepach w gotowej formie w puszce, ale coś znacznie lepszego powstanie w domowym zaciszu. Co ciekawe, nie przyda się tu żadne mleko skondensowane, w proszku, ani nawet to zwykłe z kartonu. Zastąpicie je innym pysznym płynem. 

Jak zrobić kajmak? Mleko skondensowane nie będzie potrzebne 

Niemal każdy przepis na kajmak zaczyna się od puszki mleka skondensowanego. Obecnie często receptury zawierają też mleko w proszku, a nasze babcie dawniej robiły kajmak ze zwykłego mleka tłustego, które długimi godzinami gotowały z cukrem. Okazuje się jednak, że jest jeszcze inny patent, o którym mało się mówi i nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pyszny domowy kajmak można też zrobić z mleka kokosowego.

Tak przygotowana masa krówkowa wychodzi jeszcze pyszniejsza i bardziej aromatyczna za sprawą kokosowej nuty. Dodatkowo jest też wegańska, więc będzie świetną opcją do przekładania tortów i ciast dla tych, którzy unikają produktów pochodzenia zwierzęcego. 

kajmak

Źródło: Getty/iStock

Domowy kajmak z mleczka kokosowego - o tym trzeba pamiętać

Sam przepis na kajmak kokosowy jest banalnie prosty, gdyż wystarczy tylko gotować mleczko kokosowe z cukrem przez około 40-60 minut. Oczywiście w tym czasie musimy ciągle mieszać masę, bo może szybko się przypalić, a wtedy wszystko będzie do niczego.

Jedyne, o czym musicie tu pamiętać to fakt, że kajmak z mleka kokosowego początkowo ma nieco rzadszą konsystencję, ale po wystygnięciu gęstnieje. Dopiero wtedy nabiera więc wyglądu gotowej masy krówkowej, jaką wszyscy znamy z puszek.

Co ciekawe, jeśli chcecie odchudzić ten przepis, możecie zastąpić cukier ksylitolem lub erytrolem, a kajmak wyjdzie równie pyszny i gęsty. Z kolei jeśli lubicie słony karmel, możecie sypnąć do garnuszka odrobinę soli, a uzyskacie idealny balans smaków.

Domowy kajmak - przepis

Składniki:

  • 1 puszka tłustego mleczka kokosowego (400 g),
  • pół szklanki cukru (lub ulubionego słodzika).

Przygotowanie:

Mleczko kokosowe wlewamy do garnka z grubym dnem. Następnie dodajemy cukier (lub słodzik) i zagotowujemy całość, ciągle mieszając. W momencie wrzenia zmniejszamy moc palnika i podgrzewamy całość przez około 40-60 minut na małym ogniu. Pamiętajmy, że w tym czasie musimy regularnie mieszać kajmak trzepaczką lub łopatką.

Gdy kajmak zgęstnieje (początkowo nie będzie aż tak gęsty jak ten, który kupujemy w puszkach), odstawiamy go z palnika i przelewamy do słoika. Następnie zostawiamy go tam do całkowitego wystudzenia. Gdy kajmak wystygnie i nabierze bardziej zwartej konsystencji, zakręcamy słoik i chowamy przysmak do lodówki.