Wszyscy właściciele hortensji w ogrodach powinni znać ten patent. Okazuje się, że pewien popularny kuchenny odpad genialnie sprawdza się do tego gatunku i nie tylko. Zamiast więc wyrzucać to do śmietnika, zasilcie swoje rośliny, a te odwdzięczą się wielkimi kolorowymi kulami kwiatów. Zobaczcie, jak zrobić nawóz do hortensji krok po kroku. 

Nawóz do hortensji z popularnego kuchennego odpadu

Niektórzy kupują specjalne odżywki w sklepach ogrodniczych, ale zamiast wydawać na to pieniądze, lepiej sięgnąć po coś, co zwykle wyrzucamy do kosza. Chodzi o popularny kuchenny odpad, czyli zwykłe skórki od bananów. Nie każdy wie, że są one prawdziwym bogactwem potrzebnych roślinom składników. Znajdziemy w nich między innymi cenny potas oraz fosfor, a także kwas krzemowy i siarkę

Taki skład przynosi hortensji wiele korzyści, gdyż poprawia ukorzenienie i wspiera proces kwitnienia. Co ciekawe, taka mieszanka pomoże też zwalczyć mszyce, więc jeśli macie taki problem w ogrodzie, to tym bardziej bierzcie się za przygotowania. Zobaczcie, co zrobić ze skórkami bananów, aby zamienić je w taką skuteczną, naturalną mieszankę dla roślin.

skórki z bananów

Źródło: Getty/iStock

Jak zrobić nawóz ze skórek bananów?

Skórki bananów można po prostu zakopać w glebie jeszcze przed posadzeniem roślin. Z kolei, gdy macie już dorodne rozwinięte hortensje, możecie drobno pokroić skórki, rozsypać je wokół hortensji i lekko przemieszać z wierzchnią warstwą podłoża. Aby jednak wydobyć z tego cennego kuchennego odpadu wszystko to, co w nim najlepsze, warto wybrać płynny nawóz, który będzie zdecydowanie skuteczniejszy.

Żeby go zrobić, musicie tylko zalać skórki z bananów odstaną wodą i odłożyć całość pod przykryciem na około 2 tygodnie. Najlepiej, aby naczynie z taką miksturą stało w ciepłym miejscu. Po upływie 10-14 dni kiszonka ze skórek bananów powinna już być gotowa, jednak nie wlewamy jej bezpośrednio do podłoża, tylko najpierw rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:1. Dopiero tak przygotowaną mieszanką możemy podlewać hortensje...ale nie tylko.

Skórki bananów - inne zastosowania

Nawóz ze skórek bananów można stosować nie tylko do hortensji, ale i innych gatunków roślin. Skorzysta na nim również fuksje, róże oraz wiele warzyw i owoców, jak pomidory, ogórki, papryka czy truskawki. Ponadto odżywka ze skórek bananów przyda się też w domu, do roślinek doniczkowych. Możecie śmiało używać jej do takich popularnych parapetowych ozdób jak: monstera, skrzydłokwiat czy storczyk.