Karczma Bida - porcje dla drwali

Bogucin koło Lublina, Bolesław koło Olkusza i Opole to trzy lokalizacje, w których możemy zawitać do Karczmy Bida. Niech nie zwiedzie was nazwa! To nie porcje degustacyjne czy propozycje skąpej kucharki. To sporych rozmiarów porcje i jadło na naprawdę duży głód. Chyba, że zdecydujecie się na porcję pierogów, placków czy kotleta schabowego z frytkami w podziale na dwie osoby. To, czym może zaskoczyć Karczma Bida to zdecydowanie porcje. Wygłodniali kierowcy i turyści, w tym rodziny w trasie na wakacje, pary czy grupki przyjaciół, nie będą zawiedzeni. Już od formy podania herbaty rozgrzewającej (w wielkim kuflu jak do piwa) wiemy, że mamy do czynienia z gospodarzem, który gości głodnych nie wypuści. Na stół pierwsze trafiają zupy - polskie klasyki. Zupa pomidorowa z makaronem i rosół z makaronem domowym podane są w olbrzymich głębokich talerzach. Można porównać ich rozmiar do menu w rozmiarze kartki A4. Zupy są smaczne i sycące, zdecydowanie pomidorowa wygrywa intensywnością smaku.

Karczma Bida - polska kuchnia i fit przepisy

Czas na drugie danie! Stawiamy na specjały z karty z kuchni polskiej, które poleca szef kuchni. Dla niego Smaczna Wariacja - swojska kaszanka z jajkiem, chrupiący grillowany bekon, podana z chrupiącą sałatą i bagietką. Do tego coś w rodzaju przysmaku świętokrzyskiego, ale w drobnych niteczkach oraz sos chrzanowy i sos musztardowy. Gorąca, duża porcja pyszności. A dla niej? Szlachetne pierogi z mięsem podane z sosem kurkowym i surówkami ze świeżych warzyw. Pani przy zamawianiu przy barze zapewniała, że to 12 małych pierożków, ale na talerzu pojawiło się parujące, pełnowymiarowe, smakowite danie dla fanów pierogów. W karcie dania polskiej kuchni to tylko część z propozycji. Kucharz poleca też fit przepisy - dania lekkostrawne i niskokaloryczne, ale nie tylko sałatki!

Karczma Bida - klimat i porcje na wynos

Z zewnątrz Karczma Bida Lublin to sporych rozmiarów restauracja w góralskim, ludowym stylu. W środku wita kelner z kartą i informacją, że zamówienia nie są przyjmowane przy stolikach. Bar to obowiązująca forma składania zamówień w karczmie Bida Lublin. Na każdym stole znajduje się numer, dzięki czemu kelnerzy i kelnerki sprawnie obsługują sporych rozmiarów salę, a w letnie, ciepłe dni również ogródek. Drewniane, wygodne, choć dość ciężkie krzesła i sporych rozmiarów stoły sprawiają, że kilka osób swobodnie czuje się przy jednym stoliku. Na blatach z łatwością pomieści się też wspomniana zastawa. Porcje - co naprawdę warto podkreślić - są bowiem bardzo duże. Po własnym zaskoczeniu na widok zupy i drogiego dania, z ciekawością obserwowałam reakcje innych klientów. Przecieranie oczu połączone z opadnięciem szczęki to jedne z klasycznych reakcji - w pozytywnym tych słów wyrazie. Niejeden klient wychodzi z selfie z kotletem schabowym większym od głowy. I z częścią zamówienia zapakowaną na wynos - obsługa jest już do tego przyzwyczajona, a dzięki pojemnikom nic się nie zmarnuje.