Galicyjska pizza po przemysku

Kto zna Przemyśl sprzed lat, doskonale kojarzy lokal Pizzeria Galicyjska. Na ul. Franciszkańskiej, nieopodal Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i przemyskiego rynku, można zjeść pizzę, której receptura i smak nie zmieniły się od lat. Data otwarcia? Wiosna 1985. A pizza galicyjska to nie klasyczny, okrągły placek na cienkim cieście pokrojony w trójkątny. Pizza galicyjska po przemysku (nazwa opatentowana) to wyrośnięte bułeczki z grubego ciasta z widocznym w środku nadzieniem. Smak wyjątkowy, całość sycąca i zdecydowanie warta uwagi. A wszystko w niewielkich rozmiarów lokalu, którego ściany zdobią archiwalne zdjęcia architektury Przemyśla i kolorowe szkiełka, pozostałości po niegdyś działającej tam cukierni. 

Pizza w trzech smakach i barszczyk do wyboru

Menu w Pizzerii Galicyjskiej nie zmienia się od lat. I to zdecydowanie przyciąga stałych i starych klientów. Jako 5-latka zajadałam się gorącą pizzą udekorowaną ketchupem, siedząc na drewnianym taborecie, wycierając uśmiechniętą buzię papierową serwetką. 20 lat później miłe i pyszne wspomnienia powróciły.

Do wyboru mamy trzy rodzaje farszów. Pizza galicyjska po przemysku może być z nadzieniem z kaszy gryczanej, kiełbasy lub pieczarek. Zawsze zapieczona z chrupiącym serem żółtym. I zjedzona (według gustu) z dodatkiem ketchupu. Do picia klasyczne napoje owocowe i gazowane. Większa popularnością - zwłaszcza w chłodne dni - cieszą się jednak gorące napoje: barszcz czerwony lub barszcz biały, w cenie 1 zł za kubeczek. Ceny pizzy też przystępne: wersja z kaszą gryczaną 6 zł, a kiełbasa i pieczarki po 7 zł.

Trzeba zaznaczyć, że w pizzerii możemy płacić jedynie gotówką, a w lokalu nie ma toalety. Warto przygotować się też na kolejkę, chętnych na pizzę galicyjską po przemysku bowiem nie brakuje, nawet w dni robocze! Miła obsługa działa jednak prężnie i wystarczy chwila cierpliwości. Wiedząc o tym wcześniej, możemy w pełni cieszyć się smakiem pizzy i uniknąć rozczarowania. I zjeść nie tylko pizzę na miejscu, ale też kupić na wynos, do odpieku w domu. Nawet na drugim końcu Polski. Pizza galicyjska po przemysku swoim smakiem zapada w pamięć!