Jakie pyszności znajdziemy na hasło "gruzińskie pieczywo"? Wybór wcale nie ogranicza się do przysmaków z serem. Na słodko, na wytrawnie, bez farszu. Tych wypieków z gruzińskiej piekarni jest naprawdę dużo. Oto najpopularniejsze wybory - zarówno dla fanów takiej kuchni, jak i osób, które jeszcze gruzińskich chlebów nie znają.

Chaczapuri - gruziński placek z serem

Nie licząc pierożków chinkali i orzechowych słodyczy, czyli churchele, to właśnie chaczapuri najbardziej kojarzy się z kuchnią gruzińską. Ile regionów i gospodyń, tyle wersji wypiekanego placka z dodatkiem sera i nie tylko. Chaczapuri to dosłownie chleb wypiekany z twarogiem (chaczo - twaróg i puri - chleb). Warto podkreślić, że do chaczapuri nie zawsze wykorzystuje się typowe ciasto na chleb. Może to być też ciasto drożdżowe, ciasto na podpłomyki, a także ciasto francuskie.

W gruzińskich piekarniach w różnych miastach polski możemy skosztować chaczapuri w kilku odmianach, a główne różnice dotyczą... umiejscowienia sera i ewentualnych dodatkowych składników. Wyróżniamy chaczapuri adżaruli w kształcie łódki z serem i jajkiem zapieczonymi w zagłębieniu. Inny rodzaj to chaczapuri imeruli (chaczapuri imeretyńskie) – to okrągły placek zapiekany z serem wewnątrz, opcjonalnie również z pastą z czerwonej fasoli. Jest też chaczapuri megrelskie – podobne do imeretyńskiego, ale z dodatkową warstwą sera na wierzchu ciasta. Zobacz przepis: chaczapuri z panirem i mozzarellą 

Puri czy lawasz - chleb na duży głód

Gruzińskie pieczywo to także baza do domowych kanapek, przekąski, a nawet dania obiadowego. Wypiekane w specjalnym piecu tonir lub smażone na patelni sporych rozmiarów, okrągłe chleby są chrupiące z zewnątrz i miękkie, ale niezbyt gęsty w środku. Po zakupie takiego "bochenka" trudno nie powstrzymać się od urwania kawałka i konsumpcji. Lawasz lub puri najczęściej sprzedawany jest jeszcze gorący, więc pokusa jest naprawdę spora. Ale jeśli wytrzymamy, możemy delikatnie rozciąć placek, a do środka dodać wszystkie ulubione składniki - warzywa, sery czy mięsa. Warto dodać, że placek puri smakuje również na drugi dzień, więc nie bójmy się zrobić zapasów. Do puri i lawaszu doskonała będzie domowa pasta adżika.

Chachapuri z twistem

W piekarniach z gruzińskim pieczywem, niezależnie od tego, czy łączą w sobie też specjały kuchni ormiańskie lub kaukaskiej, możemy zakupić klasyczne wytrawne propozycje, które przybliżają nam smaki tamtych regionów. Jak to jednak w życiu bywa, potrzeba matką wynalazku, więc lokale te wychodzą naprzeciw polskim gustom smakowym, a także ogólnym preferencjom i nawykom dotyczących piekarni. I dlatego możemy kupić chaczapuri nie tylko z serem, ale również mięsem wołowym lub mięsem wieprzowym, szynką, suszonymi pomidorami lub pieczarkami. To propozycje wytrawne. Dla fanów słodkości dostępna jest też wersja ciasta wypiekanego na słodko z owocami lub czekoladą.