Pamiętam każde wakacje spędzane u babci na wsi. Zupełny luz, całe dnie na dworze, słońce, zabawa i przepyszne jedzenie. Bo nikt tak dobrze nie gotował, jak właśnie babcia. Poza tym produkty, z których powstawały wszystkie przysmaki były naturalne, bez chemii i najczęściej z własnego ogródka. Świeże jajka od kurek, mleko od krowy i owoce zrywane przy domu. Nigdy nie zapomnę najlepszych klusek na parze ze śmietaną, łazanek z młodej kapusty czy właśnie ciast, które babcia piekła na okrągło. Jednym z moich ulubionych jest właśnie ta szarlotka. Najprostsza i najpyszniejsza.

Puszyste ciasto z jabłkami

Ile gospodyń tyle przepisów na ciasto z jabłkami. Jednak są receptury, które nie zmieniają się od lat, bo po co, skoro są idealne? Ta szarlotka to puszyste ciasto przypominające biszkopt, a między nim utarte jabłka i cukier puder na górze. Tylko tyle, albo aż tyle, bo każdy kawałek smakuje genialnie i chce się kolejny. Do przygotowania tego deseru potrzebujecie:

  • 150 g mąki pszennej
  • 180 g mąki ziemniaczanej
  • 5 dużych jajek
  • 180 g cukru
  • 1/2 szklanki oleju
  • łyżeczka proszku do pieczenia
  • 2 kg jabłek (najlepiej kwaśne, jak szara reneta)
  • 4 łyżki cukru
  • sok z 1/2 cytryny
  • 3 łyżki kaszy manny

Przygotujcie blachę o wymiarach 20 × 30 cm. Posmarujcie masłem i wyłóżcie papierem do pieczenia.
Jabłka obierzcie i zetrzyjcie na grubych oczkach i wrzućcie do rondelka z grubym dnem. Dodajcie cukier i sok z cytryny. Całość podgrzewajcie do czasu, aż nadmiar soku odparuje. Dorzućcie do jabłek kaszę mannę i wymieszajcie. Pozostawcie do ostygnięcia.
Nagrzejcie piekarnik do 170 stopni C.
Ubijcie całe jajka mikserem na kremowy puch, a następnie dodajcie cukier i ubijajcie jeszcze 15 minut.
W tym czasie piana powinna znacznie zwiększyć swoją objętość. Teraz zmniejszcie obroty i zacznijcie powolutku dolewać olej. Gdy połączycie już całość wyłączcie mikser, dodajcie przesianą mąkę ziemniaczaną, pszenną oraz proszek do pieczenia. Wymieszajcie ręcznie drewnianą łyżką, pamiętając, żeby mieszać ciasto tylko w jedną stronę.
Po uzyskaniu jednolitego ciasta połowę ciasta wlejcie do blachy, i wstawcie do piekarnika na 20 minut.
Drugą część ciasta odstawcie i już nie mieszajcie, żeby nie opadło.
Po 20 minutach wyjmijcie ciasto z piekarnika, rozłóżcie na nim wcześniej przygotowane jabłka, a na górę wylejcie delikatnie drugą część ciasta.
Ponownie wstawcie blachę z ciastem do piekarnika na kolejne 45 minut. Temperaturę podnieście do 175 stopni.
Upieczone ciasto posypcie cukrem pudrem.
Ciasto z jabłkami powinno wystygnąć, ale jest tak dobre i pachnące, że będziecie je podjadać jeszcze ciepłe.

Inne pomysły na ciasto z jabłkami

Jeśli lubicie ciasta z jabłkami, wykorzystajcie poniższe przepisy. Każde z nich smakuje doskonale: